Witamina E w kosmetykach naturalnych. Poznaj właściwości witaminy młodości!

Witamina E to jedna z najbardziej znanych witamin, której rolę w zapewnianiu dobrostanu ludzkiego organizmu poświadczono licznymi badaniami. Jej dobroczynny wpływ sprawił, że na stałe zagościła w składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Sprawdź najważniejsze właściwości witaminy E i dowiedz się, dlaczego bywa ona określana mianem eliksiru młodości i witaminy płodności. Poznaj 5 powodów, dla których warto stosować ją w codziennej pielęgnacji.

Czym jest witamina E?

Mianem witaminy E określa się grupę organicznych związków chemicznych, które przynależą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pod tą nazwą kryje się aż 8 związków znanych jako tokoferole i tokotrienole. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej witaminę E utożsamia się z α-tokoferolem – związkiem czynnym biologicznie.

Jaką rolę witamina E pełni w organizmie człowieka?

Witamina E gwarantuje utrzymanie wewnętrznej homeostazy w ludzkim organizmie oraz bierze aktywny udział w regeneracji komórek skóry. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Jej korzystny wpływ na krwinki czerwone bywa ceniony zwłaszcza w profilaktyce chorób serca. Witamina E wspiera układ immunologiczny, budując jego naturalne zdolności do walki z czynnikami infekcyjnymi. Nie bez przyczyny została też okrzyknięta mianem witaminy płodności. Odgrywa istotą rolę w stymulowaniu płodności kobiet, odpowiada za prawidłowy rozwój ciąży i minimalizuje ryzyko poronień. U mężczyzn bierze zaś udział w procesie spermatogenezy, zapewniając właściwą budowę plemników.

Niedobór witaminy E determinuje destabilizację ludzkiego organizmu na wielu płaszczyznach. Predysponuje do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych i prowadzi do znacznego obniżenia poziomu koncentracji. Najbardziej widocznym symptomem jej deficytów jest pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci.

W poszukiwaniu źródeł – gdzie znajdziesz witaminę E?

Każdego dnia organizm człowieka traci aż 60-70% witaminy E. Tak duża utrata wymaga regularnej suplementacji. Trzeba jednak wiedzieć, że witamina E nie jest syntetyzowana przez człowieka, co oznacza potrzebę jej dostarczania ze źródeł zewnętrznych.

W postaci nieprzetworzonej witaminę E można odnaleźć w przyrodzie. Jej najcenniejszym źródłem są zwłaszcza zielone części roślin i warzywa. Warto wśród nich wymienić: dynię, jarmuż, kapustę, natkę pietruszki, sałatę, szparagi, szpinak czy zielony groszek. Matka natura hojnie obdarowała w witaminę E również owoce. Występuje ona nie tylko w popularnych w naszej szerokości geograficznej malinach, morelach czy jeżynach, ale także w owocach egzotycznych, wśród których prym wiedzie awokado. Bogate w witaminę E są również oleje pochodzenia roślinnego, ziarna zbóż, orzechy laskowe i ziemne, a także migdały.

Dostarczanie organizmowi witaminy E w diecie jest niezwykle istotne, ale warto pamiętać, że to skóra absorbuje witaminę w największym stopniu. Z tego względu witamina ta znalazła szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Kosmetyki zawierające w swym składzie eliksir młodości są rekomendowane zwłaszcza w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z witaminą E? Poznaj 5 powodów!

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną ze stosowania kosmetyków z witaminą E? Sprawdź, jak witamina młodości działa na skórę i poznaj 5 powodów, dla których warto uzupełnić rytuały pielęgnacyjne o kosmetyki z jej zawartością!

Wykazuje działanie antyoksydacyjne

Badania dowiodły, że w antyoksydacyjnym działaniu witamina E nie ma sobie równych. Właściwość ta wynika z obecności w jej strukturze grupy hydroksylowej, która składa się z cząstek wodoru i tlenu. Witamina E przenika przez naskórek w głąb błony komórkowej i ulega zakotwiczeniu w cemencie międzykomórkowym. Neutralizuje wolne rodniki, zapobiega degradacji lipidów naskórka oraz zabezpiecza komórki skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Opóźnia procesy starzenia

Wspomniane wyżej antyoksydacyjne właściwości witaminy E dowodzą, że nie bez przyczyny bywa ona nazywana witaminą młodości. Pomaga zachować zdrowy wygląd i młodzieńczy blask skóry, wspomagając właściwe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Intensyfikuje proces syntezy kolagenu oraz elastyny, poprawiając w ten sposób elastyczność i sprężystość skóry. Dzięki wysokiej aktywności w walce z wolnymi rodnikami zapobiega stresowi oksydacyjnemu. Opóźnia powstawanie zmarszczek i spowalnia procesy starzenia, a co za tym idzie – odgrywa nieocenioną rolę w zapewnieniu skórze właściwej kondycji.

Chroni skórę twarzy przed promieniowaniem UV

Odpowiedni poziom witaminy E chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki antyoksydacyjnym właściwościom eliksir młodości neutralizuje nadmiar wolnych rodników, które rozwijają się wskutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie. Wykazuje skłonność do minimalizacji skutków ubocznych poparzeń słonecznych aż o 40-50%, łagodząc powodowane tym zaczerwienienia oraz obrzęki. Nie powinno więc dziwić, że w kosmetykach przeciwsłonecznych witamina E jest szczególnie cenionym składnikiem.

Pomaga w walce z przebarwieniami

Witamina E wpływa korzystnie na redukcję przebarwień. Nie tylko wykazuje potencjał do ich rozjaśniania, ale też zapobiega powstawaniu nowych i wpływa na prawidłowe rozlokowanie barwnika w skórze. W tym względzie znajduje szczególne zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy po okresie letnim. Z tej właściwości eliksiru młodości powinny korzystać zwłaszcza osoby starsze zmagające się z nieestetycznymi plamami pigmentacyjnymi tzw. plamami starczymi.

Nawilża i regeneruje skórę

Witamina E przenika przez barierę hydrolipidową skóry i uczestniczy w procesie wiązania wody. Zapobiegając jej nadmiernej ucieczce, sprzyja zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dzięki temu skóra utrzymuje swą naturalną elastyczność, miękkość i staje się gładka w dotyku. Przesuszenie czy ogólne pogorszenie kondycji to znak, że skóra potrzebuje witaminy E.

Eliksir młodości odgrywa także istotną rolę w procesie regeneracji skóry. Jest nieoceniony w przebiegu gojenia ran, łagodzeniu podrażnień oraz dotkliwych dolegliwości, które są następstwem pęknięć skóry. Witamina E zmniejsza także widoczność blizn potrądzikowych i bywa skuteczna w walce z rozstępami i cellulitem. Ma działanie kojące i wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu stanów zapalnych skóry.

Eliksir młodości w kosmetykach naturalnych

Właściwości witaminy E są wysoce cenione również wśród producentów kosmetyków naturalnych. Jako uzupełnienie bezpiecznego i naturalnego składu kosmetyków naturalnych pomaga w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Nawilżające i regenerujące właściwości eliksiru młodości sprawiają, że kosmetyki zawierające go w swym składzie są szczególnie rekomendowane w pielęgnacji skóry suchej, która jest wysoce podatna na wszelkie uszkodzenia. Pozytywne działanie witaminy młodości docenią także osoby posiadające skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, jak również właściciele cery dojrzałej.

Dobroczynny wpływ eliksiru młodości został zamknięty w kosmetykach 100% naturalnych marki nLine. Witaminę E można znaleźć zarówno w składzie olejków do ciała, w peelingu cukrowym Amaretto, jak i w wybranych kompozycjach mydeł. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza: mydło awokado, mydło marchewkowo-dyniowe czy mydło czarnuszkowe.

Podsumowanie

Witamina E nie tylko zapewnia właściwe funkcjonowanie organizmu, ale także wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. W związku z powyższym powinna stać się stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Warto poszukiwać jej zwłaszcza w kosmetykach naturalnych. Połączenie nieocenionych właściwości eliksiru młodości z bezpiecznym składem kosmetyków naturalnych to gwarancja skutecznej pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry.

Piśmiennictwo:
Milanovic B. (2016). Witamina E – co kryje świat tokoferoli? Świat Przemysłu Farmaceutycznego; 3: 112-116.
Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R., Lipińska M. Witek R., Habrat A., Południak S. (2019). Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna; 1: 13-16.
Zielińska A., Nowak I. (2014). Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, Chemik; 68, 7: 585-591.

Twój koszyk