Cera dojrzała — jak spowolnić procesy starzenia się skóry?

Przyjmuje się, że organizm człowieka został zaprogramowany, by dożyć 110-120 lat. Bardziej optymistyczne są jednak doniesienia z 2021 roku, wedle których nieprzekraczalna granica ludzkiego istnienia wynosi aż 150 lat! Mimo tego pierwsze oznaki starzenia się skóry można zauważyć już w trzeciej dekadzie życia. Jak wyglądają ich symptomy i w jakim wieku możemy już mówić o cerze dojrzałej? W jaki sposób o nią dbać i jakie kosmetyki wybierać, by zachować młodzieńczy wygląd i uchronić się przed zmarszczkami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w treści artykułu.

Proces starzenia się skóry

Proces starzenia się skóry jest fizjologicznym stanem organizmu i oznaką przemijalności ludzkiego istnienia. Wprawdzie cerę dojrzałą przypisuje się osobom po 45. roku życia, niemniej pierwsze symptomy starzenia pojawiają się po 25. roku życia.

Proces starzenia się skóry przejawia się przede wszystkim mniejszą aktywnością fibroblastów (komórek skóry właściwej), które odpowiadają za produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. W rezultacie skóra staje się przesuszona, a także traci elastyczność i naturalną sprężystość, czego objawem są zmarszczki i bruzdy mimiczne. Wraz z wiekiem zmienia się również wygląd twarzy. Już po 30. roku życia można zaobserwować subtelne opadnięcie policzków i kącików ust. Po 45. roku życia, wskutek spadku poziomu estrogenów, skóra zaczyna się starzeć znacznie szybciej. W tym czasie obserwuje się zanik tkanki tłuszczowej i jej przemieszczanie w inne partie twarzy. Powoduje to powstawanie zmarszczek grawitacyjnych i utratę owalu twarzy, a także przejawia się w postaci opadających powiek i opadającej skóry w linii żuchwy. Z biegiem czasu zmienia się też rozkład melaniny w skórze, czego konsekwencją są zaburzenia w pigmentacji skóry, przebarwienia i plamy starcze. Prócz tego można dostrzec również rozszerzenie porów i naczyń krwionośnych.

Jakie czynniki przyspieszają starzenie się skóry?

Na proces starzenia się skóry składa się starzenie biologiczne (endogenne) i zewnętrzne (egzogenne). Podczas gdy pierwsze ma charakter wrodzony i jest związane z indywidualnymi predyspozycjami jednostki, drugie warunkują czynniki środowiskowe.

Lista czynników przyspieszających starzenie jest niezwykle długa. Są to m.in.:

  • predyspozycje genetyczne – niewiele osób wie, że rzeczywiste tempo starzenia się skóry w dużej mierze jest dziedziczne (podobnie jak typ cery);
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej – spadek poziomu estrogenów, który postępuje w wieku okołomenopauzalnym;
  • niewłaściwy styl życia – stosowanie używek (picie alkoholu, palenie papierosów, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach), brak regularnego rytmu dobowego, mała ilość snu, niewystarczająca aktywność fizyczna;
  • nieodpowiednia dieta;
  • błędy pielęgnacyjne;
  • ekspozycja na stres;
  • stany chorobowe;
  • promieniowanie UV i będące jego skutkiem fotostarzenie;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne (np. duże wahania temperatur);
  • wysokie zanieczyszczenie środowiska.

Jak dbać o dojrzałą skórę?

Skóra dojrzała wymaga szczególnej atencji i troski. Dowiedz się, jakie działania opóźnią procesy starzenia i pozwolą utrzymać cerę w zadowalającej kondycji przez długi czas.

Unikaj promieniowania słonecznego!

Promieniowanie UV aktywizuje działanie wolnych rodników, a co za tym idzie – przyspiesza procesy fotostarzenia skóry. Z badań wynika, że promieniowanie UVA i UVB odpowiada za 80-90% wszystkich skórnych skutków starzenia. Wpływa również na powstawanie przebarwień posłonecznych, których usunięcie w przypadku cery dojrzałej może być kłopotliwe. Chcąc uniknąć niepożądanych skutków słońca, należy regularnie stosować kremy z filtrem UV. Fotoprotekcję warto stosować także w sezonie zimowym. Wprawdzie ekspozycja na promienie słoneczne w tym okresie jest mniejsza, niemniej może okazać się równie szkodliwa dla skóry.

Prowadź zbilansowaną dietę!

Jednym z największych sprzymierzeńców szybkiego procesu starzenia się skóry jest niewłaściwa dieta. Zdrowe odżywianie to zatem jeden z najlepszych sposobów na zachowanie młodzieńczego wyglądu przez długi czas. W jadłospisie posiadaczy cery dojrzałej nie powinno zabraknąć produktów z witaminami C, A i E, witamin z grupy B oraz zdrowych kwasów omega-3. Rekomenduje się spożywanie świeżych warzyw i owoców, produktów zbożowych i olejów roślinnych.

Postaw na zdrowy styl życia!

Zbilansowana dieta nie przyniesie pożądanych rezultatów bez zmian stylu życia. Skóra dojrzała nie przebacza przemęczenia, które szczególnie szybko odciska swoje piętno na twarzy, a zwłaszcza w okolicach oczu. By tego uniknąć, warto uregulować rytm dobowy i zadbać o odpowiednią ilość snu, podczas którego skóra regeneruje się najlepiej. W higieniczny tryb życia wpisuje się także unikanie używek: palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Zachowuj optymalny poziom nawilżenia!

W pielęgnacji cery dojrzałej należy zwracać uwagę na odpowiedni poziom nawilżenia. Upływ czasu dość często sprawia, że skóra jest sucha lub skłonna do odwodnienia. Trzeba więc nawadniać organizm rekomendowaną ilością płynów i stosować kosmetyki nawilżające.

Pamiętaj o regularnych peelingach!

Wraz z wiekiem cykl odnowy komórek skóry ulega wydłużeniu. W rezultacie obumarły naskórek dłużej pozostaje na powierzchni, powodując powstawanie nieestetycznie łuszczących się skórek. Cera dojrzała wymaga zatem systematycznego peelingowania. Delikatna eksfoliacja zapewnia skórze gładkość i reguluje produkcję gruczołów łojowych.

Wykonuj masaże przeciwstarzeniowe!

Wykonywanie masaży poleca się wszystkim posiadaczom cery dojrzałej, a zwłaszcza osobom ze skłonnością do suchej skóry i pojawiania się zmarszczek. Masaż skóry poprawia krążenie, oczyszcza z zalegających toksyn i aktywizuje przepływ limfy, zapobiegając w ten sposób zastojom limfatycznym i nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie.

Jakie wybrać kosmetyki dla cery dojrzałej?

W kosmetyczce posiadaczy cery dojrzałej nie powinno zabraknąć produktów zapewniających nawilżenie i regenerację. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji, warto pamiętać, by zawierały one składniki, takie jak:

  • witamina A – stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za ich degradację. Odpowiada za rozkład melaniny w naskórku, chroni przed nadmierną ucieczką wody, a także reguluje produkcję sebum;
  • witamina E – nie bez przyczyny określa się ją mianem „witaminy młodości”. Jest silnym antyoksydantem, utrzymuje optymalny poziom nawilżenia i poprawia ukrwienie;
  • witamina C – wyrównuje koloryt cery, zmniejsza widoczność przebarwień, minimalizuje stres oksydacyjny i wspomaga funkcje ochronne skóry. Powszechnie ceni się ją za właściwości fotoprotekcyjne;
  • kwas hialuronowy – zapewnia skórze optymalny poziom nawilżenia od wewnątrz, zapobiega utracie wody, stymuluje produkcję kolagenu;
  • koenzym Q10 – odżywia zmęczoną skórę i hamuje rozwój wolnych rodników;
  • oleje roślinne – naturalne oleje roślinne, takie jak olej kokosowy czy rycynowy stymulują proces odnowy komórkowej i aktywizują regenerację skóry.

Rutyna pielęgnacyjna cery dojrzałej w 5 krokach

Skóra dojrzała bywa problematyczna w pielęgnacji i może reagować podrażnieniami czy uczuleniem na zawarte w kosmetykach drogeryjnych składniki syntetyczne, substancje zapachowe i barwiące. W profilaktyce przeciwstarzeniowej doskonale sprawdzą się więc kosmetyki naturalne z dodatkiem naturalnych olejów i ekstraktów.

Krok 1. Demakijaż

Warto zatroszczyć się o dojrzałą cerę już na pierwszym kroku codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jej posiadaczkom zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków demakijażowych, które skutecznie usuwają resztki makijażu i codzienne zanieczyszczenia, nie powodując przy tym podrażnień i przykrych dolegliwości. Naturalny olejek do demakijażu HydroCare to wszystko, czego potrzebuje skóra po przejściach. Jego oleista, ale nietłusta konsystencja pozwala utrzymać optymalny balans między nawilżeniem a natłuszczeniem. Dzięki dodatkowi emolientu z nasion ostropestu chroni skórę przed nadmierną ucieczką wody i poprawia jej elastyczność. Podobne działanie wykazuje olej arganowy, który zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia. Powstawaniu zmarszczek zapobiega również połączenie oleju z nasion słonecznika, oleju z kiełków pszenicy, oleju z pestek moreli, oleju jojoba oraz oleju rycynowego.

Krok 2. Oczyszczanie

Delikatność musi towarzyszyć pielęgnacji również na etapie oczyszczania. Kobiety dojrzałe powinny stronić od środków myjących z syntetycznym składem, które są zbyt inwazyjne dla osłabionej struktury skóry, mogą skutkować jej nadwrażliwością i przyspieszać pojawianie się kolejnych zmarszczek. Na tym etapie rutyny sprawdzi się żel oczyszczający do twarzy AquaFlora, którego skuteczność w profilaktyce przeciwstarzeniowej jest zasługą naturalnych składników: estrów oleju z pestek granatu i ekstraktu z malin. Za sprawą składników aktywnych żel spłyca zmarszczki, redukuje skłonność do powstawania przebarwień oraz wyrównuje koloryt cery.

Krok 3. Tonizowanie

W codziennej rutynie pielęgnacyjnej skóry dojrzałej nie można pomijać również tonizowania. Stosowane na tym etapie kosmetyki nie powinny zawierać jednak alkoholu. Doskonałym wyborem będzie naturalny tonik do twarzy HydraBloom Lipa-Lawenda, który doskonale kondycjonuje cerę starzejącą się. Olejek lawendowy, ekstrakt z lipy i wyciąg z aloesu łagodzą podrażnienia, a kwas mlekowy reguluje cykl odnowy naskórka, co ma istotne znaczenie w przypadku cery dojrzałej. Korzystne działanie wykazuje również panthenol, który zapewnia skórze głęboką regenerację i przynosi jej odczuwalną ulgę w przypadku podrażnień.

Krok 4. Odżywianie

Skóra starzejąca się potrzebuje głębokiego odżywienia. To zadanie dla rewitalizującego serum do twarzy, którego składniki aktywne wnikają w głąb skóry i aktywizują procesy regeneracji. Bezpieczną pielęgnację kobietom dojrzałym umożliwi naturalne serum Delikatnej Harmonii. Obecny w nim olej z białej kamelii – kompleks witamin młodości zapewnia skuteczną ochronę przeciwstarzeniową, a olej z pachnotki regeneruje skórę i poprawia jej elastyczność. Korzystny wpływ na kondycję cery dojrzałej mają również zawarte w serum naturalne oleje: olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej z nasion dyni i olej z nasion słonecznika, które pomagają utrzymać optymalny poziom nawilżenia.

Krok 5. Nawilżanie

Nawilżanie w przypadku cery dojrzałej to jeden z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji na długi czas. Najlepsze efekty przynoszą zwłaszcza delikatne kremy o lekkiej konsystencji, które w swoim składzie mają naturalne składniki aktywne. Krem nawilżający do twarzy Aloes & Bambus to doskonały kosmetyk do porannej i wieczornej rutyny. Zawarty w nim bioferment z bambusa uszczelnia naczynia krwionośne i wzmacnia strukturę skóry, intensyfikując produkcję kolagenu. Ekstrakt z algi brunatnej zmniejsza widoczność zmarszczek, a w połączeniu z kwasem cytrynowym redukuje przebarwienia, z którymi zmaga się wiele posiadaczek cery dojrzałej.

Jak utrzymać w dobrej kondycji dojrzałą skórę na całym ciele?

W codziennym oczyszczaniu skóry starzejącej się warto sięgnąć po Mydło Drogocenne olejki od nLine. Olejek ryżowy łagodzi podrażnienia, a dzięki wysokiej zawartości witaminy E wygładza i odmładza skórę. Olej babassu reguluje gospodarkę hydrolipidową, ma właściwości antyoksydacyjne. Olejek jojoba oczyszcza i regeneruje, a olejek rycynowy zmiękcza skórę.

Produktem szczególnie polecanym do systematycznego peelingowania całego ciała jest Peeling myjący Chabrowy minerał. Podczas gdy sól z Morza Martwego zapewnia głębokie oczyszczenie, działa leczniczo i przyspiesza regenerację naskórka, olejek jałowcowy pobudza krążenie, redukuje przebarwienia i cellulit.

Na szczególną uwagę zasługują również kosmetyki z dodatkiem olejku z grejpfruta (Olejek do ciała Grejpfrut z balsamem copaiba), który ma właściwości biostymulujące i regenerujące, uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia jędrność skóry.

Podsumowanie

Wraz z wiekiem skóra traci naturalny blask i jędrność, staje się cienka i przesuszona. Spowolnieniu ulegają procesy regeneracyjne, czego skutkiem jest nieprawidłowa absorpcja składników aktywnych. Wprawdzie nie można zapobiec starzeniu, niemniej warto dążyć do minimalizacji niekorzystnego wpływu czasu na kondycję naszej cery. Zapewni to nie tylko właściwa pielęgnacja skóry z zastosowaniem bezpiecznych kosmetyków, ale także zbilansowana dieta i higieniczny styl życia. Kluczowa jest również odpowiednia profilaktyka przeciwstarzeniowa, którą należy rozpocząć po ukończeniu 25. roku życia. Wdrożenie wszystkich powyższych wskazówek daje nadzieję, że delikatna skóra osób dojrzałych odwdzięczy się promiennym wyglądem i pozwoli cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas.

Piśmiennictwo:
Grządziel P., Goździalska A. (2022). Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1: 3-10.
Kołaczek A. (2015). Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6: 541-545.
Sagan B., Bernat M. (2022). Pielęgnacja skóry dojrzałej, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, 1: 177-194.
Sobczyk A. (2018). Pielęgnacja cery dojrzałej w warunkach domowych. W: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki. Lublin: 53-66.
Sobczyk A. (2018). Profesjonalna pielęgnacja cery dojrzałej w salonie kosmetycznym. W: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki. Lublin: 39-52.

Twój koszyk