Czego nie wiesz o olejku do masażu? Poznaj 7 korzyści masażu ciała olejami!

Masaż ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego, minimalizując dolegliwości bólowe. Łagodzi stres i napięcie, a także pomaga w walce z bezsennością. Gwarantuje doskonałe efekty pielęgnacyjne i poprawia kondycję naszej skóry. Ciekawi Cię, co decyduje o popularności masażu? Odkryj jego historię i poznaj 7 korzyści z masowania ciała z użyciem olejków! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego olejku do ciała i jak w zaciszu własnego domu wykonać relaksujący masaż twarzy i całego ciała!

Historia masażu

Z zachowanych materiałów źródłowych wynika, że kolebką masażu były Indie i Chiny. Już w 3000 r. p.n.e. traktowano go jako nieodłączny element rytuałów religijnych. Pierwszym dokumentem, w którym przedstawiono techniki masowania, była Weda, spisana w 1800 r. p.n.e. przez Hindusów. Masaż cieszył się popularnością także wśród starożytnych Greków, którzy zalecali ugniatanie ciała w celach zdrowotnych. Już Hipokrates wskazywał na jego korzyści, zalecając „pocieranie” od stóp do środka ciała. Aulus Cornelius Celsus sugerował wykonywanie masażu podczas choroby, a Gallen opracował techniki ruchu rąk mające zagwarantować najlepsze efekty lecznicze. Z czasem coraz częściej wykonywano masaż z wykorzystaniem olejów. Wielu sportowców przed udziałem w igrzyskach olimpijskich wcześniej nacierano oliwą z oliwek, wierząc, że wpłynie to na wytrzymałość ich mięśni. Jak podają źródła, z masażu chętnie korzystał również sam Juliusz Cezar. W celu łagodzenia dolegliwości rwy kulszowej stosowano u niego szczypanie, głaskanie czy łaskotanie.

W czasach średniowiecznych, z uwagi na zahamowany rozwój medycyny, popularność masażu nieco osłabła. Nie stosowano go ani w celach zdrowotnych, ani w formie relaksacyjnej. Nie oznacza to bynajmniej, że zrezygnowano z niego zupełnie. Dowodzą tego choćby funkcjonujące do połowy XIV stulecia na ziemiach polskich łaźnie parowe, w których po zakończonej wizycie gości oklepywano rózgami w celu poprawy krążenia. Co oczywiste, miało to niewiele wspólnego z przyjemnym dotykiem… Z doniesień źródłowych wynika, że masaż przetrwał niekorzystny czas średniowiecznej stagnacji za sprawą… środowiska kościelnego. W tym okresie szczególnie intensywnie rozwijał się on bowiem w klasztorach, szpitalach i hospicjach prowadzonych przez zakonnice. Na popularności nie stracił również w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, gdzie rozwijał się za sprawą uczonych takich jak Avicenna.

Na gruncie europejskim w XVI stuleciu masaż upowszechnił francuski lekarz – Ambroży Paré, który został określony ojcem masażu. Zaobserwował on, że masowanie bolesnych miejsc po operacji przynosi pacjentom ulgę w bólu. Kontynuatorem tych badań był Friedrich Hoffman, który wydał rekomendacje stosowania masażu w odniesieniu do konkretnych jednostek chorobowych. W XVIII stuleciu inny francuski lekarz – Clement Joseph Tis opisał ruchy nacierania, zalecając swoim kolegom po fachu prowadzenie terapii manualnych. Przełom przyniósł XIX wiek, w którym techniki masażu zaczęły odgrywać coraz istotniejszą rolę dzięki szwedzkim lekarzom. Jeden z nich – Per Henrik Ling opracował ćwiczenia i techniki masażu, czyniąc je podstawą fizjoterapii. To właśnie on założył Centralny Instytut Gimnastyczny w Sztokholmie, w którym masaż stał się podstawą działań terapeutycznych. W tym samym wieku Johan Mezger – lekarz holenderskiego pochodzenia zaczął promować masaż naukowy. Z pieczołowitością dokumentował w literaturze dobroczynne właściwości głaskania, ugniatania oraz uciskania tkanek. Za jego sprawą masaż stał się jedną z metod rehabilitacji powszechnie stosowanych w klinikach chirurgicznych. Z dorobku naukowego Holendra czerpał Polak – Izydor Zabłudowski, który opracował autorskie techniki masażu i rozsławił je na cały świat. Rangę powyższych osiągnięć potwierdzono na Europejskim Zjeździe Chirurgów, który odbył się pod koniec XIX stulecia. Szczególną popularnością masaż cieszył się zwłaszcza w okresie międzywojennym, co należy tłumaczyć sporą ilością kombatantów wojennych. W kolejnych dekadach jego znaczenie osłabło na rzecz intensywnie rozwijającej się farmaceutyki, by wrócić do łask w czasach współczesnych.

Poznaj 7 korzyści z masażu ciała olejami!

Masaż ciała może być wykonywany zarówno „na sucho”, jak i przy pomocy olejów. Sprawdź, dlaczego masaż ciała z dodatkiem olejku cieszy się tak dużą popularnością!

Gwarantuje przyjemne doznania

Wykorzystanie olejku niewątpliwie poprawia komfort masażu i wpływa na pozytywne doznania osoby masowanej. Zapewnia odpowiedni poślizg podczas wykonywania tej czynności, pozwalając utrzymać rytmiczność ruchów.

Zmniejsza napięcie mięśni

Liczne badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ masażu na rozluźnianie tkanki mięśniowej gładkiej, która jest budulcem ścian narządów wewnętrznych. Masowanie działa pomocniczo w redukowaniu napięcia mięśni szkieletowych, wpływa na poziom ich natlenienia, elastyczność i wytrzymałość. Rozluźniające działanie masażu przynosi ulgę zarówno w chwilowych, jak i przewlekłych dolegliwościach bólowych.

Stymuluje układ nerwowy

Masaż działa korzystnie na układ nerwowy. Stymuluje znajdujące się w tkankach zakończenia nerwowe i poprawia ich przewodnictwo. Pobudza pień układu współczulnego, mobilizując organizm do działania podczas sytuacji stresowych. Masaż z dodatkiem olejków redukuje napięcie emocjonalne i pomaga w walce z bezsennością. Nie bez przyczyny mówi się więc, że przynosi ukojenie zmysłom.

Poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego

Głaskanie, oklepywanie czy ugniatanie ciała odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poprawia przepływ krwi w całym organizmie i sprawia, że wszystkie komórki są odpowiednio zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze. To zaś wpływa na właściwą pracę mózgu i wszystkich organów. Zmniejszenie oporu krwi w tętnicach normalizuje pracę serca, a zwiększona ilość przepływającej krwi żylnej poprawia zdolności filtracyjne nerek.

Ma zbawienny wpływ na kondycję skóry

Masaż wpływa na kondycję naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Poprawia ukrwienie i odprowadza nadmiar limfy, zapewniając w ten sposób właściwe dotlenienie i odżywienie każdej komórki. Poprawia jędrność i sprężystość skóry oraz redukuje cellulit. Delikatne masowanie ciała ma również właściwości peelingujące i sprzyja usuwaniu martwego naskórka. Stymuluje pracę gruczołów łojowych i potowych, dzięki czemu pomaga w normalizacji produkcji łoju.

Łagodzi stany zapalne

Delikatny masaż olejkami działa pomocniczo w stanach zapalnych. Odprowadza zalegające w organizmie toksyny, wspomagając proces jego naturalnego oczyszczania. W zależności od wyboru olejku do masażu można osiągnąć zadowalające efekty przeciwbakteryjne.

Działa korzystnie na układ kostny

Wprawdzie masaż skutecznie redukuje napięcie mięśni, niemniej nie można pominąć jego korzystnego wpływu na kości. Silny dotyk zwiększa masę kośćca, oddziałuje na spoistość, objętość oraz ciężar właściwy kości. Przyczynia się również do wzmocnienia więzadeł okołostawowych, zapewniając większą ruchomość stawów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru olejku do masażu ciała?

Oferta olejków do masażu ciała jest niezwykle zróżnicowana, co czyni wybór dość trudnym zadaniem. Warto zadbać, by nie był on dziełem przypadku, a rozważną decyzją, która jest uzależniona od potrzeb naszej skóry. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sprawdź właściwości oleju bazowego!

Niezwykle ważne jest, by zawarty w produkcie do masażu olej bazowy miał odpowiednią konsystencję, która pozwoli na jego bezproblemowe rozprowadzenie po powierzchni skóry. W olejkach do ciała marki nLine efekt ten gwarantuje obecność frakcjonowanego oleju kokosowego lub oleju ze słodkich migdałów. Olej kokosowy zawiera bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych, które zapewniają skórze szereg korzyści pielęgnacyjnych. Pobudza syntezę kolagenu i przyspiesza regenerację skóry. Olej ze słodkich migdałów cechuje się natomiast delikatnym zapachem i jest wysoce skuteczny w usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Z pewnością zasługuje na przyznane mu miano strażnika młodości, gdyż gwarantuje utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry i zapewnia jej naturalną jędrność.

Sięgnij po olejek eteryczny dostosowany do Twoich potrzeb!

Dodatek olejków eterycznych w olejkach do masażu nie tylko gwarantuje szereg właściwości pielęgnacyjnych, ale także doskonale stymuluje zmysły. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

Postaw na naturalne olejki do masażu!

W wyborze olejków do masażu ciała warto kierować się przede wszystkim naturalnym składem. Naturalne olejki do ciała zapewniają doskonałą pielęgnację skóry dzięki zawartości olejów i ekstraktów roślinnych, które są cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Gwarantują w ten sposób skórze odżywienie oraz optymalny poziom nawilżenia i natłuszczenia. Łagodzą podrażnienia, przyspieszają proces regeneracji i zmniejszają podatność skóry na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych. Brak konserwantów pozwala na bezpieczną pielęgnację wszystkich typów cery.

Jak wykonać olejowy masaż relaksacyjny w domu?

Relaksacyjny masaż olejkami można z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu. To doskonały sposób na domowe SPA i aromaterapię w jednym! Dowiedz się, jak przeprowadzić masaż całego ciała i na co zwrócić uwagę podczas masażu twarzy!

Masaż ciała olejkiem

Jak zapewnić sobie odprężenie po stresującym dniu za sprawą masażu? Nałóż niewielką ilość olejku na dłoń, a następnie delikatnie wmasuj go w ciało kolistymi ruchami. Zachowaj jednak delikatność i powolność ruchów. W przypadku, gdy jakaś partia ciała jest bardziej napięta, możesz zdecydować się na jej silniejsze uciśnięcie (ale niezbyt mocne!), by wpłynąć na stymulację tego obszaru.

Masaż twarzy olejkiem

Zadowalające efekty pielęgnacyjne i relaksacyjne zapewnia również masaż twarzy olejkami. Z uwagi na wrażliwość tego obszaru warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • omijaj okolice oczu – skóra w tym obszarze jest niezwykle cienka i wrażliwa na podrażnienia;
  • stosuj właściwą technikę masażu – po aplikacji olejku na twarz rozprowadź go od strony zewnętrznej ku wewnętrznej. Wykonuj delikatnie manualny masaż lub sięgnij po urządzenia, takie jak wałek jadeitowy czy soniczny masażer twarzy.

Podsumowanie

Masaż ciała olejkami cieszy się popularnością od czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków pełnił zróżnicowane funkcje: prozdrowotne, pielęgnacyjne i aromaterapeutyczne. Masowanie z użyciem olejów stymuluje układ nerwowy, redukuje uczucie stresu i wspomaga w walce z bezsennością. Wpływa korzystnie na układ mięśniowo-szkieletowy poprzez zmniejszanie napięcia mięśniowego i rozbudowę kośćca. Dzięki aktywizacji układu krwionośnego gwarantuje dobrostan całego organizmu. Nie tylko zapewnia właściwe ukrwienie wszystkich narządów, ale także aktywizuje mikrokrążenie podskórne. Jego wpływ na kondycję skóry jest daleko idący: ma właściwości peelingujące, reguluje produkcję łoju i łagodzi stany zapalne. Mając na uwadze szereg tych korzyści, zaleca się regularne wykonywanie olejowego masażu twarzy i całego ciała. Warto sięgać jednak po naturalne olejki do masażu, uwzględniając typ oleju bazowego i olejku eterycznego.

Piśmiennictwo:
Dymacz M., Materkowski M. (2020). Wpływ masażu na psychofizyczny aspekt jakości życia pacjenta, Medycyna Sportowa; 1(4): 261-277.

Twój koszyk