5 powodów, dla których warto sięgnąć po kosmetyki naturalne

Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Dziś już wiemy, jak bardzo mylili się sceptycy, którzy początkowo uznawali je za chwilowy trend. Wbrew początkowym prognozom, produkty naturalne przeżywają obecnie apogeum popularności, zdobywając zaufanie coraz większego grona konsumentów. Z czego wynika tak wielka fascynacja tymi produktami i co decyduje o ich przewadze nad ofertą drogeryjną? Już teraz poznaj kilka powodów, dla których warto sięgnąć po kosmetyki z naturalnym składem!

1. W prostocie siła – rzecz o składzie kosmetyków naturalnych

Bezdyskusyjnym atutem kosmetyków naturalnych jest prosty skład: oleje naturalne, substancje mineralne oraz ekstrakty roślinne. Wprawdzie w niektórych produktach można znaleźć także składniki pochodzenia zwierzęcego, jednak są to zwykle komponenty, których pozyskiwanie nie jest dotkliwe dla istot żywych. Mowa w miejscu tym choćby o kozim mleku czy wosku pszczelim, których zastosowanie w kosmetologii i dermatologii jest wręcz nieocenione.

Składniki organiczne pozyskuje są najczęściej w procesie ekstrakcji, tłoczenia, suszenia czy destylacji. Nieskomplikowana technologia produkcyjna pozwala zachować ich najważniejsze właściwości, czyniąc powstałe w ten sposób kosmetyki wysoce skutecznymi. Czy nie miał więc racji Jacques Bernoulli, twierdząc, że „natura zawsze działa w najprostszy sposób”?

2. Bezpieczeństwo – delikatna skóra pod ochroną

Kosmetyki na bazie naturalnych składników są pozbawione charakterystycznych dla syntetyków substancji, takich jak: parabeny, silikony, barwniki syntetyczne, substancje ropopochodne czy PEG. Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że wymienione substancje mają niekorzystny wpływ na stan skóry. Naruszają jej barierę hydrolipidową, prowadząc nierzadko do przesuszenia czy zatykania porów. Ich długotrwałe stosowanie może zaburzać wewnętrzną homeostazę organizmu, powodować zmiany w gospodarce hormonalnej, a w niektórych przypadkach przyczynia się nawet do rozwoju chorób nowotworowych.

W produkcji naturalnych kosmetyków stroni się od substancji chemicznych i zapachowych, konserwantów i barwników. Dzięki temu są one polecane osobom, które nie tolerują preparatów z drogeryjnych półek bądź zmagają się z problemami skórnymi. Łagodne substancje organiczne minimalizują ryzyko podrażnień i są rekomendowane w pielęgnacji skóry alergicznej i atopowej. Bezpieczny skład kosmetyków naturalnych jest największym sprzymierzeńcem Twojej skóry!

3. Regeneracja i pielęgnacja, czyli skuteczność natury zamknięta w formule kosmetyku

Unikalny skład kosmetyków naturalnych zapewnia im wysoką biozgodność ze stanem ludzkiej skóry, aktywizując ją do wypełniania funkcji fizjologicznych. Substancje organiczne intensywnie pobudzają regenerację komórek i sprzyjają odbudowie zniszczonej warstwy naskórka. W przeciwieństwie do wielu kosmetyków tradycyjnych nie tworzą nieprzepuszczalnej powłoki i nie naruszają naturalnego płaszcza lipidowego skóry. To zaś sprawia, że nie mają komedogennego działania, które w konsekwencji może prowadzić do rozwoju bądź nasilenia chorób łojotokowych.

Kosmetyki naturalne odgrywają nieocenioną rolę w procesie pielęgnacji. Ich aktywne składniki wnikają w głąb skóry, wiążą wodę w komórkach i zapobiegają jej odparowywaniu. Zapewniają tym samym optymalny poziom nawilżenia, a co za tym idzie – opóźniają procesy starzenia. Dobroczynny skład kosmetyków organicznych czyni je doskonałym antidotum na zmęczoną i przesuszoną skórę. Minimalizuje dyskomfort powodowany uczuciem swędzenia czy pieczenia. Bogactwo witamin oraz składników mineralnych odżywia i uelastycznia skórę, a także wyrównuje jej koloryt. Dzięki temu zachowuje ona młodzieńczy blask i zdrowy wygląd!

4. Uniwersalne zastosowanie – czy kosmetyki naturalne to produkt dla każdego?

Bezpieczeństwo kosmetyków czerpiących ze skarbca natury decyduje o ich uniwersalnym zastosowaniu. Podczas gdy większość produktów drogeryjnych ma określone zastosowanie (uzależnione od płci, wieku, konkretnych problemów skórnych czy oczekiwanych rezultatów), naturalne kosmetyki mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby w różnym wieku. Doskonale sprawdzą się zarówno w pielęgnacji dorosłych, jak i dzieci, których skóra jest niezwykle wrażliwa i podatna na wszelkie urazy. Kosmetyki z naturalnym składem są nieocenione zwłaszcza w pielęgnacji niemowląt, u których wykorzystuje się je nierzadko w roli emolientów. Bezpieczeństwo i szerokie zastosowanie tych produktów docenią również kobiety w ciąży. Substancje organiczne zapewniają skórze optymalne nawilżenie i elastyczność, co jest nieodzowne w walce z rozstępami ciążowymi i pozwala złagodzić dolegliwości skórne w błogosławionym stanie.

5. Ekologiczność w każdym wymiarze!

Nie bez przyczyny kosmetyki naturalne są uznawane za synonim ekologii. Ma to nie tylko związek ze wspomnianym już prostym składem, ale także z procesem wytwarzania, który zakłada poszanowanie przyrody ożywionej i nieożywionej. Produkcja kosmetyków naturalnych ze swej istoty wyklucza prowadzenie testów laboratoryjnych z udziałem zwierząt. Jest nieuciążliwa dla środowiska, albowiem większość substancji organicznych pochodzi ze zrównoważonych upraw, w których unika się stosowania szkodliwych środków ochrony roślin i redukuje do minimum wpływ człowieka. Warto dodać, że uprawy podlegają rygorystycznym kontrolom, podczas których systematycznie ocenia się realny i potencjalny wpływ produkcji na stan środowiska naturalnego.

Ekologiczność kosmetyków naturalnych wyraża się też w dobrych praktykach, takich jak stosowanie biodegradowalnych opakowań. Obecność w ofercie produktów w szkle czy w opakowaniu papierowym świadczy o proekologicznej postawie producentów i jest dowodem ich społecznej odpowiedzialności.

Wybór kosmetyków naturalnych przynosi więc podwójną korzyść. Nie dość, że dbasz w ten sposób o własne zdrowie, to jeszcze minimalizujesz swój ślad węglowy!

Tytułem podsumowania…

Pamiętaj, że skóra to największy organ Twojego ciała! Dbałość o jej odpowiednią pielęgnację i nawilżenie nie tylko gwarantuje estetyczny wygląd, ale także opóźnia procesy starzenia i pozwala zachować zdrowie przez długi czas.

Nadal zastanawiasz się, czy kosmetyki naturalne to dobry wybór? Najbardziej trafną odpowiedzią na wszelkie wątpliwości niech będą słowa Alberta Einsteina: „Spójrz głęboko w naturę, a wtedy wszystko zrozumiesz lepiej”… Zapoznaj się z pełnym asortymentem nLine i doświadcz dobrodziejstwa natury na własnej skórze!

Twój koszyk