Przebarwienia na twarzy od słońca — jak sobie z nimi radzić?

Słońce ma wręcz nieoceniony wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. To główne źródło witaminy D, która wzmacnia odporność i wpływa korzystnie na stan kości. Ekspozycja ciała na promienie słoneczne nie zawsze przynosi jednak wyłącznie piękną i promienną opaleniznę. Często powoduje także szereg defektów skórnych, których usunięcie bywa bardzo problematyczne. Jedną z najbardziej niechcianych pamiątek po letnich kąpielach słonecznych są przebarwienia. Czym są, co wpływa na ich rozwój i jak sobie z nimi radzić? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego opalania, które pozwolą Ci uniknąć plam po opalaniu!

Czym są przebarwienia posłoneczne?

Mianem przebarwień od słońca określa się zaburzenia w pigmentacji skóry, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy i przybierają postać punktowych, ciemniejszych plam o okrągłym kształcie. To najpowszechniej występujące zmiany barwnikowe, których etiologia jest związana z niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Jak powstają plamy posłoneczne?

Za koloryt naszej skóry odpowiada melanina, którą produkują melanocyty. To one odpowiadają za równomierne rozmieszczenie barwnika w skórze. Ekspozycja na promieniowanie UV zaburza mechanizm produkujący pigment oraz zwiększa ilości melaniny w niektórych obszarach skóry. Tak pożądana przez nas opalenizna jest więc niczym innym jak obronną reakcją skóry na działanie promieniowania słonecznego! W przypadku silnej opalenizny przebarwienia skórne mogą być początkowo zupełnie niedostrzegalne. Uwidaczniają się one wraz z upływem czasu. Opalenizna stopniowo zanika, pozostawiając plamy w miejscach, w których doszło do hiperpigmentacji.

Wprawdzie to słońce uznaje się najczęściej za głównego winowajcę powstawania przebarwień, ale nie można pomijać również roli innych czynników. Do rozwoju nieestetycznych plam posłonecznych predysponuje także reakcja fotoalergiczna lub fototoksyczna, która zachodzi pomiędzy promieniowaniem a niektórymi substancjami obecnymi w organizmie. Wśród środków, które mogą wywoływać taką reakcję, wymienia się najczęściej:

  • preparaty hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne;
  • sulfonamidy;
  • fenotiazyny;
  • psolareny;
  • leki stosowane w leczeniu cukrzycy;
  • wybrane grupy antybiotyków np. doksycyklinę, tetracyklinę;
  • beta-blokery;
  • leki moczopędne;
  • preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym (ostatnie stosowane najczęściej miejscowo);
  • niektóre zioła np. dziurawiec, arcydzięgiel.

Warto pamiętać, że promienie słoneczne nie tylko sprzyjają powstawaniu nowych przebarwień skóry, ale także odpowiadają za nasilenie dotychczasowych zaburzeń pigmentacji. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje ciemnienie piegów, jak również zwiększa widoczność melasmy (zmian skórnych wynikających z zaburzeń hormonalnych) i plam starczych, które są charakterystyczne dla osób w jesieni życia.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne na twarzy w zaciszu własnego domu?

W ostatnim czasie w redukcji przebarwień posłonecznych na popularności zyskują zabiegi medycyny estetycznej. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, warto podjąć samodzielną próbę walki z plamami po słońcu. Względnie często odpowiednia pielęgnacja w zaciszu własnego domu znacząco poprawia kondycję skóry po kąpielach słonecznych. Poznaj kilka sposobów, które pozwolą Ci samodzielnie w domu zmniejszyć widoczność plam i przebarwień po słońcu!

Wykonuj regularne peelingi!

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieestetycznych przebarwień skórnych jest regularne wykonywanie peelingów. Eksfoliacja to element rutyny pielęgnacyjnej, który pozwala usunąć stary naskórek ze śladami przebarwień i odkryć młodszą warstwę skóry o bardziej wyrównanym kolorycie. Peelingowanie aktywizuje również do pracy fibroblasty, sprzyjając szybkiej regeneracji skóry. Osobom zmagającym się z przebarwieniami po słońcu rekomenduje się zwykle peeling chemiczny, który polega na aplikacji kwasów o silnie złuszczającym działaniu. Zabiegi te wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych lub w warunkach domowych, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Należy jednak pamiętać, że peelingi chemiczne wymagają dużej dozy ostrożności z uwagi na możliwość wywołania reakcji alergicznej. Warto więc rozważyć alternatywne formy złuszczania i sięgnąć po bardziej delikatne peelingi. W asortymencie marki nLine można znaleźć zarówno peeling kremowy (Peeling kremowy Cynamon), jak i peelingi cukrowe (Peeling cukrowy Rozmaryn i pomarańcza, Peeling cukrowy Amaretto), których złuszczające działanie jest zasługą drobinek cukru i pestek owoców.

Włącz kosmetyki z witaminą C do codziennej rutyny pielęgnacyjnej!

W pielęgnacji skóry z brązowymi przebarwieniami rekomenduje się stosowanie kosmetyków o właściwościach wybielających. Osoby zażywające kąpieli słonecznych powinny więc włączyć do swojej stałej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki z dodatkiem witaminy C. Słynie ona z wysokiej skuteczności w wyrównywaniu kolorytu cery. W naturalnych kosmetykach marki nLine witaminę C znajdziesz nie tylko w olejkach do ciała (Olejek do ciała Ylang-ylang z cytryną i rozmarynem), ale także w linii kosmetyków kąpielowych: naturalnych solach i pudrach do kąpieli (Puder do kąpieli Ylang-ylang z bergamotką i cytryną). Stosowanie naturalnych kosmetyków z witaminą C przynosi podwójną korzyść: nie tylko pozwala skutecznie walczyć z konsekwencjami promieniowania UV, ale także gwarantuje bezpieczną pielęgnację, chroniąc przed wystąpieniem podrażnień czy reakcji alergicznych.

Zadbaj o odżywienie skóry!

Złuszczanie i wybielanie skóry to podstawowe kroki w samodzielnej walce z przebarwieniami posłonecznymi. Dążąc do uzupełnienia tych działań, warto postawić na głębokie odżywienie skóry oraz aktywizację jej naturalnych mechanizmów regenerujących. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się przede wszystkim kosmetyki zawierające w swym składzie witaminy A i E.

Jak zapobiegać brązowym plamom na twarzy? Poznaj 7 zasad bezpiecznego opalania!

Walka z przebarwieniami jest dość czasochłonnym procesem, który nie gwarantuje sukcesu w przypadku zbyt zaawansowanych zmian. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i fotoochronę. Poznaj 7 zasad bezpiecznego opalania, które pozwolą Ci uniknąć nieestetycznych przebarwień posłonecznych!

1. Przygotuj skórę do opalania

Przygotowanie skóry do kontaktu z promieniami słonecznymi polega przede wszystkim na systematycznej rutynie pielęgnacyjnej, która powinna uwzględniać zabiegi oczyszczania, złuszczania, nawilżania oraz odżywiania. Warto jednak pamiętać, że właściwe przygotowanie skóry do opalania wymaga czasu i musi być prowadzone systematycznie przez cały rok bądź kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego. Tylko takie działanie jest gwarancją powodzenia i szansą na osiągnięcie spodziewanych rezultatów.

2. Stosuj krem ochronny z filtrem

Wybór kosmetyku powinien być dostosowany do fototypu skóry. Podczas gdy posiadaczom jasnej karnacji rekomenduje się preparaty z filtrem SPF 50, dla osób z ciemniejszą karnacją wystarczający będzie filtr SPF 30. Warto zwrócić uwagę, by kosmetyk zawierał filtry ochronne UVA i UVB. Kremy należy aplikować na skórę ok. 30 minut przed ekspozycją słoneczną i powtarzać ten zabieg co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

3. Korzystaj z kąpieli słonecznych w odpowiednich godzinach

Chcąc uniknąć poparzeń i nieestetycznych plam skórnych, zrezygnuj z kąpieli słonecznych w porach, w których słońce operuje najmocniej. Unikaj ekspozycji na słońce pomiędzy 10. a 15., czyli w godzinach najsilniejszego działania promieni UV. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie chcesz bądź nie możesz tego zrobić, stosuj się do pozostałych zasad bezpiecznego opalania.

4. Otocz ochroną zmiany skórne

Ważnym elementem fotoprotekcji jest ochrona znamion, pieprzyków i innych zmian skórnych przed ekspozycją słoneczną. Zadbaj o ich dokładne okrycie, a jeśli to niemożliwe – stosuj krem ochronny z filtrem. To niezwykle ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej, który uchroni Cię przed podstępnym czerniakiem.

5. Chroń głowę i oczy

Nakrycie głowy zmniejszy ryzyko udaru cieplnego. Podczas przebywania na słońcu noś więc czapki z daszkiem lub kapelusze z szerokim rondem, które pozwolą osłonić nie tylko głowę, ale także twarz. Pamiętaj również o okularach przeciwsłonecznych, które zapobiegną powikłaniom okulistycznym, takim jak: zapalenie spojówek, zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma.

6.Pamiętaj o nawadnianiu

Niedostateczna ilość płynów powoduje suchość skóry, czyniąc ją podatną na podrażnienia i przebarwienia posłoneczne. Należy zatem dbać o nawadnianie organizmu. Dorosły człowiek powinien przyjmować 1,5-2 litrów płynów dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że to wartość szacunkowa. Dietetycy rekomendują, by ilość płynów dostosować do wagi i zalecają spożywanie 30-35 ml wody na 1 kg masy ciała.

7. Zadbaj o pielęgnację po opalaniu

Po kąpieli słonecznej Twoja skóra może wymagać nawilżenia i odżywienia. Wysoką skuteczność w odpowiedniej pielęgnacji skóry po opalaniu mają zwłaszcza naturalne olejki do ciała. Warto jednak zachować pewną ostrożność i zaniechać używania niektórych z nich podczas opalania. Dotyczy to choćby olejku bergamotowego, który zawiera psolaren. Podczas gdy doskonale sprawdzi się w odżywieniu skóry po kąpieli słonecznej, ekspozycja pokrytej nim skóry na promieniowanie UV może uwidocznić przebarwienia.

Podsumowanie

Kąpiele słoneczne to doskonały sposób na relaks. Opalanie na plaży czy w innym miejscu, gdzie słońce mocno operuje, przynosi pożądane odprężenie. To najlepsze źródło naturalnej witaminy D, której rola w naszym organizmie jest nieoceniona. Nie zawsze jednak jedyną pamiątką po udanych wakacjach jest piękna i równomierna opalenizna. Względnie częstym problemem, z którym musimy zmagać się w sezonie pourlopowym, są przebarwienia posłoneczne. Uwidaczniające się zwłaszcza na twarzy zaburzenia pigmentacji bywają uporczywe i trudne do usunięcia. Można jednak zredukować ich widoczność poprzez wykonywanie systematycznych peelingów, stosowanie kosmetyków wybielających z dodatkiem witaminy C oraz odżywianie skóry. Warto również zadbać o odpowiednią fotoprotekcję, która pozwoli nam czerpać z dobrodziejstwa promieni słonecznych z mniejszą obawą o defekty skórne.

Twój koszyk