Czy świece sojowe zwiastują kres tradycyjnych świec parafinowych?

Świece sojowe od kilku lat przeżywają apogeum popularności. Coraz skuteczniej konkurują o uwagę z klasycznymi świecami parafinowymi, które od dekad uznawano za produkty o ponadczasowym zastosowaniu. Dla wielu osób świece sojowe są dziś wręcz niezastąpionym elementem wystroju wnętrz. Co decyduje o tak dynamicznym wzroście zainteresowania? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, co przesądza o przewadze świec sojowych nad parafinowymi.

Soja – ekologiczna baza naturalnych świec

Głównym komponentem świec sojowych jest wosk sojowy. Nasiona soi po zebraniu poddaje się procesowi oczyszczania, obłuszczania i zawijania w płatki, z których na kolejnym etapie ekstrahuje się olej. W zależności od poziomu utwardzenia może być on wykorzystany do gotowania bądź do produkcji świec. Pierwsze użycie wosku sojowego datuje się na 1947 rok, przy czym warto podkreślić, że używano go wówczas głównie jako dodatek do żywności lub środek pełniący funkcję smaru. W produkcji świec wosk sojowy zadebiutował dopiero na początku lat 90. za sprawą Michaela Richardsa, który poszukiwał tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. Od tego czasu wosk z nasion soi rewolucjonizuje rynek świec. Warto podkreślić, że wykorzystywane do produkcji wosku rośliny soi są niemodyfikowane genetyczne (wolne od GMO). Pochodzą ze zrównoważonych plantacji, które podlegają systematycznym i rygorystycznym kontrolom.

Co decyduje o przewadze świec sojowych nad parafinowymi?

Rosnąca popularność świec sojowych stała się przyczynkiem do ich porównań z tradycyjnymi świeczkami parafinowymi. Poznaj 7 powodów, które przesądzają o przewadze świec sojowych!

Nieszkodliwy wpływ na zdrowie

Świece parafinowe nie bez przyczyny w ostatnich latach zostały owiane złą sławą. Podczas wypalania parafina emituje do otoczenia szereg rakotwórczych substancji, spośród których najbardziej szkodliwe to benzen, toluen i formaldehyd. Osadzają się one na ścianach, sufitach i meblach, wpływając przez długi czas niekorzystnie na nasz organizm. W przeciwieństwie do parafiny wosk sojowy pali się czystym płomieniem. Nie dymi, nie kopci i nie uwalnia toksycznych substancji do otoczenia. Z badań wynika, że emituje aż o 90% mniej sadzy niż parafina! Daje to pewność, że powietrze, którym oddychamy podczas wypalania świec sojowych, jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Dzięki temu świece mogą być używane również w miejscach zamieszkałych przez małe dzieci czy kobiety w ciąży. Nie powodują nasilenia dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, zatem bez obaw mogą sięgać po nie też astmatycy i osoby zmagające się z alergią.

Ekologiczność

Parafina, będąca bazą tradycyjnych świeczek, powstaje z frakcji ropy naftowej i węgla brunatnego, wyczerpując w ten sposób złoża surowców nieodnawialnych. Szkodliwe dla środowiska naturalnego jest nie tylko ich wydobycie, ale także przetwarzanie i sam proces spalania, podczas którego do środowiska uwalniają się wspomniane już substancje. Zupełnie inaczej rzecz ma się z woskiem sojowym, którego produkcja jest zupełnie nieszkodliwa dla otoczenia i nie wiąże się z eksploatacją nieodnawialnych zasobów. Co więcej: podczas wzrostu soja pochłania CO2 z atmosfery, równoważąc w ten sposób jego emisję wytwarzaną podczas wypalania świecy. Warto dodać, że sojowy wosk jest w pełni biodegradowalny – rozkłada się w środowisku naturalnym, nie wywierając przy tym na nie żadnego wpływu.

Właściwości aromaterapeutyczne

Wosk z nasion soi jest bezwonny, co czyni go doskonałym nośnikiem dla różnych nut aromatycznych. O ostatecznym zapachu świecy decyduje więc najczęściej zapach olejków eterycznych. Tak skomponowane świece bywają często wykorzystywane jako forma aromaterapii, stanowiąc ciekawą alternatywę dla dyfuzorów czy kominków zapachowych. Świece sojowe z dodatkiem olejków eterycznych wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i stymulują zmysły, a co za tym idzie – oddziałują na ogólną kondycję organizmu. W zależności od olejku zapachowego świeca może działać pobudzająco lub uspokajać skołatane nerwy, przynosząc ulgę po wyczerpującym dniu.

Dłuższy czas palenia

Świece sojowe wyróżniają się prawie dwukrotnie dłuższym czasem palenia w porównaniu ze świecami parafinowymi! To zasługa niższej temperatury topnienia wosku. Dają zatem więcej godzin świetlnych, pozwalając dłużej cieszyć się urokiem palących się ogników. Tę wydajność należy łączyć ze sporą oszczędnością dla kieszeni i odroczeniem w czasie wydatków na zakup kolejnej sztuki.

Mniejsze ryzyko poparzeń skórnych

Temperatura topnienia wosku sojowego oscyluje w przedziale 50-70 stopni Celsjusza, co znacznie minimalizuje ryzyko dotkliwych poparzeń i będących tego konsekwencją defektów skórnych. Wysokie bezpieczeństwo aplikacji rozgrzanego wosku na skórę poświadcza popularyzacja świec sojowych do masażu. To rozwiązanie cenią zwłaszcza masażyści, gdyż wosk sojowy doskonale natłuszcza skórę oraz zapewnia odpowiedni poślizg, minimalizując niekomfortowe uczucie tarcia podczas masowania ciała.

Łatwość utrzymania czystości

Wywabianie plam spowodowanych rozlanym woskiem parafinowym nie należy do najłatwiejszych. Tłusta konsystencja i nierozpuszczalność parafiny w wodzie sprawia, że bywa to niekiedy zadanie karkołomne i skazane na niepowodzenie. W przypadku świec sojowych nie ma powodu do obaw. By pozbyć się rozlanego wosku sojowego, wystarczy odrobina wody i mydła.

Uniwersalne zastosowanie

Tlące się w mroku ogniki tworzą w pomieszczeniu niezastąpiony nastrój, sprawiając, że pozornie zwykła chwila staje się magicznym momentem. Dzięki zwiększonej liczbie godzin świetlnych świece sojowe pozwalają dłużej zachwycać się klimatycznym nastrojem. Są wymarzoną oprawą romantycznych chwil we dwoje, a także umilają czas z dobrą lekturą czy relaksującą kąpiel w wannie. Świece sojowe doskonale sprawdzą się przy każdej z tych okazji, dając zachwycający blask i roztaczając piękny zapach, bez obaw o negatywny wpływ na zdrowie.

Jakie naturalne świece sojowe wybrać?

W wyborze naturalnych świec sojowych warto kierować się nie tylko składem, ale także wyglądem wizualnym oraz sposobem produkcji. W asortymencie marki nLine znajdziesz wyłącznie świece typu hand made. Rękodzielnicza produkcja prowadzona jest z dbałością o wszelkie detale i pozwala osiągnąć efekt, który zachwyci każdego estetę. Zróżnicowane kompozycje aromatyczne, zamknięte w szklanym słoiczku, to doskonały pomysł na oryginalny prezent. Połączenie minimalizmu z elegancją doda uroku każdemu wnętrzu, w którym zagoszczą świece od nLine.

Podsumowanie

Naturalne świece sojowe to doskonała alternatywa dla triumfujących od dekad świec parafinowych. Nieszkodliwość wosku sojowego dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego doskonale wpisuje się w promowane idee zdrowego stylu życia oraz koncepcje ekologii i zero waste. Nie są to bynajmniej jedyne źródła przewagi świec sojowych nad tradycyjnymi świecami. Wśród innych należy wymienić: walory aromaterapeutyczne, brak ryzyka poparzeń oraz długi czas palenia i związane z tym oszczędności. Elastyczność wosku i łatwość jego barwienia pozwala tworzyć świece o różnych kształtach. Wszystkie te czynniki wskazują, że świece sojowe zrewolucjonizowały dotychczasowy rynek i mają potencjał, by zdetronizować szkodliwe dla otoczenia świece parafinowe.

Twój koszyk