Skóra sucha – czym jest i jak ją pielęgnować?

Suchość skóry to problem, z którym boryka się blisko 20% populacji! Doświadczasz pieczenia i swędzenia, zaczerwienienia czy nieestetycznego pękania naskórka? Wiele osób bagatelizuje te objawy, uznając je za stan przejściowy. Stąd już niedaleka droga do błędów pielęgnacyjnych, które pogłębiają dolegliwości. Ciekawi Cię, czym w istocie jest sucha skóra, jakie są jej przyczyny i co ją odróżnia od skóry odwodnionej? Poznaj tajniki przyjaznej pielęgnacji, która pozwoli odpowiednio zadbać o największy organ Twojego ciała!

Płaszcz hydrolipidowy – tarcza ochronna skóry

Nie można charakteryzować suchej skóry bez wyjaśnienia roli płaszcza hydrolipidowego. Czym jest warstwa, która bywa określana mianem tarczy ochronnej skóry? To znajdujące się na powierzchni naskórka połączenie łoju, potu oraz lipidów.

Zastanawiasz się, dlaczego to takie istotne?

Warto wiedzieć, że skóra człowieka magazynuje aż 20% wody z całego organizmu. Podczas gdy w naskórku znajduje się zaledwie 1/5 tych zasobów, pozostała część wody jest zatrzymywana w głębokich warstwach. Przyjmuje się, że podczas doby z naszej skóry odparowuje ok. 300-400 ml wody. Pełniąc funkcję bariery ochronnej, płaszcz hydrolipidowy zapobiega jej nadmiernej ucieczce. Zachowuje w ten sposób elastyczność i odpowiednią rozciągliwość skóry. Zmniejsza negatywny wpływ czynników zewnętrznych, wśród których należy wymienić: wahania temperatur, silne promieniowanie słoneczne, wiatr. Poprawnie funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy utrzymuje na powierzchni skóry lekko kwaśny odczyn pH. Sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory, zapobiega namnażaniu patogenów (bakterii, grzybów), a także blokuje przenikanie zanieczyszczeń i toksycznych substancji. Płaszcz hydrolipidowy to zatem delikatna warstwa, której naruszenie otwiera wrota wszystkim drobnoustrojom i daje początek problemom skórnym.

Jak wygląda sucha skóra? – próba nakreślenia obrazu klinicznego

Skóra sucha powstaje wskutek zaburzeń funkcjonowania bariery hydrolipidowej. Przejawia się szorstkością w dotyku, małą elastycznością i brakiem połysku. W zależności od stopnia nasilenia problemu na powierzchni naskórka można dostrzec przejawy złuszczania, pęknięcia bądź symptomy toczącego się stanu zapalnego np. miejscowe zaczerwienienie czy zaróżowienie, które jest konsekwencją prześwitujących naczyń krwionośnych. Z uwagi na zaburzenia produkcji sebum próżno doszukiwać się na suchej skórze wyprysków. Miewa ona jednak dość duże skłonności do atopii. Znacznie szybciej pojawiają się na niej bruzdy i zmarszczki mimiczne, gdyż niski poziom nawilżenia sprzyja degradacji struktur kolagenowych oraz elastynowych, a co za tym idzie – wywołuje stan zwiotczenia. Osoby z suchością skóry zmagają się z przykrymi dolegliwościami: uczuciem swędzenia, pieczenia czy ściągnięcia. Dotyczy to nie tylko okolic twarzy, ale również innych partii ciała.

U kogo najczęściej występuje suchość skóry?

Z doniesień badawczych wynika, że suchość skóry dotyka od 15 do 20% populacji. Problem ten występuje głównie u osób po 60. roku życia. Najczęściej zmagają się z nim kobiety, co ma związek z przypadającą na ten czas menopauzą i towarzyszącymi jej zmianami hormonalnymi. Nie oznacza to jednak, że suchość skóry jest rzadką dolegliwością wśród ludzi młodych. Przeciwnie: w ostatnich latach częstotliwość występowania tej przypadłości w młodszych populacjach znacznie wzrosła.

U źródeł problemu – o przyczynach suchości skóry

Suchość skóry rozwija się pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak:

 • wiek – proces starzenia osłabia naturalne zdolności skóry do produkcji lipidów;
 • genetyczne predyspozycje do zaburzeń rogowacenia naskórka – osoby zmagające się z tym problemem nierzadko mają wrodzoną skłonność do suchości skóry;
 • choroby autoimmunologiczne: AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca czy rybia łuska;
 • choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, niektóre nowotwory;
 • wahania hormonalne – typowe dla ciąży czy menopauzy zaburzenia w gospodarce hormonalnej predestynują do suchości skóry;
 • odwodnienie, które jest skutkiem stosowania leków moczopędnych, przewlekłych stanów gorączkowych bądź obniżonej podaży wody w przebiegu wymiotów, biegunek;
 • czynniki klimatyczne – brak lipidów czyni skórę szczególnie wrażliwą na działanie warunków atmosferycznych: wahania temperatur, promieniowanie UV, silny wiatr. Właśnie dlatego w sezonie zimowym osoby z suchością skóry zmagają się z nasileniem objawów;
 • czynniki środowiskowe np. częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
 • błędy dietetyczne – brak w diecie witaminy A i witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych;
 • niewłaściwa pielęgnacja – nadużywanie gorących kąpieli; stosowanie mydeł o silnych właściwościach odtłuszczających lub alergizujących kosmetyków, które zawierają konserwanty i substancje zapachowe;
 • ekspozycja na stres – kortyzol (hormon stresu) prowadzi do znacznej utraty kolagenu oraz kwasu hialuronowego, osłabiając elastyczność skóry;
 • inne czynniki: substancje chemiczne, czynniki infekcyjne, stosowanie niektórych grup leków.

Należy dodać, że suchość skóry nierzadko występuje także w przebiegu poważniejszych dermatoz. Jej nasilenie może więc wymagać specjalistycznej konsultacji dermatologicznej.

Skóra sucha a odwodniona – jak je odróżnić?

Skóra sucha i odwodniona to pojęcia, które często bywają używane zamiennie. Ta błędna skądinąd praktyka prowadzi do niewłaściwej identyfikacji problemów skórnych i nieodpowiedniej pielęgnacji.

Skóra odwodniona przejawia się niskim poziomem nawilżenia lub zbyt szybką utratą wody z naskórka. Typowe dla niej jest uczucie miejscowego ściągnięcia, szorstkość oraz punktowe złuszczanie. Przyczyną tego stanu są najczęściej czynniki zewnętrzne np. znaczne wahania temperatur czy niewłaściwa pielęgnacja. Warto wiedzieć, że odwodnienie dotyczy wszystkich typów skóry – nie tylko suchej, ale też normalnej i mieszanej. Jest ono jednak stanem przejściowym i odwracalnym. W przeciwieństwie do niego suchość skóry to predyspozycja o nieprzemijającym charakterze, która wynika z zaburzeń w płaszczu hydrolipidowym. Oba problemy skórne wymagają odmiennej pielęgnacji. Podczas gdy skóra odwodniona potrzebuje tylko nawilżenia, w przypadku suchości należy zadbać dodatkowo o natłuszczenie.

Na ratunek suchej skórze – jak o nią dbać?

Jeśli przypomnieć, że skóra to organ, którego powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi 1,5-2 m2, jej pielęgnacja jawi się jako spore wyzwanie! Jak właściwie dbać o suchą skórę?

Nawadniaj, ale z umiarem!

Pamiętaj, że organizm człowieka składa się w 65% z wody. Dostarczaj mu zatem min. dwa litry płynów dziennie i zwiększaj tę ilość podczas wysiłku fizycznego. Skoncentruj się także na nawodnieniu z zewnątrz, zachowując jednak w tym zakresie pewien umiar. Unikaj długich i gorących kąpieli, które powodują przesuszanie naskórka. Delikatnie i stopniowo osuszaj skórę po myciu, stroniąc od silnego pocierania szorstkim ręcznikiem.

Prowadź zbilansowaną dietę!

Zadbaj, by Twoje codzienne menu uwzględniało nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich skarbnicą są nie tylko ryby, ale także oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej roślinny, olej rzepakowy) i nasiona (chia, nasiona lnu). Sięgaj po produkty bogate w witaminę E: olej słonecznikowy, awokado, marchew, szpinak, migdały, brokuły czy natkę pietruszki. Wprowadź do jadłospisu produkty zawierające białko: jajka, mięso, ryby, owoce morza, soję, orzechy i nabiał. Czy wiesz, że szczególnie pomocne w przywracaniu skórze nawilżenia może być mleko? Zawiera ono biotynę, która wspomaga proces rewitalizacji dzięki właściwościom nawilżającym i odżywiającym. Szukaj produktów, które zawierają probiotyki i prebiotyki. Zaprzyjaźnij się z kiszonkami, jogurtami i kefirem!

Podejmij walkę ze stresem!

Nie od dziś wiadomo, że napięcie emocjonalne wpływa destabilizująco na funkcjonowanie organizmu. Nie jest również obojętne dla Twojej skóry! Staraj się unikać sytuacji stresowych, zachowuj balans życiowy i zapewniaj sobie krótkie, acz przyjemne chwile relaksu.

Postaw na przyjazną pielęgnację!

W pielęgnacji skóry suchej rekomenduje się stosowanie dwóch grup kosmetyków: hydrofobowych i hydrofilowych. Pierwsze to popularne emolienty, których zadaniem jest tworzenie na powierzchni naskórka nieprzepuszczalnej powłoki zapobiegającej nadmiernej utracie wody. Do tej kategorii zalicza się zarówno naturalne olejki do ciała, woski oraz tłuszcze, jak i syntetyczne oleje parafinowe czy wazelinę. Ich składniki przenikają w głąb warstwy rogowej, wykazując aktywność biologiczną. Tworzą w ten sposób powierzchnię okluzyjną, a także zapewniają odpowiedni poziom natłuszczenia i nawilżenia. W odróżnieniu od nich kosmetyki hydrofilowe działają na powierzchni skóry i w warstwie rogowej naskórka. Wykazują właściwości zmiękczające oraz uelastyczniające.

Podsumowanie

Wprawdzie oferta kosmetyków dedykowanych dla skóry suchej cechuje się zróżnicowaniem, niemniej w ich wyborze warto kierować się rozsądkiem. Kosmetyki drogeryjne prowadzą nierzadko do rozwoju alergii, uczuleń i nasilenia problemów skórnych. W tej sytuacji doskonałą alternatywą są więc kosmetyki z komponentami naturalnymi np. mydła 100% naturalne, które są w pełni bezpieczne dla wrażliwej skóry. Sprawdź ofertę marki nLine i pielęgnuj swoją skórę w zgodzie z naturą!

Twój koszyk