Masło shea, znane również jako masło karité, od wieków jest sekretem pięknej i zdrowej skóry. To naturalny skarb, którego walory nawilżające i regenerujące decydują o skuteczności działania wielu kosmetyków. Dowiedz się, jakie ma właściwości i czym różni się jego postać rafinowana od nierafinowanej. Poznaj zastosowanie w pielęgnacji całego ciała i sprawdź, jak wpływa na skórę oraz jaką rolę odgrywa w kondycjonowaniu włosów i paznokci.
Czym jest masło shea?
Masło shea otrzymuje się z orzeszków drzewa masłosz Parka (drzewa masłowego) porastającego tereny Afryki. Warto wiedzieć, że drzewo to żyje nawet 300 lat i może osiągnąć wysokość 25 metrów. Niewątpliwą wadą jest fakt, że rzadko owocuje, a pierwszych zbiorów można doczekać się dopiero po 20-30 latach. Owoce dojrzewają zazwyczaj przez okres 5 miesięcy, a zbiory tych, które samoistnie opadają z drzewa, trwają od lipca do grudnia.
Jego dobroczynne właściwości w pełni wynagradzają jednak długi czas oczekiwania na owoce. Nie bez przyczyny bowiem masłosz Parka bywa określany przez lokalne społeczności mianem „drzewa życia” lub „świętego drzewa”.
Rafinowane czy nierafinowane masło shea — które wybrać?
Wiele osób zastanawia się nad różnicami między rafinowanym a nierafinowanym masłem shea. Nierafinowane masło pozyskuje się bezpośrednio z afrykańskiego drzewa. Proces pozyskiwania rozpoczyna się od ręcznego zbierania dzikich orzechów shea, które następnie są suszone na słońcu, miażdżone w moździerzu i w końcu gotowane, aby wydobyć cenny tłuszcz. Ta starożytna metoda ekstrakcji pozwala zachować wszystkie naturalne właściwości masła shea, które są kluczowe dla jego zastosowania w kosmetyce. Czyste masło shea zapewnia niewątpliwie więcej korzyści dla skóry. Dzięki obecności olejów i witamin czyni ją bardziej elastyczną, nawilżoną i zdrową.
W odróżnieniu od nierafinowanego, rafinowane masło shea przechodzi procesy oczyszczania w wysokiej temperaturze, co pozwala pozbyć się wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń. Skutkiem ubocznym tej interwencji bywa nie tylko eliminacja zapachu i koloru, ale także utrata niektórych istotnych właściwości.
Wybór między rafinowanym a nierafinowanym masłem shea powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz celem pielęgnacyjnym, jaki chcemy osiągnąć.
Pielęgnacyjne właściwości masła shea
Regularne stosowanie masła shea zapewnia znaczące korzyści pielęgnacyjne. Dobroczynne działanie to zasługa bogatego składu, w którym można wymienić składniki aktywne, takie jak: nasycone kwasy tłuszczowe, witamina A i E, polifenole czy katechiny.
Kwas oleinowy
Z uwagi na silne właściwości nawilżające kwas oleinowy zapobiega uczuciu suchości oraz napięcia. Działa jako naturalny emolient: zmiękcza i wygładza skórę oraz pomaga utrzymać jej odpowiednią elastyczność.
Kwas stearynowy
Kwas stearynowy wnika w głąb skóry, utrzymując pożądany stan nawilżenia. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną i odgrywa rolę ochronną, zabezpieczając skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, zimno czy słońce.
Witaminy A i E
Witamina E nie bez przyczyny bywa określana zaszczytnym mianem witaminy młodości. Jako silny antyoksydant neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, hamując degenerację komórek. Witamina E nie tylko doskonale kondycjonuje skórę i wspiera jej regenerację, ale też chroni przed fotostarzeniem i przywraca jej zdrowy blask. Witamina A uczestniczy natomiast w produkcji kolagenu i elastyny, zapewniając skórze jędrność, gładkość i sprężystość.
Zastosowanie masła karité
Dobrodziejstwo, pozyskiwane z afrykańskiego drzewa, jest niewątpliwie pielęgnacyjnym hitem, który doskonale kondycjonuje różne partie ciała. Poznaj różne zastosowania masła shea!
Masło shea na twarz
Masło shea jest powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry twarzy. Reguluje pracę gruczołów łojowych i zachowuje optymalny balans między nawilżeniem a natłuszczeniem, utrzymując właściwe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego. Nie ma właściwości komedogennych, a więc nie zatyka porów. Wykazuje również działanie antybakteryjne i antyseptyczne, minimalizując podrażnienia i stany zapalne skóry. Odgrywa ponadto ważną rolę w fotoprotekcji i profilaktyce przeciwstarzeniowej, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i opóźniając powstawanie zmarszczek.
Dzięki zdolności do głębokiego nawilżania i natłuszczania masło shea idealnie nadaje się do pielęgnacji wszystkich typów cery, w tym suchej i wrażliwej.
Masło shea na włosy i paznokcie
Dzięki równowadze nasyconych i jednonasyconych kwasów tłuszczowych masło shea doskonale sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Regeneruje zniszczone końcówki i odbudowuje strukturę włosa, zapobiega przesuszeniu, a także chroni przed łamliwością. Doskonale kondycjonuje włosy niskoporowate i średnioporowate. Pierwsze z nich głęboko odżywia i chroni przed uszkodzeniami, wzmacniając cebulki włosów. Posiadacze włosów średnioporowatych docenią masło karité przede wszystkim za właściwości nawilżające, które odbudowują strukturę włosów i pomagają odzyskać naturalny blask. Nie zaleca się zaś jego stosowania na włosy zniszczone i mocno przesuszone, gdyż może to skutkować efektem puszenia.
Masło shea zasługuje na uwagę także w pielęgnacji paznokci. Wnika w głąb paznokcia, dzięki czemu aktywnie regeneruje i przyspiesza porost, przywraca płytce naturalny kolor i wyrównuje jej powierzchnię oraz zapobiega rozdwajaniu.
Masło shea na ciało
Obecność kwasów tłuszczowych oraz witamin intensywnie nawilża i natłuszcza skórę, wspierając jej naturalną zdolność do regeneracji. Aktywizuje także regenerację uszkodzonej skóry, przyspieszając gojenie drobnych ran, oraz łagodzi podrażnienia. Z uwagi na silnie nawilżające właściwości kosmetyki z dodatkiem masła shea wykorzystuje się szczególnie w pielęgnacji przesuszonych partii ciała, takich jak: kolana, łokcie czy pięty. Jego właściwości docenią zwłaszcza posiadacze skóry wrażliwej, skłonnej do odwodnienia i przesuszenia.
Masło shea do masażu — pomoc w walce z rozstępami i cellulitem
Masło shea to sojusznik skóry z problemami, takimi jak rozstępy czy cellulit. Stymuluje produkcję kolagenu, co przekłada się na zwiększoną elastyczność i jędrność skóry. Regularne masowanie i wcieranie w skórę kosmetyków z jego dodatkiem może więc znacząco poprawić wygląd skóry, redukując widoczność pomarańczowej skórki.
Zastosowanie masła shea w kosmetykach do ciała — od kremów po mydła
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości masło shea robi wręcz zawrotną karierę w kosmetyce. Jest jednym z najpopularniejszych składników produktów pielęgnacyjnych do całego ciała: od kremów do twarzy, przez balsamy i olejki do ciała czy masło na twarz. Znajduje zastosowanie nie tylko w produktach do pielęgnacji włosów i paznokci, ale także w kosmetykach przeznaczonych do różnych partii ciała. Na rynku nie brak kosmetyków z masłem karité przeznaczonych do pielęgnacji przesuszonej skóry ust, rąk czy stóp.
Obecność masła shea w naturalnych mydłach marki nLine to gwarancja kompleksowej pielęgnacji skóry w trakcie codziennej higieny: głębokiego nawilżenia, intensywnej regeneracji i wsparcia naturalnych mechanizmów obronnych. Regularne używanie mydeł z dodatkiem masła shea przyczynia się do poprawy elastyczności skóry, zapewnia jej gładkość i aksamitną miękkość w dotyku, a także opóźnia procesy starzenia.
Podsumowanie
Masło shea, określane też mianem masła karité, jest cenione za swoje wyjątkowe właściwości nawilżające i regenerujące. Jako naturalny antyoksydant chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Odgrywa ważną rolę w profilaktyce przeciwstarzeniowej i wspomaga w walce ze znienawidzonym przez kobiety cellulitem. Dzięki tym właściwościom masło shea jest idealnym składnikiem w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Doskonale kondycjonuje skórę, zapewniając jej zdrowy wygląd i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wpływa również korzystnie na stan włosów i paznokci, wzmacniając ich strukturę i zapobiegając łamliwości. Regularne stosowanie kosmetyków z masłem shea to więc gwarancja zdrowia i promiennego wyglądu.