Peeling twarzy i ciała — złuszczanie skóry jako element rutyny pielęgnacyjnej

Skóra jest organem, który cechuje się niezwykłym potencjałem regeneracyjnym. Wchodzące w skład naskórka komórki ulegają cyklicznemu złuszczaniu. Proces ten nierzadko ulega zaburzeniu, wskutek czego skóra traci swój promienny blask i szybciej się starzeje. W przywracaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych naskórka niezwykle pomocny jest peeling. Czym jest i jakie ma znaczenie w rutynie pielęgnacyjnej? Poznaj różnice pomiędzy drogeryjnymi produktami złuszczającymi a naturalnym peelingiem i wybierz sposób pielęgnacji dopasowany do typu i potrzeb Twojej cery!

Złuszczanie naskórka jako proces fizjologiczny

Złuszczanie naskórka jest naturalnym procesem fizjologicznym polegającym na obumieraniu starych komórek skóry i zastępowaniu ich nowymi, które mają większą zdolność do wiązania wody i uszczelniania płaszcza hydrolipidowego. Proces regeneracji komórek ma charakter cykliczny. Warto zaznaczyć, że jego przebieg może ulec zakłóceniu wskutek zróżnicowanych czynników. Pod ich wpływem złuszczanie martwego naskórka przybiera na intensywności bądź przeciwnie — obumarłe komórki nie zostają odpowiednio szybko usunięte, czego skutkiem jest pojawianie się nieestetycznych skórek. Zaburzenia te nasilają się wraz z wiekiem i świadczą o pogarszającej się kondycji skóry. By im zapobiec, warto wprowadzić do stałej rutyny pielęgnacyjnej peeling, który wspomaga naturalne procesy regeneracji skóry.

Czym jest peeling i jakie ma znaczenie w pielęgnacji skóry?

Peeling to powszechnie znany zabieg pielęgnacyjny, który wspomaga naturalne procesy regeneracyjne i przyspiesza złuszczanie martwego naskórka. W specjalistycznej terminologii bywa określany również mianem eksfoliacji. Odgrywa nieocenioną rolę w oczyszczaniu skóry ze zrogowaciałego naskórka, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń np. resztek kosmetyków do makijażu, brudu, kurzu, smogu. Skutecznie odblokowuje zatkane pory i sprzyja normalizacji ilości łoju. Pobudza skórę, aktywizuje mikrokrążenie oraz wspomaga produkcję włókien elastynowych i kolagenowych, które są niezbędne do zachowania jej jędrności i gładkiego wyglądu.

Zabieg złuszczania wpływa korzystnie na kondycję skóry, zapewniając jej promienny i wyrównany koloryt. Dzięki wsparciu naturalnych procesów fizjologicznych przygotowuje ją do kolejnych czynności pielęgnacyjnych i wspomaga wchłanianie aktywnych substancji zawartych w kosmetykach. Z uwagi na szereg wspomnianych korzyści peeling został okrzyknięty jednym z trzech filarów triady pielęgnacyjnej, obok oczyszczania i nawilżania.

Złuszczanie skóry twarzy — poznaj zasady przyjaznej pielęgnacji!

Twarz jest obszarem ciała, który wymaga uwzględnienia peelingu w rutynie pielęgnacyjnej. Duża ilość gruczołów łojowych sprawia, że twarz ma niespotykane wręcz w innych obszarach ciała zdolności regeneracyjne.

Jak często wykonywać peeling twarzy?

Częstotliwość wykonywania peelingu budzi wiele wątpliwości. Warto pamiętać, by w stosowaniu eksfoliacji twarzy zachować pewien umiar i rozsądek. O ile przez niektóre typy cery częste zabiegi złuszczające są pożądane i mogą przynieść spektakularne efekty, o tyle w przypadku innych nietrudno o naruszenie bariery hydrolipidowej. Zbyt częste wykonywanie złuszczania podczas pielęgnacji twarzy wpływa niekorzystnie na strukturę naskórka. Może zaktywizować mechanizmy obronne, które powodują wzmożone wydzielanie sebum i problemy z utrzymaniem właściwego pH skóry. W konsekwencji, zamiast młodzieńczego blasku i zdrowego wyglądu, skóra staje się zaczerwieniona lub przesuszona, co z kolei odpowiada za uczucie świądu czy pieczenia.

Mając na uwadze te potencjalne działania niepożądane, przyjmuje się, że peeling należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, stosując się w tym zakresie do zaleceń producentów preparatów złuszczających. Warto jednak pamiętać, że ta częstotliwość peelingowania skóry twarzy jest zaleceniem ogólnym. Powinna być każdorazowo dostosowywana do rodzaju skóry, jej problemów oraz aktualnej kondycji. Podczas gdy w przypadku cery wrażliwej za wystarczające uznaje się złuszczanie martwego naskórka 1-2 razy w tygodniu, cera tłusta i trądzikowa są w tym względzie bardziej wymagające. Ich posiadacze powinni więc zdecydować się na regularne stosowanie peelingu maksymalnie 3 razy w tygodniu. Tylko rozsądne zabiegi pielęgnacyjne utrzymają skórę twarzy w dobrej kondycji i zadbają o jej delikatny mikrobiom.

O przeciwwskazaniach do peelingu twarzy

Wprawdzie peeling to nieodzowny elementy rutyny pielęgnacyjnej, który zapewnia skórze młodzieńczy blask i zdrowy, niemniej warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Nie zaleca się stosowania peelingów w przypadku naruszenia ciągłości naskórka np. otwartych ran. Z zabiegu złuszczania powinny zrezygnować na jakiś czas osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry o podłożu infekcyjnym (bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym np. opryszczka). Wykonywanie peelingu w tym przypadku może nie tylko prowadzić do nasilenia niepożądanych objawów, ale również przyczynić się do dalszej ekspansji patogenów.
Jeśli skóra reaguje zaczerwienieniem na aplikację produktu złuszczającego, warto wykonać ten zabieg w ramach wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Nocny odpoczynek pozwoli na regenerację naskórka i wyrównanie kolorytu cery.

Rodzaje peelingów do domowej pielęgnacji twarzy

W pielęgnacji twarzy stosuje się różnego rodzaju peelingi, których konsystencja oraz sposób aplikacji cechują się odmiennością. Poznaj najpopularniejsze sposoby złuszczania skóry w domowej pielęgnacji i wybierz peeling dostosowany do typu Twojej skóry oraz jej indywidualnych potrzeb!

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny, określany jako scrub czy peeling ziarnisty, jest zdecydowanie najpopularniejszą formą złuszczania naskórka w warunkach domowych. Polega na wcieraniu w skórę preparatów zawierających drobinki o różnej wielkości, które dzięki swej szorstkości usuwają zrogowaciały naskórek. Z uwagi na typ wykorzystanych substancji ściernych wyróżnia się peeling drobnoziarnisty i gruboziarnisty. W produktach przeznaczonych do peelingu mechanicznego można znaleźć najczęściej nasiona i ziarna, pestki owoców, zmieloną kawę (peeling kawowy), sól czy cukier (peeling solny, peeling cukrowy). Eksfolianty nakłada się na oczyszczoną i wilgotną skórę twarzy, wmasowując je kolistymi ruchami.

Mechaniczne złuszczanie poleca się zwłaszcza posiadaczom cery tłustej i mieszanej, pod warunkiem że nie mają aktywnych zmian zapalnych (wysięków ropnych, otwartych zmian trądzikowych).

Peeling enzymatyczny

W porównaniu z mechaniczną eksfoliacją peeling enzymatyczny jest uznawany za bardziej uniwersalny zabieg złuszczania. Efekt eksfoliacji osiąga się w tym przypadku dzięki enzymom owocowym, które pozyskuje się z owoców ananasa, papai, fig czy kiwi. Enzymy uaktywniają się po kontakcie ze skórą, zmiękczając zrogowaciałą warstwę naskórka.

Delikatny peeling enzymatyczny powinien stać się elementem rutyny pielęgnacyjnej osób posiadających cerę wrażliwą i naczynkową. Z taką formą złuszczania polubi się zapewne także skóra sucha i dojrzała, czyli wszystkie problematyczne typy cery.

Peeling w formie maseczki peel-off

Coraz częściej w warunkach domowych sięga się po peelingi w formie maseczki peel-off. Aplikowany na twarz preparat o żelowej konsystencji po pewnym czasie zasycha i przybiera postać maski. Peelingi tego typu mogą być stosowane w przypadku każdej cery.

Peeling ciała

Wprawdzie przyjęło się, że zabieg złuszczania martwego naskórka powinien być wykonywany w obrębie twarzy, ale to mylne założenie. Stosowanie peelingu na całym ciele sprzyja dokładnemu oczyszczeniu skóry i wspomaga procesy jej regeneracji.
Peeling ciała zaleca się wykonywać na lekko nawilżonej skórze. Preparat złuszczający warto wcierać okrężnymi ruchami, zaczynając od dolnych partii: stóp i nóg. Podczas peelingowania trzeba skoncentrować się zwłaszcza na obszarach z grubszą warstwą skóry. Łokcie czy kolana to najbardziej szorstkie miejsca, które wymagają największej staranności podczas peelingu. Właściwie przeprowadzony zabieg złuszczania martwego naskórka na całym ciele przygotuje skórę do dalszych czynności pielęgnacyjnych, gwarantując jej miękkość, jędrność i sprężystość.

Drogeryjny preparat złuszczający a naturalny peeling — który wybrać?

W doborze produktów złuszczających warto kierować się przede wszystkim składem. Zaleca się unikanie preparatów z agresywnymi substancjami myjącymi, sztucznymi barwnikami, parabenami i silikonami. Zawierające je preparaty z drogeryjnych półek mogą wywoływać dotkliwe w skutkach reakcje alergiczne: zaczerwienienie, uczucie swędzenia czy pieczenia. Wiele z nich ma również działanie komedogenne, prowadzi do zatykania porów i zaburzeń w produkcji łoju.

Zważywszy na wymienione powyżej negatywne skutki stosowania peelingów drogeryjnych, warto sięgać po kosmetyki naturalne i produkty złuszczające, które zawierają w swym składzie wyłącznie naturalne składniki. Różne rodzaje naturalnych peelingów z powodzeniem oczyszczają skórę, usuwają martwe komórki i mogą być stosowane również przez posiadaczy skóry wrażliwej. Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom, marka nLine uwzględniła w swoim asortymencie naturalne peelingi do ciała, które służą dokładnemu oczyszczeniu i regeneracji skóry.

Podsumowanie

Systematyczne złuszczanie martwego naskórka wspiera naturalne mechanizmy regeneracji skóry, pozwalając jej zachować promienny blask. Sprzyja utrzymaniu jej jędrności i opóźnia procesy starzenia. Tylko peeling przyjazny skórze pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty i przygotować ją do kolejnych etapów rutyny pielęgnacyjnej, które zapewnią młodzieńczy wygląd na długie lata. Dobór odpowiedniego peelingu to połowa sukcesu i nie warto w tym względzie decydować się na półśrodki. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór peelingów z naturalnym składem, które pozwalają na bezpieczną i skuteczną pielęgnację w zaciszu domowym.

Twój koszyk