Sól z Morza Martwego: naturalne leczenie i pielęgnacja skóry

Okolice Morza Martwego od stuleci cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Z uwagi na niezapomniane doświadczenia kąpiele w jego basenie są wielką atrakcją turystyczną. Nie trzeba jednak wyprawiać się na ten najgłębszy akwen świata, by skorzystać z dobrodziejstwa jego minerałów. Dzięki powszechnej dostępności soli z Morza Martwego możesz cieszyć się jej właściwościami w zaciszu własnego domu. Poznaj bliżej sól z Morza Martwego i dowiedz się więcej o jej działaniu prozdrowotnym i leczniczym. Sprawdź, w jaki sposób wpływa na kondycję skóry i jak ją stosować, by osiągnąć zadowalające efekty pielęgnacyjne.

Basen Morza Martwego – ciekawostki o źródle dobroczynnych minerałów

Basen Morza Martwego zlokalizowany jest na granicy Izraela i Jordanii. To najniżej położony na ziemi akwen wodny, który na przestrzeni dziejów doczekał się różnych określeń. Tytułowano go dotychczas mianem Morza Cuchnącego, Diabelskiego i Słonego, jak również Jeziora Asfaltowego czy Morza Sodomy. Ostatnia nazwa ma swoje źródło w legendzie, zgodnie z którą na dnie morza mają znajdować się ruiny Sodomy i Gomory.

Prozdrowotne działanie wód Morza Martwego doceniano już w starożytności. Z zachowanych dokumentów wynika, że Rzymianie budowali na brzegach specjalne łaźnie, by w pełni korzystać z dobrodziejstwa tego akwenu. Miejsce to wielokrotnie odwiedzali nie tylko Herod i Kleopatra, ale także wiele innych prominentnych person.

Jak powstaje naturalna sól z Morza Martwego?

Sól morska powstaje w rezultacie odparowania wody morskiej. Pozyskiwana jest przede wszystkim z akwenów o dużym zasoleniu, których woda wykazuje się ponadprzeciętną czystością. Morze Martwe jest w tym zakresie jednym z najpopularniejszych. Poziom jego zasolenia wynosi aż 28%. Odpowiada za to nie tylko brak dopływu wód słodkich, ale też całoroczna ekspozycja na promienie społeczne, która powoduje, że spora część wody odparowuje. Bez znaczenia nie pozostaje fakt, że okolica charakteryzuje się wysokim ciśnieniem i większym poziomem tlenu.

W ramach ciekawostki warto dodać, że to zasolenie zapewnia niezapomniane doznania podczas kąpieli. Dzięki wysokiej gęstości soli ciało dryfuje na powierzchni Morza Martwego. To sprawia, że z leczniczych kąpieli w tym akwenie mogą korzystać również osoby nieumiejące pływać.

Skład soli z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego ma unikalny skład. Podczas gdy w innych akwenach zawartość chlorku sodu wynosi aż 97%, w wodach Morza Martwego to zaledwie 8%… Dominującym składnikiem jest chlorek magnezu i chlorek potasu, które stanowią odpowiednio 53% i 37%. Sól z Morza Martwego zawiera aż 80 substancji chemicznych, w których – prócz wspomnianych – znajdują się również inne minerały i mikroelementy: brom, jod, fosfor czy siarka. Należy zaakcentować, że również ich poziom jest znacznie wyższy aniżeli w innych zbiornikach wodnych.

Właściwości prozdrowotne soli morskiej. Jak lecznicza sól z Morza Martwego działa na organizm?

Wspomniany już unikalny skład soli z Morza Martwego decyduje o jej nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Dowiedz się, jak sól morska wpływa na różne obszary funkcjonowania organizmu!

Łagodzi bóle stawów i mięśni

Zawarte w soli z Morza Martwego minerały i mikroelementy minimalizują dolegliwości reumatyczne. Kąpiele solankowe z powodzeniem łagodzą bóle mięśni i stawów, sprzyjając tym samym regeneracji organizmu. Badania dowodzą ich wysokiej skuteczności w leczeniu zesztywnienia stawów. Redukcja doznań bólowych poprawia ruchomość stawów i wpływa pozytywnie na kondycję.

Usuwa toksyny z organizmu

Sól z Morza Martwego oczyszcza organizm z toksyn i innych produktów przemiany materii dzięki aktywizacji wymiany jodowej. Poprawia przepływ limfy i wpływa korzystnie na ogólne funkcjonowanie całego organizmu.

Wspomaga w leczeniu nerwic i depresji

Sól morska działa uspokajająco i relaksująco. Łagodzi objawy schorzeń nerwicowych i stanów depresyjnych. Wysoka zawartość magnezu wpływa na równowagę neuroprzekaźników w mózgu, redukując poziom stresu i poprawiając nastrój. Zmniejsza przemęczenie i pomaga w walce z bezsennością.

Jak stosować sól z Morza Martwego?

Zastosowanie soli z Morza Martwego może być zróżnicowane. Sprawdź, jak dzięki niej możesz leczyć i pielęgnować ciało!

Wykonuj inhalacje z dodatkiem soli z Morza Martwego!

Sól z Morza Martwego może służyć do inhalacji w przebiegu infekcji, astmy czy przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Zmniejsza dolegliwości związane z katarem bądź zapaleniem górnych dróg oddechowych. Wykonywanie parówek z jej dodatkiem rozrzedza zalegający śluz, udrażnia drogi oddechowe i wspomaga w leczeniu zapalenia zatok.

Pielęgnuj skórę kosmetykami z solą morską!

Sól z Morza Martwego znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetykach kąpielowych. Coraz częściej można ją znaleźć w produktach, takich jak: peelingi do ciała, balsamy, maski czy kremy do twarzy. Stosowanie tych produktów przynosi pozytywne rezultaty. Należy więc rozważyć ich włączenie do stałej rutyny pielęgnacyjnej.

Korzystaj z leczniczych kąpieli solankowych!

Doskonałe efekty pielęgnacyjne zapewnia nie tylko kąpiel w wysoko zasolonych wodach Morza Martwego, ale także systematyczne zażywanie kąpieli z dodatkiem soli pochodzącej z tego akwenu. Warto jednak pamiętać, by w wyborze kosmetyków kąpielowych kierować się składem. Zadowalające rezultaty zapewni naturalna sól do kąpieli. Sole kąpielowe od nLine zawierają wyłącznie organiczne składniki: ekstrakty roślinne i oleje naturalne, które delikatnie pielęgnują skórę. Sól do kąpieli z werbeną zadziała antyseptycznie i przeciwzapalnie, zaś Sól do kąpieli z pomarańczą zapewni głębokie odżywienie skóry i ukoi układ nerwowy. Doskonałe efekty zagwarantuje również Sól do kąpieli stóp Morskie ukojenie, której systematyczne stosowanie przyniesie ulgę zmęczonym stopom.

Efekty kąpieli w soli morskiej — jak sól do kąpieli z Morza Martwego wpływa na skórę?

Kąpiele solankowe nie bez przyczyny bywają określane mianem leczniczych. Ich dobroczynny wpływ na stan skóry jest wręcz nieoceniony. Dowiedz się, jak sól z Morza Martwego pielęgnuje skórę!

Ma właściwości nawilżające

Kąpiel z dodatkiem soli morskiej jest szczególnie rekomendowana osobom zmagającym się z suchą skórą. Dzięki wysokiej zawartości magnezu wykazuje ona działanie silnie nawilżające. Uczestniczy w procesie wiązania wody w warstwie rogowej naskórka, sprawiając, że skóra staje się odpowiednio nawodniona, elastyczna i miękka.

Wykazuje działanie peelingujące

Sól z Morza Martwego nie tylko normalizuje produkcję łoju, ale także ma działanie peelingujące. Usuwa zrogowaciały naskórek, pozostawiając skórę promienną. Warto jednak zaznaczyć, że jej skuteczność w procesie złuszczania w dużej mierze zależy od postaci soli.

Redukuje stany zapalne

Pomaga w gojeniu ran, łagodzi stany zapalne skóry oraz przyspiesza regenerację naskórka. Minimalizuje dotkliwe dolegliwości związane z podrażnieniem po depilacji czy ukąszeniami owadów. Odpręża i regeneruje przy tym skórę, ułatwiając absorpcję cennych mikroelementów.

Pomaga w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry

Po sól z Morza Martwego powinni sięgać przede wszystkim posiadacze skóry skłonnej do podrażnień i alergii. Badania dowiodły jej wysokiej skuteczności w minimalizacji objawów schorzeń, takich jak: atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, egzema, grzybica skóry czy łojotok. Sól morska jest rekomendowana zwłaszcza w leczeniu aktywnej fazy łuszczycy i w profilaktyce antyłuszczycowej osobom, które znajdują się w fazie remisji choroby. Poprawia efekty fototerapii.

Opóźnia procesy starzenia

Sól z Morza Martwego wspomaga naturalną regenerację komórek, aktywizuje produkcję kolagenu i elastyny, a także redukuje cellulit. Bogactwo mikroelementów wspomaga w walce z wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia, zapewniając skórze młodzieńczy wygląd.

Podsumowanie

Sól z Morza Martwego ma nieocenione właściwości prozdrowotne i lecznicze. Łagodzi dolegliwości reumatyczne, oczyszcza organizm z toksyn, a także uspokaja i relaksuje. Wpływa pozytywnie na stan skóry: nawilża, opóźnia procesy starzenia, wspomaga złuszczanie zrogowaciałego naskórka i działa przeciwzapalnie. Wykorzystuje się ją pomocniczo w stanach zapalnych i chorobach skóry, takich jak: trądzik, egzema czy łuszczyca. Z uwagi te dobroczynne właściwości rekomenduje się nie tylko zażywanie kąpieli z solą z Morza Martwego, ale także sięganie po kosmetyki z jej dodatkiem.

Piśmiennictwo:
Chrząstek L., Dondela B. (2014). Homeopatia – część I, Chemistry, Environment, Biotechnology; XVII: 21-42.
Kucia M. (2017). Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, Kosmetologia Estetyczna; 6: 571-578.
Kwaśniak M., Litwińska M. (2019). Talasoterapia jako kuracja wykorzystująca dary morza, Promocja Zdrowia i Ekologia; 20: 67-72.

Twój koszyk