Ylang-ylang – olejek eteryczny o niezwykłych właściwościach

Ylang-ylang to potoczne określenie jagodlinu wonnego – egzotycznego drzewa, znanego również pod łacińską nazwą Cananga odorata. Mocny, korzenno-kwiatowy zapach nie tylko zapewnił ylang-ylang afrodyzjakalną karierę, ale także sprawił, że coraz chętniej sięga się po niego w aromaterapii i kosmetologii. Nie wszyscy wiedzą, że woń jego kwiatów stanowi główną nutę zapachową w kosmetykach Chanel Nº 5. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o roślinie zwanej kwiatem kwiatów.

Jagodlin wonny – wiecznie zielone drzewo

Ylang-ylang (wymowa: ilang-ilang) doczekał się różnych nazw. Określa się go nierzadko mianem drzewa perfumowanego lub wiecznie zielonego. Ostatni z przydomków zawdzięcza swoim ponadprzeciętnym zdolnościom adaptacyjnym. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na wodę czy składniki odżywcze doskonale radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych. Początkowo jego naturalnym środowiskiem były kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz niektóre wyspy Pacyfiku. Dopiero później, w celach gospodarczych, jego uprawy upowszechniono na terytorium Ameryki, Afryki, Chin oraz Indii.

Jagodlin wonny wyróżnia się monumentalnym wyglądem. Mierzy zwykle 16-18 metrów, ale niektóre egzemplarze mogą osiągać wysokość 30 metrów! Znany jest przede wszystkim z żółtych kwiatów, które swym kształtem przypominają gwiazdę. Zakwitają one tylko w nocy, wydzielając intensywną woń i wabiąc w ten sposób zapylające je ćmy. Bukiet zapachowy ylang-ylang cechuje intensywny, korzenny aromat, który przełamuje nuta kwiatowa. By zachować ten niepowtarzalny zapach, zbioru kwiatów dokonuje się tuż po wschodzie słońca. W procesie destylacji parą wodną wytwarza się z nich olejek eteryczny ylang-ylang.

Przegląd właściwości olejku ylang-ylang

Niepozorne z wyglądu kwiaty ylang-ylang kryją w sobie mnóstwo drogocennych właściwości. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni wieków miewały różne zastosowanie. Podczas gdy na Jawie i w Wietnamie wykorzystywano je do leczenia malarii, społeczności Marianów Północnych ceniły ich skuteczność w terapii zapalenia płuc i problemów gastrycznych. Hindusi używali ich do walki z bólem reumatycznym czy nawracającą gorączką, a Indonezyjczycy stosowali jako gwarantujący niezapomniane doznania w alkowie afrodyzjak. Jak widać, ylang-ylang znajdował dotąd zastosowanie w różnych obszarach. To zapewne dlatego jego właściwości są obecnie przedmiotem licznych badań, które – raz po raz – ujawniają nieznane dotychczas cechy tej rośliny i wytwarzanego z niej olejku.

Ukojenie dla zmysłów i skołatanych nerwów

Ylang-ylang znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii jako naturalny antydepresant. Jego silny zapach stymuluje układ nerwowy, koi zmysły, przyczynia się do aktywizacji obszarów odpowiedzialnych za kontrolowanie emocji w mózgu. Redukuje zatem stany lękowe, wycisza i relaksuje, a także zmniejsza uporczywe bóle migrenowe i pomaga zadbać o spokojny sen. Jest to możliwe dzięki właściwościom hipotensyjnym. Ylang-ylang obniża bowiem ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz stabilizuje akcję serca. Jego stosowanie poleca się osobom narażonym na silny stres oraz zmagającym się z chronicznym zmęczeniem.

Pogromca szkodliwych drobnoustrojów

Kwiaty wiecznie zielonego drzewa przejawiają silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Tworzą na skórze szczelną barierę, zapobiegając w ten sposób wnikaniu patogenów. Z powodzeniem zwalczają zwłaszcza bakterie Gram-dodatnie. Właściwość ta czyni je pomocnymi w odkażaniu ran. W niektórych badaniach akcentuje się także dobroczynny wpływ jagodlinu wonnego w walce z różnymi wirusami.

Pierwsza pomoc w stanach zapalnych i chorobach

Ylang-ylang wykazuje silne działanie przeciwzapalne, hamując aktywację leukocytów w trakcie odpowiedzi zapalnych o ostrym przebiegu. Badania dowiodły, że w tym zakresie ma o 60% większą skuteczność od aspiryny! Ma również nieprzecenione właściwości przeciwutleniające. Hamując produkcję wolnych rodników, zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym. Ogranicza w ten sposób ryzyko rozwoju wielu chorób np. nowotworów i schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a także opóźnia procesy starzenia.

Wiecznie zielone drzewo cieszy się powszechnym uznaniem z uwagi na zdolność do oczyszczania powietrza i produkcję tlenu. Wdychanie olejku ylang-ylang zaleca się astmatykom oraz osobom cierpiącym na inne choroby układu oddechowego.

Sprzymierzeniec urody

Nie bez przyczyny olejek ylang-ylang bywa uznawany za sprzymierzeńca skóry. Z powodzeniem wykorzystuje się go w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Reguluje produkcję sebum, wspierając w walce z problemami trądzikowymi. Dzięki właściwościom antyseptycznym przyspiesza proces gojenia ran (otarć, zadrapań) i zmniejsza widoczność blizn. Jest także pomocny w redukcji przebarwień i zapewnia skórze młodzieńczy wygląd.

Ylang-ylang wzmacnia włosy, zapewnia im większą objętość oraz naturalny blask. Normalizuje produkcję łoju, zmniejsza problem przetłuszczania i wypadania włosów. Zwalcza łupież i redukuje dyskomfort powodowany swędzeniem skóry głowy. Poleca się go jako remedium na zniszczoną płytkę paznokci, nawilża skórki i pielęgnuje dłonie.

Afrodyzjak w sypialni

Uwodzicielska woń sprawia, że od wieków w wielu kręgach kulturowych ylang-ylang był postrzegany za naturalny afrodyzjak. Umieszczenie jego kwiatów w sypialni prowadziło do wzrostu libido, a co za tym idzie – zapewniało niezapomniane doznania. Ta właściwość bywa ceniona również dziś. Po olejek ilangowy powinni więc sięgnąć wszyscy ci, którzy marzą o namiętności w zaciszu alkowy.

Garść ciekawostek, czyli o innych właściwościach ylang-ylang

Niewiele osób wie, że kwiat wiecznie zielonego drzewa wykazuje również działanie spermatoksyczne. Jego plemnikobójczy wpływ interesuje badaczy, którzy nie ustają w poszukiwaniu naturalnych środków antykoncepcyjnych.

Dzięki silnym właściwościom odstraszającym owady olejek ylang-ylang może pełnić również funkcję repelentu. W kompozycji z alkoholem etylowym wykazuje działanie owado- i larwobójcze (jest wysoce skuteczny w zwalczaniu muchy domowej!). Żartobliwie można więc stwierdzić, że dzięki ylang-ylang mucha nie siada…

Zastosowanie ylang-ylang w branży kosmetycznej

Dzięki licznym właściwościom ylang-ylang znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Jego osobliwa woń odgrywa pierwsze skrzypce w bukiecie zapachowym perfum produkowanych przez cenione marki, wśród których warto wymienić choćby Chanel. Wykorzystuje się go również jako główny komponent kosmetyków np. szamponów i odżywek do włosów.

Coraz chętniej sięgają po niego także producenci kosmetyków naturalnych. Niepowtarzalny korzenno-kwiatowy zapach ylang-ylang zapewnia naturalnym olejkom do ciała unikalny charakter. Mając na uwadze rozliczne właściwości, można mieć pewność, że ylang-ylang czeka zawrotna kariera w branży kosmetycznej.

Twój koszyk