Poznaj wszystkie typy cery. Sprawdź, który rodzaj skóry jest zapisany w Twoim DNA!

Niewiele osób wie, że typ naszej cery jest zaprogramowany genetycznie. To od naszego DNA zależy tempo starzenia się skóry oraz problemy, z jakimi musi się ona mierzyć. Wprawdzie nie mamy wpływu na genetykę, ale możemy opóźnić procesy starzenia i utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji za sprawą odpowiedniej pielęgnacji. Gwarancją skuteczności tych działań jest jednak trafna ocena typu cery. Dowiedz się, jaki jest Twój rodzaj skóry i jakie kosmetyki zapewnią jej zdrowy i młodzieńczy wygląd!

Dlaczego warto znać swój typ cery?

Znajomość typu cery jest niezwykle ważna. Każda ma inne potrzeby i zmaga się z odmiennymi problemami, a co za tym idzie – wymaga zróżnicowanych sposobów pielęgnacji. Rodzaj skóry determinuje też wybór kosmetyków. O ile jeden produkt kosmetyczny może być odpowiedni dla skóry normalnej, o tyle w przypadku skóry wrażliwej lub trądzikowej może przyczyniać się do nasilenia problemów i dolegliwości.

Skóra twarzy niejedno ma imię, czyli charakterystyka typów cery

Typ skóry jest warunkowany przez dwie zmienne: ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe i poziom wody produkowanej przez gruczoły potowe. Najogólniej rzecz ujmując: o klasyfikacji cery decyduje poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Cera normalna – typ skóry zarezerwowany dla „szczęśliwców”?

Cera normalna charakteryzuje się względną gładkością i elastycznością, a także brakiem widocznych mankamentów czy wyprysków. Jest drobnoporowata i dobrze ukrwiona. Nie wykazuje typowych dla innych rodzajów skóry skłonności do matowienia czy świecenia. Skóra normalna zachowuje balans pomiędzy poziomem nawilżenia a natłuszczenia. Nie jest nadmiernie tłusta ani zbyt przesuszona. O ile jest najczęstszym typem cery u dzieci przed okresem dojrzewania, o tyle u osób dorosłych występuje rzadko.

Szczęśliwcy, którymi niewątpliwie można nazwać posiadaczy skóry normalnej, nie mają predyspozycji do szybkiego powstawania zmarszczek czy popękanych naczynek. Ich cera nie jest podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Co równie istotne – skóra normalna nie wymaga zaawansowanych działań pielęgnacyjnych. Nie jest też kapryśna w kwestii wyboru kosmetyków, gdyż nie wykazuje tendencji do reakcji alergicznych. W przypadku tego typu skóry wystarczy, by w kosmetyczce znalazły się delikatne produkty, które nie będą zaburzać naturalnej równowagi i nie spowodują naruszenia bariery hydrolipidowej.

Cera sucha – skóra o szczególnych potrzebach

Sucha cera jest niezbyt elastyczna, pozbawiona połysku i szorstka w dotyku. Ma skłonność do nadmiernego złuszczania i naruszeń ciągłości powłoki, którym towarzyszy krwawienie, zaczerwienienie lub symptomy stanu zapalnego. Zaburzenia funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego powodują, że jest bardzo podatna na powstawanie zmarszczek i bruzd. Z uwagi na degradację struktur kolagenowych i elastynowych szybko traci swą naturalną wiotkość i elastyczność, a także szybciej się starzeje. Osoby z cerą suchą zmagają się z przykrymi dolegliwościami: uczuciem swędzenia, pieczenia czy ściągnięcia.

Cera tłusta, czyli sebum w roli głównej

Skóra tłusta cechuje się względnie dużą grubością i ziemistym lub szarawo-żółtym kolorytem. Głównym problemem, z jakim zmagają się jej posiadacze, jest nadprodukcja sebum. Zintensyfikowana praca gruczołów łojowych powoduje, że skóra się błyszczy. Na jej powierzchni pojawiają się nieestetycznie rozszerzone pory, wypryski i zaskórniki, które powstają wskutek zapychania mieszków włosowo-łojowych. Nasilenie tych problemów uwidacznia się zazwyczaj w tzw. strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę.

Wprawdzie skóra tłusta bywa źródłem wielu problemów, niemniej nie można odmówić jej pewnych zalet. W odróżnieniu od innych rodzajów cery jest mniej podatna na wszelkie podrażnienia. Znacznie później pojawiają się na niej pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek.

Cera mieszana — skóra trudna w pielęgnacji?

Nie bez przyczyny cerze mieszanej przypisuje się miano skóry trudnej w pielęgnacji. Łączy ona w sobie różne cechy cery suchej oraz cery tłustej. Podczas gdy w strefie T przejawia cechy typowe dla cery tłustej, skóra na policzkach jest normalna lub wykazuje skłonności do przesuszania. Przy tym rodzaju cery proponuje się prowadzenie wielotorowej pielęgnacji z uwzględnieniem kosmetyków rekomendowanych zarówno do tłustej, jak i suchej skóry. Cera mieszana jest bardzo podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, a zwłaszcza warunków atmosferycznych.

Poznaj bliżej cerę wrażliwą!

Cera wrażliwa — jak sama nazwa wskazuje — charakteryzuje się wysoką podatnością na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak: nadmierny wysiłek fizyczny, zanieczyszczenia oraz składniki diety (alkohol czy ostre potrawy). Nie sprzyjają jej również zmiany hormonalne, stres oraz stosowanie niewłaściwych kosmetyków podczas codziennej pielęgnacji. Miewa skłonności do zaczerwienienia i powstawania przebarwień, a jej nierówna struktura bywa szorstka w dotyku. Staje się to nierzadko przyczyną bólu, pieczenia czy swędzenia.

Warto podkreślić, że cera wrażliwa to podtyp, który można zaobserwować zarówno u posiadaczy skóry suchej, jak i skóry tłustej. Wymaga ona szczególnie delikatnej pielęgnacji.

Cera naczynkowa – pajączki pod lupą!

Cera naczynkowa przejawia się widocznością naczyń krwionośnych, które są umiejscowione płytko pod skórą. Koncentrują się one zwłaszcza w okolicy policzków, nosa, brody, czoła i odpowiadają za zaczerwienienie skóry (przybiera ono często postać rumienia). Trwałe poszerzenie lub pęknięcie naczyń krwionośnych prowadzi po powstawania tzw. pajączków. Skóra jest cienka oraz podatna na uszkodzenia i mikrourazy. Wykazuje dużą wrażliwość na wahania temperatury, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwie dobrane kosmetyki czy sposób odżywiania. Z tego względu posiadacze skóry naczynkowej często zmagają się z uczuciem pieczenia, ściągnięcia oraz swędzenia.

Cera naczynkowa ma charakter dziedziczny. Zdecydowanie częściej występuje u osób z jasnymi włosami, a także niebieskimi lub zielonymi oczami. Jest także skórnym symptomem różnych schorzeń. Pękanie naczynek może być konsekwencją zaburzeń w gospodarce hormonalnej lub problemów z układem krążenia.

Cera trądzikowa – problem wieku dojrzewania?

Powszechnie uważa się, że cera trądzikowa jest typowym problemem skórnym nastolatków. Prawdą jest, że z trądzikiem zmaga się aż 90% populacji w wieku dojrzewania. W wielu przypadkach trądzik przechodzi w stan przewlekły i dotyczy również dorosłych.

Cera trądzikowa rozwija się w wyniku zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Zwiększona produkcja łoju sprawia, że skóra staje się błyszcząca, a na jej powierzchni tworzy się tłusta powłoka. Nieprawidłowe złuszczanie naskórka powoduje, że martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych i determinują namnażanie bakterii, a co za tym idzie – rozwój stanu zapalnego. Cera trądzikowa cechuje się występowaniem zmian skórnych o charakterze pierwotnym i wtórnym. W pierwszym przypadku są to zaskórniki otwarte i zamknięte, w drugim – krostki i grudki, rzadziej ropne torbiele, które pozostawiają nieestetyczne blizny.

Cera dojrzała – o skórze po przejściach

Cera dojrzała to podtyp skóry, który zwykło się przypisywać osobom po 45. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że wiek ten jest umowny, gdyż tempo osiągania dojrzałości skóry ma charakter indywidualny i bywa zależne od wielu czynników: predyspozycji genetycznych, prowadzonego stylu życia, przebytych chorób czy sposobu odżywiania.

Cera dojrzała charakteryzuje się obecnością zmarszczek, a także mniejszą elastycznością i sprężystością, które są konsekwencją zaniku włókien kolagenowych. Dość często w tym przypadku skóra staje się przesuszona i przybiera wręcz ziemistą barwę. Nader problematyczne bywają także zmiany w owalu twarzy, które wyrażają się w opadaniu kącików oczu i ust.

Jak samodzielnie rozpoznać typ cery?

Nadal nie wiesz, jaki typ cery jest zaprogramowany w Twoim DNA? Przeprowadź szybki test bibułkowy w zaciszu własnego domu!

  1. W porze wieczornej umyj i oczyść dokładnie skórę twarzy z zanieczyszczeń i resztek makijażu. Nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków!
  2. Po przebudzeniu przyłóż do całej twarzy bibułkę (opcjonalnie: chusteczkę higieniczną). Jeśli cała pokryje się tłustym nalotem — masz skórę tłustą. Jeśli zaś zaobserwujesz kilka plam w miejscu odpowiadającym strefie T (czoło, nos, broda), prawdopodobnie masz cerę mieszaną. Jeśli jednak na bibułce nie pozostał niemal żaden ślad, możesz określać swoją cerę mianem normalnej.

Masz jeszcze wątpliwości co do swojego typu cery? Przeprowadź uzupełniający test z lustrem. Przyjrzyj się wnikliwie swojej twarzy w lustrze przy odpowiednim oświetleniu. Skórę suchą cechuje występowanie łuszczących się skórek, cerę trądzikową lub tłustą — obecność zaskórników i rozszerzonych porów. Jeśli zaobserwujesz na swojej twarzy rozszerzone naczynia krwionośne, możesz podejrzewać u siebie cerę naczynkową.

Kosmetyki naturalne – wsparcie pielęgnacyjne dla każdego typu cery

Znajomość typu cery jest pierwszym krokiem na drodze ku właściwej pielęgnacji. Pozwala trafnie wybierać kosmetyki pielęgnacyjne i zapobiec ewentualnym problemom skórnym. W poszukiwaniu idealnych produktów kosmetycznych należy kierować się jednak rozsądkiem. Warto wiedzieć, że ogólnodostępne kosmetyki drogeryjne nie są odpowiednie dla każdego typu cery. Zawarte w nich składniki (parabeny, silikony, barwniki syntetyczne, substancje ropopochodne czy PEG) naruszają barierę hydrolipidową i prowadzą do przesuszenia skóry. Mogą powodować także alergie.

W tej sytuacji doskonałą alternatywą są kosmetyki naturalne, których komponentami są oleje naturalne, substancje mineralne oraz ekstrakty roślinne. Bezpieczny skład pozwala na delikatną pielęgnację każdego typu skóry, minimalizując ryzyko podrażnień i problemów skórnych. W wyborze kosmetyków warto więc postawić na produkty, które zapewnią Twojej skórze dobrą kondycję.

Podsumowanie

Trafne określenie typu cery bywa niekiedy problematyczne. Jest ono jednak istotne w wyborze sposobu pielęgnacji i kosmetyków, które utrzymają naszą skórę w odpowiedniej kondycji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są kosmetyki naturalne. Ich prosty i bezpieczny skład pozwoli każdej cerze cieszyć się zdrowym wyglądem.

Twój koszyk