Tonizacja twarzy to jeden z najważniejszych etapów codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Mimo jej wielkiej roli w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery, przez wiele osób nadal bywa zaniedbywana i traktowana po macoszemu. Poznaj zalety tonizacji skóry twarzy, najczęstsze błędy w jej wykonywaniu i sprawdź, czy Ty również je popełniasz. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzać zabieg tonizacji i jakie kosmetyki zapewnią Ci doskonałe rezultaty.
Przywracanie naturalnego pH jako element codziennej pielęgnacji twarzy
Tonizacja skóry polega na przywracaniu jej naturalnego pH, czyli równowagi kwasowo-zasadowej. Warto wiedzieć, że odczyn pH zasadniczo różni się od partii ciała. Przyjmuje się, że naturalne pH skóry twarzy oscyluje między 4,7 a 5,5, co oznacza, że ma lekko kwaśny odczyn. Wszelkie wahania tego poziomu mają niekorzystny wpływ na stan skóry, mogą przyczynić się do naruszenia płaszcza hydrolipidowego i osłabić barierę ochronną twarzy. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej nie tylko powoduje, że skóra traci naturalne właściwości, ale również staje się podatniejsza na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych np. promieniowanie UV i zjawisko fotostarzenia. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że nawet niewielka zmiana poziomu pH prowadzi do namnażania szkodliwych bakterii i ogólnego zaburzenia mikrobiomu, a także sprzyja stanom chorobowym skóry.
Nasza twarz każdego dnia jest narażona na naruszenie bariery ochronnej skóry. Stosowanie kosmetyków do mycia twarzy zmienia odczyn pH na zasadowy. Może skutkować więc przesuszeniem i podrażnieniem, a w rezultacie przyspieszyć procesy starzenia. Mając na uwadze skalę potencjalnych konsekwencji, warto pamiętać o tonizacji w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Zalety tonizacji skóry twarzy
Tonizacja to bardzo ważny etap rutyny pielęgnacyjnej, który gwarantuje poprawę kondycji skóry. Wykonywana po demakijażu i umyciu twarzy, równoważy odczyn pH oraz przynosi pożądane ukojenie. Produkty dedykowane do tonizacji usuwają reszki zanieczyszczeń pozostałych po poprzednich etapach rutyny pielęgnacyjnej, normalizują i odświeżają skórę. Tonizacja reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza widoczność porów, sprawiając, że twarz staje się gładka i miękka w dotyku. Jej systematyczne wykonywanie przygotowuje twarz do kolejnych czynności pielęgnacyjnych. Sprawia, że lepiej radzi sobie z wchłanianiem substancji aktywnych w głąb skóry. Wspiera zdolności regeneracyjne i zmniejsza widoczność zmian skórnych: wykwitów trądzikowych czy zmarszczek.
Najczęstsze błędy w tonizowaniu skóry
Utrzymanie dobrej kondycji cery jest uzależnione od właściwego wykonywania tonizacji twarzy. Wszelkie błędy bądź zaniedbania mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry i zapoczątkować szereg problemów. Poznaj najczęstsze grzechy w tonizacji i sprawdź, czy Ty również je popełniasz!
Pomijanie lub zaniedbywanie tonizacji
Tonizowanie cery to niezbędny etap, którego nie powinno zabraknąć w codziennej pielęgnacji. Nieregularność w wykonywaniu tej czynności, a co gorsza — jej zupełne pomijanie, może osłabić kondycję skóry i stać się początkiem wielu problemów o charakterze dermatologicznym.
Stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu
Używanie kosmetyków tonizujących na bazie alkoholu (zwłaszcza wysoko stężonego) wpływa niekorzystnie na stan skóry. Ściągające działanie alkoholu skutkuje jej odwodnieniem i naruszeniem naturalnej bariery hydrolipidowej, a także zaburza procesy regeneracyjne. Od stosowania kosmetyków tonizujących z alkoholem powinny stronić nie tylko osoby z cerą suchą, ale także posiadaczki cer ze skłonnościami do przetłuszczania (tłustej, mieszanej i trądzikowej).
Zbyt intensywne pocieranie skóry
Zbyt mocne pocieranie twarzy podczas tonizacji nie sprzyja dobrej kondycji cery. Może powodować mechaniczne uszkodzenia naskórka i dotkliwe w skutkach podrażnienia.
Jak prawidłowo tonizować twarz?
Wprawdzie przyjmuje się, że tonizacja cery powinna być nieodłącznym elementem porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, niemniej warto wykonywać ją zawsze, gdy nasza skóra ma kontakt ze środkami myjącymi (nawet w środku dnia). Zabieg ten poprzedza głębokie oczyszczenie skóry. Po nim zaś powinna nastąpić aplikacja odżywczego serum lub kremu nawilżającego.
Bez znaczenia nie pozostaje również metoda aplikacji toniku. Wiele kobiet nakłada kosmetyk na wacik i w ten sposób rozprowadza go po twarzy, co może skutkować naruszeniem delikatnej warstwy ochronnej. Jeśli zdecydujemy się na aplikację przy pomocy wacika, należy nasączyć go kosmetykiem i przykładać punktowo do twarzy (unikając przy tym pocierania!). Najbardziej rekomendowanym sposobem jest nakładanie toniku bezpośrednio na powierzchnię twarzy. Warto dodać, że metoda ta jest szczególnie polecana przez Japonki, które aplikują tonik palcami. Dobrym rozwiązaniem są toniki rozpylane bezpośrednio na skórę twarzy przy pomocy atomizera, co umożliwia równomierne rozprowadzenie toniku.
Bez względu na sposób aplikacji w żadnym przypadku nie zaleca się spłukiwania toniku z twarzy. Jego całkowite wchłonięcie to sygnał, że można przejść do kolejnych kroków rutyny pielęgnacyjnej.
Czym tonizować twarz? Co wybrać: tonik lub hydrolat?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. W ostatnim czasie na popularności zyskują hydrolaty roślinne, które powstają w rezultacie destylacji roślin z wykorzystaniem pary wodnej. Niezmiennie jednak wśród produktów tonizujących królują toniki do twarzy.
Naturalny tonik do twarzy — doskonały wybór dla każdego rodzaju skóry
Wybór toniku powinien być podyktowany składem i jego bezpieczeństwem oraz dostosowany do rodzaju i potrzeb skóry. Skóra sucha potrzebuje kosmetyku, który zapewni jej odpowiednie nawilżenie, ochronę i regenerację. W przypadku skóry tłustej warto wybrać tonik złuszczający, który wesprze ją w regulacji pracy gruczołów łojowych.
Odpowiedzią na te zróżnicowane potrzeby są naturalne toniki, których bazą są naturalne oleje, składniki pochodzenia organicznego oraz substancje aktywne. HydraBloom Lipa-Lawenda to delikatny tonik do twarzy, który dzięki bogactwu naturalnych komponentów sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jest rekomendowany zarówno do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, jak i cery zmagającej się z nadprodukcją sebum. Ekstrakt z lipy działa kojąco i ściągająco, a dodatek lawendy łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Zawarty w nim wyciąg z aloesu hamuje procesy starzenia, a kwas mlekowy i panthenol aktywizują procesy regeneracyjne, przywracając skórze naturalną gładkość i jędrność.
Podsumowanie
Dążąc do utrzymania doskonałej kondycji cery, nie można zaniedbywać tonizacji twarzy. To niezwykle ważny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej, który przywraca skórze pH, utrzymuje optymalny poziom nawilżenia oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Systematyczna tonizacja sprawia, że skóra staje się odżywiona i przygotowana na wchłanianie substancji aktywnych na kolejnych krokach pielęgnacyjnych. Odpowiedzią na potrzeby wszystkich typów cery są zwłaszcza naturalne toniki do twarzy, które łączą w sobie skuteczność działania z delikatnością płynącą wprost z natury.