Rozpraw się z problemem pękających pięt!

Suche i pękające pięty – jak sobie radzić z tym nieestetycznym problemem?

Według statystyk problem suchych i pękających pięt dotyka sporą część populacji, niezależnie od wieku czy stylu życia. Warto wiedzieć, że to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Pękające pięty są źródłem dyskomfortu i bólu, a co najważniejsze – bywają często symptomem lub skutkiem wielu poważnych chorób. Poznaj najważniejsze przyczyny pękania pięt i sprawdź, czy Ty również znajdujesz się w grupie osób zagrożonych wystąpieniem tego problemu. Dowiedz się, na czym polega profilaktyka i jakie zabiegi pielęgnacyjne w domowym zaciszu przywrócą skórze stóp miękkość i elastyczność. Z lektury tego artykułu dowiesz się również, kiedy warto udać się do podologa i na czym polega leczenie.

Przyczyny pękających pięt

Pękanie pięt to konsekwencja zaburzeń w rogowaceniu naskórka. Pod wpływem różnorodnych czynników skóra na piętach traci naturalną jędrność i sprężystość, a następnie staje się twarda i gruba. Na jej powierzchni zaczynają tworzyć się bruzdy i szczeliny (rozpadliny), które z czasem ulegają pogłębieniu, powodując niekiedy krwawienie. Lista czynników predysponujących do tego problemu jest długa.

Noszenie nieodpowiedniego obuwia

Zbyt ciasne obuwie to jeden z najczęstszych powodów odpowiedzialnych za pękające i suche pięty. Podobne konsekwencje determinuje noszenie obuwia o nieodpowiedniej konstrukcji, wykonanego z nieoddychających materiałów, czego skutkiem jest brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pękaniu pięt sprzyja noszenie butów na wysokim obcasie. Warto jednak wiedzieć, że to nie tylko problem miłośniczek szpilek, ale także dolegliwość osób preferujących obuwie na niskiej podeszwie, co ma związek ze słabą amortyzacją sił powstających podczas chodzenia. 

Nieodpowiednie obuwie nie tylko znacznie obniża komfort chodzenia, ale również prowadzi do wielu problemów. Nadmierny nacisk na pięty skutkuje przesuszeniem skóry, zwiększając ryzyko jej nadmiernego rogowacenia i powstawania pęknięć na piętach.

Uwarunkowania genetyczne

Badania dowodzą, że problem pękania pięt często ma podłoże genetyczne. Ma to związek z dziedziczną predyspozycją do nadmiernego rogowacenia skóry.

Nadwaga

Skłonne do pęknięć pięty to powszechny problem osób z nadwagą lub otyłością. Zbyt duża waga jest sporym obciążeniem dla stóp, które dźwigają ciężar całego ciała. Zwiększa nacisk na podłoże i może powodować nie tylko deformacje stóp, ale także przykre dolegliwości w obrębie pięt.

Cukrzyca

Jednym z wielu ogólnoustrojowych problemów, który predysponuje do pojawiania się rozpadlin na piętach, jest cukrzyca. Wysoki poziom cukru we krwi stosunkowo często uszkadza nerwy. Skutkuje również zaburzeniem krążenia w nogach, co z kolei wpływa na zdolność skóry do utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia. Pacjenci z cukrzycą powinni więc w sposób szczególny koncentrować się na pielęgnacji skóry pięt i stosować do rekomendacji lekarza prowadzącego.

Niedoczynność tarczycy

Popękane pięty to problem wielu osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.  Warto wiedzieć, że gruczoł ten odgrywa ważną rolę w regulacji nawilżenia skóry, a więc zaburzenia jego pracy często prowadzą do przesuszenia skóry na piętach. Zmniejszenie aktywności tarczycy nie tylko odpowiada za nadmierne wysuszenie, ale także znacznie spowalnia procesy regeneracyjne skóry. W konsekwencji skóra na piętach podlega zintensyfikowanym procesom rogowacenia i jest bardziej podatna na pęknięcia. Osobom zmagającym się z zaburzeniami tarczycy rekomenduje się więc intensywne nawilżanie stóp oraz ich pielęgnację. 

Choroby skóry

Pękające pięty często towarzyszą innym problemom skórnym. Skłonność do tego typu problemu obserwuje się u osób cierpiących na przewlekłe dermatozy, takie jak: łuszczyca, egzema czy AZS.

Niedobór witamin

Za przesuszenie skóry stóp, a w rezultacie problem pękających pięt odpowiadają również awitaminozy. Dotyczy to zwłaszcza niedoborów witaminy A oraz witaminy B5, jak również deficytu kwasów omega-3.

Wady i deformacje stóp

Zmiany w budowie anatomicznej i morfologicznej stopy często prowadzą do nieodpowiedniego rozkładu sił nacisku, a co za tym idzie – jej nieodpowiedniego wysklepienia i obciążania konkretnych obszarów stopy.

Nieprawidłowa pielęgnacja i nieodpowiedni styl życia

Inną ważną przyczyną pękania skóry na piętach jest niewłaściwa pielęgnacja stópWśród najczęstszych błędów można wymienić zaniedbywanie nawilżania skóry pięt bądź zbyt częste zabiegi peelingowania tej okolicy, co zaburza naturalny cykl odnowy skóry.

Wśród czynników predysponujących do suchych i pękających pięt wymienia się także styl życia. Skórze w tej newralgicznej okolicy nie sprzyja częste chodzenie boso po twardych powierzchniach bądź wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej.

Skutki pękania pięt

Nieleczone pęknięcia pięt niosą ze sobą szereg dotkliwych powikłań. Ich skutkiem jest nie tylko dyskomfort i ból nasilający się zwłaszcza podczas chodzenia, ale również podatność na działanie czynników infekcyjnych, które odpowiadają za rozwój stanów zapalnych.

Profilaktyka pękających pięt — jak zapobiegać problemom?

Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki na wczesnym etapie pozwala skutecznie rozprawić się z problemem szorstkich i pękających pięt, zanim niezbędna okaże się interwencja podologa. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza wybór odpowiedniego obuwia. Podczas zakupu warto zwracać uwagę zwłaszcza na rozmiar i jakość materiału wykończeniowego. W trakcie przymiarki należy upewnić się, czy buty zbytnio nie uciskają i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli to możliwe, należy zmniejszyć częstotliwość noszenia szpilek oraz unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Rekomenduje się również noszenie bawełnianych i przewiewnych skarpet, które ułatwiają cyrkulację powietrza.

W systematycznej pielęgnacji skóry stóp warto pamiętać także o… prowadzeniu zbilansowanej diety. W jadłospisie osoby zmagającej się z pękającymi piętami bądź obarczonej czynnikami ryzyka nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, a także składników bogatych w witaminę A. Niezbędna jest dbałość o utrzymywanie optymalnego nawodnienia organizmu, czemu sprzyja przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Osoby, u których pękanie pięt jest skutkiem chorób, powinny pozostawać pod stałą opieką specjalisty i dokładnie stosować się do jego zaleceń.

Zabiegi na pękające pięty — domowe sposoby na suche i szorstkie pięty

Nieodłącznym elementem profilaktyki szorstkich i pękających pięt jest odpowiednia pielęgnacja stóp. Skuteczna regeneracja skóry stóp polega na systematycznym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, które umożliwiają utrzymanie skóry w dobrej kondycji, minimalizując lub zapobiegając w ten sposób nieestetycznym pęknięciom. 

W pielęgnacji stóp należy zadbać przede wszystkim o oczyszczanie i zmięczanie naskórka. Na tym etapie doskonale sprawdzą się kąpiele stóp w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie z solą leczniczą np. naturalną solą do kąpieli stóp Morskie ukojenie. Zawarty w tym kosmetyku dodatek soli z Morza Martwego oczyści, ujędrni i mocno nawilży skórę, zminimalizuje obrzęki i przyniesie ukojenie. Regularne moczenie stóp w wodzie z solą morską może znacząco poprawić kondycję skóry, zmiękczając ją i przygotowując do kolejnego zabiegu pielęgnacyjnego — peelingowania.

Peelingowanie pozwala usunąć zrogowaciały naskórek. Stosowanie peelingów do stóp raz w tygodniu wspomaga wchłanianie substancji aktywnych i reguluje cykl regeneracji skóry. W tym zadaniu sprawdzi się zwłaszcza peeling kremowy Cynamon, który skutecznie złuszcza martwy naskórek przy pomocy pestek truskawek. Rozgrzewające właściwości cynamonu pobudzają krążenie podskórne i aktywizują przepływ limfy, a olej rycynowy nawilża skórę, zapewnia jej optymalny poziom natłuszczenia i jedwabistą miękkość. Stosowanie pumeksów lub specjalistycznych tarek podczas kąpieli stóp budzi sporo kontrowersji.  Podczas gdy jedni je zalecają, inni rekomendują powściągliwość, wskazując na gromadzenie się na tych przyrządach różnych szkodliwych drobnoustrojów.

Po kąpieli i peelingowaniu należy zadbać o odżywienie skóry. Wśród naturalnych kosmetyków na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza olejek do ciała Grejpfrut z balsamem copaiba, który prócz intensywnych właściwości regeneracyjnych działa również przeciwgrzybiczo.

W przypadku zaawansowanych stanów kluczowe znaczenie ma regularne stosowanie specjalistycznych nawilżających kremów do stóp, które zawierają mocznik, kwas salicylowy, glicerynę lub lanolinę. Używanie kremu regenerującego na popękane pięty jest niezbędne, by dostarczyć skórze składników odżywczych i nawilżających. Taka kompleksowa pielęgnacja wspomaga regenerację naskórka, zmniejszając szorstkość i zapobiegając nadmiernemu rogowaceniu.

Leczenie pękających pięt – kiedy udać się do podologa?

Jeśli systematyczna i samodzielna pielęgnacja w domowym zaciszu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć wizytę w gabinecie podologicznym. Na podstawie szczegółowej diagnostyki podolog oceni poziom zaawansowania problemu oraz głębokość rozpadlin. Wykryje ewentualne deformacje stóp bądź przeprowadzi szczegółowy wywiad kliniczny, w którym zweryfikuje występowanie czynników ryzyka predysponujących do powstawania pękających pięt (np. uwarunkowań genetycznych, chorób metabolicznych, dermatoz, problemów z krążeniem).

W zależności od efektu diagnostyki podolog może zarekomendować specjalistyczne zabiegi, założyć opatrunki wspomagające regenerację rozpadlin bądź zalecić stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji stóp. Profesjonalne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne czy zabiegi z użyciem specjalistycznych preparatów do zmiękczenia skóry na piętach, mogą znacząco przyspieszyć proces regeneracji skóry pięt. 

Podsumowanie

Skuteczne radzenie sobie z suchymi i pękającymi piętami jest uzależnione od trafnej diagnozy przyczyn tego problemu. Wprawdzie najczęściej u jego źródeł tkwi niewłaściwa pielęgnacja stóp, noszenie ciasnego obuwia i nieodpowiedni styl życia, ale nierzadko dolegliwość ta ma związek z chorobami metabolicznymi i dermatologicznymi, zaburzeniami krążenia, nadwagą czy deformacją stóp. Właściwa ocena czynników ryzyka jest kluczowa dla wyboru odpowiednich metod leczenia i prewencji, wśród których należy wymienić kompleksową pielęgnację, zabiegi lub specjalistyczne leczenie u podologa. By uchronić się przed problemami z suchymi i pękającymi piętami bądź zminimalizować ich skutki, warto prowadzić bezpieczną pielęgnację z zestawem naturalnych kosmetyków do stóp od nLine.

Twój koszyk