Walcz skutecznie z pomarańczową skórką!

Skąd bierze się cellulit i jak się go pozbyć?

Cellulit, zwany potocznie pomarańczową skórką, to zmora wielu kobiet. Ze statystyk wynika, że zmaga się z nim aż 85% kobiet po 20. roku życia. Cellulit jest nie tylko defektem estetycznym, ale także problemem zdrowotnym. Nieleczony prowadzi do znacznego pogorszenia kondycji skóry, co przekłada się na satysfakcję z wyglądu zewnętrznego oraz poczucie własnej wartości. Jakie są jego objawy i co wpływa na jego powstawanie? W jaki sposób dbać o siebie, by zminimalizować ryzyko powstawania pomarańczowej skórki i utrzymać pożądaną jędrność skóry? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w treści artykułu.

Czym jest, jak wygląda i jak powstaje cellulit?

W specjalistycznej terminologii cellulit bywa określany mianem lipodystrofii. W języku potocznym nazywa się go pomarańczową skórką, gdyż swoim wyglądem przypomina nieregularną skórkę tego egzotycznego owocu.

Cellulit polega na niewłaściwym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, czego skutkiem są zmiany w tkance podskórnej. Warto przypomnieć, że właśnie w tkance podskórnej znajduje się aż 65-70% tłuszczu z całego organizmu. Tkanka tłuszczowa składa się z komórek tłuszczowych (adipocytów), których rolą jest przechowywanie nadmiaru składników odżywczych. Dostarczanie ich w nadmiarze prowadzi do przerostu adipocytów oraz ucisku na naczynia krwionośne i limfatyczne. Powodowane w ten sposób spowolnienie krążenia krwi nie tylko utrudnia przyswajanie przez komórki tlenu oraz składników odżywczych, ale także dereguluje wydzielanie toksyn. Wskutek tych zmian produkty przemiany materii zalegają w tkankach, tworząc charakterystyczną strukturę skórki pomarańczowej.

Zmiany charakterystyczne dla cellulitu występują na biodrach, brzuchu, pośladkach, jak też w bocznych częściach ud. Pojawiają się również w przyśrodkowej części kolan, na plecach w okolicach łopatek oraz w okolicach dołów pachowych.

Przyczyny pomarańczowej skórki

Cellulit może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Zmagają się z nim nie tylko kobiety dojrzałe, ale również nastolatki. Istnieją jednak pewne czynniki, które szczególnie predysponują do powstawania efektu pomarańczowej skórki. Wśród nich kluczową rolę odgrywają zmiany hormonalne, a zwłaszcza przewaga estrogenów, której towarzyszy równoczesny niedobór progesteronu. Spore znaczenie mają również nadwaga czy otyłość, a także wahania wagi np. w okresie ciąży.

Inne przyczyny cellulitu to:

  • niewystarczająca aktywność fizyczna i przewaga siedzącego trybu życia, które pogarszają krążenie krwi i przepływ limfy;
  • dieta bogata w sól i cukier, która prowadzi do zatrzymywania toksyn w organizmie;
  • zaburzenia emocjonalne, depresja oraz przewlekły stres – ich skutkiem jest podwyższony poziom glukozy we krwi oraz kumulacja tłuszczu i wody w organizmie. To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości kortyzolu i wpływa na powstawanie zmian o charakterze cellulitowym;
  • palenie papierosów;
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie;
  • długie kąpiele w gorącej wodzie;
  • częste korzystanie z solarium;
  • opalanie się z nogami osłoniętymi ręcznikiem.

Jakie są rodzaje cellulitu i jak je rozpoznać?

Cellulit niejedno ma imię. Wyróżnia się trzy jego postaci, które różnią się od siebie pewnymi cechami.

Cellulit tłuszczowy  

Cellulit tłuszczowy (miękki) jest wynikiem nagromadzenia komórek tłuszczowych. Objawia się występowaniem pod skórą delikatnych grudek czy fałdek, które nie przylegają ściśle do mięśni, stwarzając wrażenie jakoby były umieszczone między skórą i mięśniami. Warto podkreślić, że cellulit tłuszczowy względnie często rozwija się jako konsekwencja nieleczonego cellulitu wodnego czy nadwagi lub ma związek z szybkim przybieraniem na wadze w krótkim czasie. Wynika z niewystarczającej aktywności fizycznej bądź problemów z wiotkością mięśni.

Cellulit wodny

Cellulit wodny (twardy) to efekt nieprawidłowego krążenia krwi i limfy, które powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i powstawanie obrzęków. Jego odróżnienie od rozbudowanej tkanki mięśniowej może nastręczać pewnych problemów. Charakterystycznym objawem cellulitu wodnego jest suchość i szorstkość skóry w miejscach zajętych cellulitem. W przeciwieństwie do cellulitu tłuszczowego nie ma związku z wahaniami wagi. Występuje najczęściej u osób z siedzącym trybem życia oraz wahaniami hormonalnymi. Zmagają się z nim głównie nastolatki oraz kobiety aktywne fizycznie np. sportsmenki czy tancerki.

Cellulit cyrkulacyjny

Cellulit cyrkulacyjny to połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. Najbardziej narażone na jego powstawanie są osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, mają nadwagę i problemy z krążeniem.

Jakie są stopnie zaawansowania cellulitu i jak wpływają na jego leczenie?

Rozwój cellulitu to proces, który przebiega stopniowo. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania tego schorzenia, które różnią się objawami, a co za tym idzie – wymagają odmiennego postępowania:

  • cellulit 0. stopnia – można go zaobserwować dopiero po ściśnięciu powierzchni skóry. W efekcie mechanicznego ucisku pojawiają się grudki będące wynikiem powiększonych adipocytów. Niedostateczny przepływ limfy oraz opuchlizna w obrębie tkanki tłuszczowej jest wynikiem utraty przepuszczalności przez naczynia włosowate;
  • cellulit 1. stopnia – nierówna powierzchnia skóry uwidacznia się po ujęciu w fałd tkanki podskórnej i jest dostrzegalna już w pozycji stojącej. Co warto podkreślić, utrata elastyczności skóry i zaburzenia tkanki tłuszczowej nie są widoczne gołym okiem w pozycji leżącej;
  • cellulit 2. stopnia – charakteryzuje się obecnością powiększonych adipocytów (grudek czy bardzo drobnych guzków, które otaczają włókna kolagenowe) zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Skóra jest blada i pofałdowana. Zmiany cellulitowe są bardziej widoczne zwłaszcza podczas napinania mięśni, co określa się spontanicznym objawem pomarańczowej skórki;
  • cellulit 3. stopnia – najbardziej zaawansowany stopień rozwoju cellulitu, który objawia się bardzo wyraźnymi zmianami skórnymi np. guzkami i grudkami o rozmiarze 2-20 mm, które oddzielone są tkanką włóknistą. Na tym etapie tkanka staje się nieelastyczna, trzęsie się i ma nieregularną strukturę. Nierzadko tym zmianom towarzyszy silny ból, który jest spowodowany uciskiem na zakończenia nerwowe.

Od stopnia zaawansowania cellulitu uzależniona jest skuteczność różnych metod leczenia. Na wczesnych stadiach rozwoju cellulitu wystarczająca bywa zmiana diety bądź stylu życia. Działania te nie sprawdzają się jednak w przypadku zaawansowanego cellulitu, który wymaga wdrożenia profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.

Rola odpowiedniej diety w walce z cellulitem

Dieta odgrywa kluczową rolę w walce z cellulitem. Odpowiednie odżywianie może pomóc w redukcji skórki pomarańczowej i przywróceniu zdrowej struktury tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu cellulitu bądź zminimalizować jego widoczność, stosuj się do kilku podstawowych zasad!

Pij optymalną ilość wody

Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa w walce w cellulitem. Regularne picie wystarczającej ilości płynów sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu i utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry, czyniąc ją bardziej elastyczną i jędrną.

Unikaj wysokoprzetworzonych produktów

Żywność wysokoprzetworzona to jeden z największych sprzymierzeńców cellulitu. Jedzenie typu fast food, produkty ze sporą zawartością soli czy cukru znacznie pogarszają kondycję skóry i wpływają na powstawanie niedoskonałości w jej strukturze.

Sięgaj po warzywa i owoce, orzechy i nasiona

W diecie  osób zmagających się z efektem pomarańczowej skórki nie może zabraknąć warzyw i owoców, które są bogate w składniki odżywcze. Wybieraj zwłaszcza zielone warzywa, takie jak jarmuż czy szpinak, a także owoce jagodowe (borówki, maliny, czarna porzeczka), które dzięki antyoksydantom chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ważnym składnikiem diety antycellulitowej są także orzechy oraz niełuskane ziarna, które dzięki wysokiej zawartości błonnika regulują pracę układu trawiennego oraz usuwają toksyny z organizmu.

Spożywaj wyłącznie zdrowe tłuszcze

Jadłospis osób zmagających się z cellulitem powinien uwzględniać wyłącznie zdrowe tłuszcze. Ich źródłem są nie tylko wspomniane już orzechy, ale również oliwa z oliwek, ryby morskie czy awokado.

Aktywność fizyczna a cellulit

Prócz diety, w zachowaniu pożądanej jędrności i elastyczności skóry bezdyskusyjne znaczenie ma również aktywność fizyczna. W codziennym planie treningowym warto uwzględnić formy aktywności, takie jak:

  • spacery i dynamiczne marsze – to proste ćwiczenie, które można wykonywać praktycznie wszędzie, aktywizuje krążenie i przepływ limfy;
  • jogging – mniej lub bardziej intensywne bieganie nie tylko pozwala spalić dużo kalorii i poprawia ogólną kondycję fizyczną, ale również redukuje tkankę tłuszczową i ujędrnia skórę;
  • fitness – trening siłowy oraz cardio angażują różne partie mięśni, przyspieszają proces spalania tłuszczu, a także wzmacniają mięśnie nóg i pośladków;
  • pływanie – ujędrnia ciało i rozbija tłuszcz.

Warto pamiętać, że efekt aktywności fizycznej i jej wpływ na redukcję cellulitu jest w dużej mierze uzależniony od intensywności ćwiczeń. Zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez 30 minut dziennie, co najmniej trzy razy w tygodniu.

Polecane zabiegi na cellulit

W przypadku zaawansowanego cellulitu, który nie ustępuje mimo zmiany diety i regularnej aktywności fizycznej, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych zabiegów, takich jak:

  • krioterapia – zimno poprawia krążenie w zmienionych partiach ciała, przyspieszając metabolizm i usuwanie toksyn;
  • mezoterapia igłowa – ostrzykiwanie nierówności na skórze specjalnym koktajlem składników aktywnych redukuje ilość tłuszczu. Mezoterapia igłowa jest skuteczna w walce z cellulitem, jednak może wiązać się z pewnym dyskomfortem i krótkotrwałymi efektami ubocznymi np. zaczerwienieniem czy obrzękiem;
  • zabiegi RF (radiofrekwencja) – w tym przypadku korzystne działanie na skórę ma wykorzystana podczas zabiegu fala radiowa, która po przeniknięciu w głąb skóry stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten skutecznie ujędrnia i uelastycznia skórkę, minimalizując widoczność cellulitu;
  • zabiegi wyszczuplające – jako że nadwaga bywa jednym z czynników sprzyjających rozwojowi cellulitu, zabiegi redukujące wagę ograniczają problem. Zadowalające efekty przynosi zwłaszcza liposukcja, podczas której usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej z określonych części ciała;
  • zabiegi endermologiczne – specjalistyczne masaże, takie jak drenaż limfatyczny, hydroterapia czy endermologia, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz stymulują procesy usuwania toksyn z organizmu.

Wybór odpowiedniego zabiegu na cellulit zawsze powinien być wcześniej skonsultowany z dermatologiem lub kosmetologiem. Specjalista zarekomenduje odpowiedni zabieg, uwzględniając aktualną kondycję skóry oraz stopień zaawansowania cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu dzięki masażowi antycellulitowemu?

Wprawdzie profesjonalne zabiegi wykazują się wysoką skutecznością, niemniej z efektem pomarańczowej skórki można również walczyć samodzielnie. Jedną z metod redukcji cellulitu, którą można wykonywać w zaciszu własnego domu, jest masaż antycellulitowy. Masowanie skóry różnymi technikami, takimi jak uciskanie, ugniatanie, walcowanie czy masaż głęboki, nie tylko zmniejsza napięcie mięśniowe, ale także aktywizuje przepływ krwi i limfy oraz pozwala pozbyć się toksyn. Wykazuje wysoką skuteczność w rozbijaniu tkanki tłuszczowej, wygładza występujące nierówności i uelastycznia skórę.

Zasady skutecznego masażu antycellulitowego w domu

  1. Przygotuj krem antycellulitowy lub olejek do ciała. Sięgaj zwłaszcza po naturalne olejki, które zapewniają bezpieczną pielęgnację skóry.
  2. Rozpocznij masaż od nóg i wykonuj delikatnie w ruchy w kierunku serca, aby pobudzić krążenie. Wykorzystuj różnorodne techniki masażu, takie jak ugniatanie, walcowanie czy uciskanie.
  3. Masuj skórę dość mocno, ale niezbyt agresywnie. Unikniesz w ten sposób zaczerwienienia i podrażnień.
  4. Jeśli chcesz osiągnąć oczekiwane rezultaty, wykonuj masaż antycellulitowy regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu.

Kosmetyki antycellulitowe – jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele linii kosmetyków antycellulitowych. Warto jednak pamiętać, że skóra ze skłonnością do tworzenia się pomarańczowej skórki wymaga szczególnej troski. Zaleca się więc sięgać po kosmetyki, które mają w swoim składzie naturalne składniki o udowodnionej skuteczności. W kosmetyczce kobiet zmagających się z cellulitem nie może zabraknąć zwłaszcza produktów z dodatkiem witaminy A, E i C. Witamina A intensywnie pobudza produkcję kolagenu i elastyny, aktywizuje przepływ krwi i zmniejsza retencję wody. Witamina E reguluje gospodarkę lipidową oraz wzmacnia połączenia między włóknami kolagenowymi, poprawia ukrwienie skóry i zwiększa jej elastyczność.

Witamina C jako silny przeciwutleniacz i aktywator enzymów uczestniczy w procesach metabolicznych oraz w mechanizmie oddychania komórkowego. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, uszczelnia naczynia krwionośne oraz wzmacnia tkankę łączną, wpływając tym samym na wygląd skóry.

Dobroczynny wpływ na kondycję skóry z cellulitem ma również cynamon. W badaniach dowiedziono, że jego rozgrzewające właściwości pobudzają krążenie i przyspieszają metabolizm. Warto więc zadbać, by w rutynie pielęgnacyjnej skóry znalazły się kosmetyki takie jak Peeling kremowy Cynamon od Line.

Zadowalające efekty pielęgnacyjne przynosi też stosowanie kosmetyków z dodatkiem kofeiny, miodu, cytryny, masła shea czy roślin, takich jak: algi, arnika górska, bluszcz pospolity, iglica włoska, kasztanowiec zwyczajny, kozieradka, krwawnik, lukrecja, miłorząb japoński, nagietek lekarski,  rumianek, skrzyp polny, szałwia, wąkrota azjatycka, ziele gryki.

Pomocny w walce z pomarańczową skórką jest również grejpfrut, który możesz znaleźć choćby w Olejku do ciała Grejpfrut z balsamem copaiba oraz w Pudrze do kąpieli Grejpfrut od nLine.

Działanie antycellulitowe mają także regularne kąpiele z dodatkiem soli morskiej. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się 100% naturalne produkty z komponentem soli z Morza Martwego: Sól do kąpieli z pomarańczą oraz Sól do kąpieli z werbeną.

Podsumowanie

Cellulit to jeden z najbardziej znienawidzonych przez kobiety w każdym wieku defektów estetycznych. Walka z efektem pomarańczowej skórki może zakończyć się sukcesem, niemniej wymaga cierpliwości, zaangażowania i determinacji, jak również podjęcia właściwych działań, które uwzględniają rodzaj cellulitu i stopień jego zaawansowania. Podczas gdy w niezbyt rozwiniętej postaci tego problemu pozytywne efekty może zapewnić wyłącznie zmiana diety i prowadzenie aktywnego trybu życia, w bardziej zaawansowanych zmianach konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnych zabiegów. W redukcji zmian cellulitowych oraz w ochronie przed ich powstawaniem warto również pamiętać o bezpiecznej pielęgnacji skóry, w której sprawdzą się zwłaszcza naturalne kosmetyki zawierające w swoim składzie delikatne i bezpieczne komponenty o udowodnionym działaniu antycellulitowym.

Piśmiennictwo:

Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J. (2016). Kosmetyki redukujące cellulit. Probl Hig Epidemiol; 97(4): 291-296.
Gałązka M., Galęba A. Nurein H. (2014). Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawi, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health; 49(3): 425-430.
Załęska-Żyłka I. (2008). Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol; 89(4): 487-491.

Twój koszyk