Cera mieszana – cera problematyczna w pielęgnacji?

Nie bez przyczyny cera mieszana doczekała się miana jednego z najbardziej problematycznych rodzajów skóry. Kompilacja cech typowych dla skóry suchej i tłustej czyni jej pielęgnację sporym wyzwaniem i wymaga doskonałej znajomości potrzeb. Warto wiedzieć, że cera mieszana występuje najczęściej u kobiet, które w okresie dojrzewania zmagały się z przypadłościami typowymi dla skóry tłustej i trądzikowej. Co ciekawe: to właśnie cera mieszana jest zapisana w kodzie DNA większości Europejczyków! Dowiedz się, czym charakteryzuje się cera mieszana i co odróżnia ją od cery tłustej. Poznaj najczęstsze błędy pielęgnacyjne i sprawdź, jakie działania zapewnią jej młodzieńczy wygląd.

Charakterystyka cery mieszanej

Cera mieszana łączy w sobie cechy typowe dla skóry suchej i tłustej. Podczas gdy w strefie T (czoło, nos, broda) obserwuje się skłonności do nadprodukcji sebum, rozszerzone pory czy krostki, okolice skroni i policzki są suche i matowe. Suchość skóry w tych obszarach może powodować dolegliwości w postaci swędzenia, pieczenia czy nadmiernego napięcia, jak również prowadzić do pękania czy nieestetycznego złuszczania skórek.

Czym cera mieszana różni się od cery tłustej?

W przypadku cery tłustej zaburzenia w produkcji sebum występują na całej twarzy. Charakterystyczne „świecenie” można więc dostrzec również w okolicach policzków czy skroni. U posiadaczy skóry tłustej zmarszczki pojawiają się dopiero po 30. roku życia. Osoby z cerą mieszaną pierwsze oznaki starzenia mogą zaobserwować już po 20. roku życia.

Jakie są przyczyny cery mieszanej?

Za cerę mieszaną odpowiadają zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych. Podczas gdy w strefie T obserwuje się ich wzmożoną aktywność i nadprodukcję sebum, w suchych partiach twarzy gruczoły łojowe są mniej aktywne, co przejawia się niedostatecznym nawilżeniem i natłuszczeniem. Dysfunkcje płaszcza hydrolipidowego nie są bynajmniej jedynym czynnikiem predysponującym do cery mieszanej. Sprawdź, co jeszcze powoduje skłonność do tego typu skóry!

Uwarunkowania genetyczne

Nie od dziś wiadomo, że typ cery jest zapisany w naszym DNA. Predyspozycje do cery mieszanej są więc uwarunkowane genetycznie. Mogą się one jednak zmieniać w czasie. Poświadcza to choćby fakt, że u wielu kobiet, które w fazie dojrzewania zmagały się cerą tłustą i trądzikiem, po 20. roku życia cera przechodzi w mieszaną.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Częstą przyczyną cery mieszanej jest destabilizacja gospodarki hormonalnej. U osób z genetyczną skłonnością do suchości skóry pod wpływem wahań hormonalnych dochodzi do aktywizacji pracy gruczołów łojowych.

Nieodpowiednia dieta

Największym grzechem żywieniowym, który predysponuje do rozwoju cery mieszanej, jest spożywanie nadmiernej ilości cukrów prostych. Skóra zaczyna wówczas produkować więcej komórek wydzielniczych gruczołów łojowych (sebocytów). Bez znaczenia dla stanu naszej cery nie pozostają również inne kategorie produktów: nabiał, alkohol czy ostre przyprawy. Za problemy z cerą mieszaną odpowiada też ilość dostarczanych organizmowi kwasów omega, substancji mineralnych czy witamin (A, B, C, D oraz E).

Stres

Skóra silnie reaguje na doświadczenia emocjonalne. Kortyzol (hormon stresu) powoduje rozpad kolagenu i sprawia, że traci ona naturalną jędrność i nawilżenie. Zaburzenia w funkcjonowaniu płaszcza hydrolipidowego sprawiają, że skóra staje się przesuszona i ziemista. Dążąc do regulacji poziomu lipidów, gruczoły łojowe aktywizują produkcję sebum. To właśnie sprawia, że w niektórych partiach twarzy obserwuje się skłonność do przetłuszczania, w innych zaś nadmierną suchość.

Błędy pielęgnacyjne

Rozwój cery mieszanej często jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze błędy pielęgnacyjne to:

  • koncentracja na strefie przetłuszczającej się, z pominięciem potrzeb suchych partii twarzy;
  • przesadne matowienie skóry – praktyka ta aktywizuje reakcje obronne płaszcza hydrolipidowego, który chroni się przed nadmierną utratą wody przez intensyfikację produkcji sebum;
  • stosowanie kosmetyków z alkoholem – ich odtłuszczające działanie powoduje przesuszenie policzków i nasila łojotok w strefie T;
  • złuszczanie skóry przy pomocy peelingów gruboziarnistych, które mogą prowadzić do naruszenia płaszcza ochronnego;
  • manualne oczyszczanie zaskórników występujących w strefie T;
  • nieodpowiedni dobór kosmetyków, które drażnią skórę i wywołują alergie.

Odkryj tajniki pielęgnacji cery mieszanej!

Kompilacja cech charakterystycznych dla cery suchej i tłustej wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poznaj kilka zasad, które zminimalizują problemy z cerą mieszaną i zapewnią poprawę jej wyglądu!

Stosuj pielęgnację na miarę potrzeb!

W pielęgnacji cery mieszanej można zaobserwować praktykowanie dwóch odmiennych metod. Podczas gdy pierwsza zakłada używanie kosmetyków do skóry mieszanej, druga – równie popularna – postuluje sięganie po preparaty dedykowane zarówno do partii przesuszonych, jak i przetłuszczającej się strefy T. Trudno ocenić, która z tych metod jest najlepsza. Pewnym jest jednak, że koncentracja na problemach jednej cery może skutkować pogłębieniem problemów i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Kluczem do sukcesu jest wybór kosmetyków, które zapewnią normalizację produkcji łoju w strefie T, gwarantując równocześnie odpowiedni poziom nawilżenia i regenerację skórze suchej na policzkach, skroniach i żuchwie.

Zadbaj o nawilżenie!

Celem działań pielęgnacyjnych należy uczynić przede wszystkim przywrócenie równowagi i dbałość o barierę hydrolipidową. Warto więc sięgać po kosmetyki, które zapewnią przesuszonym policzkom odpowiedni poziom nawilżenia, nie powodując przy tym intensyfikacji pracy gruczołów łojowych. Należy pamiętać, by nie zaniedbywać nawilżania w partiach przetłuszczających się.

Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu!

Szczególnie ważnym etapem rutyny pielęgnacyjnej należy uczynić przede wszystkim oczyszczanie strefy T. Intensywna praca gruczołów łojowych sprzyja powstawaniu zanieczyszczeń i rozwojowi patogenów, których obecność jest niebezpieczna dla wrażliwej i podatnej na uszkodzenia cery suchej. Zaleca się oczyszczać skórę kosmetykami, które nie powodują dodatkowych podrażnień w obrębie suchych partii twarzy.

Nie rezygnuj z peelingów!

Mimo suchości skóry nie należy unikać regularnego stosowania peelingów. Złuszczanie pozwala nie tylko pozbyć się zrogowaciałego naskórka, nadmiaru łoju i zanieczyszczeń, ale także odblokowuje pory i ułatwia wnikanie substancji odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, by rodzaj peelingu dobierać do skłonności skóry. Podczas gdy przy cerze mieszanej ze skłonnością do przesuszania sprawdzą się peelingi enzymatyczne, w przypadku skóry przetłuszczającej się lepszym wyborem będą peelingi drobnoziarniste.

Sięgnij po kosmetyki naturalne w pielęgnacji cery mieszanej!

Do pielęgnacji cery mieszanej poleca się kosmetyki zapewniające optymalny poziom nawilżenia i mające właściwości regenerujące. Ważne, by minimalizowały podrażnienia i wykazywały działanie przeciwzapalne. Rekomenduje się unikanie preparatów z substancjami drażniącymi i alergizującymi, które nie tylko mogą nasilić problemy, ale również doprowadzić do rozwoju odczynów zapalnych. Bezpieczną pielęgnację cery mieszanej zapewnią kosmetyki naturalne, które są pozbawione substancji syntetycznych i zapachowych oraz konserwantów. Zawarte w nich oleje naturalne zagwarantują odpowiedni poziom nawilżenia i staną się kojącym okładem dla podrażnionej skóry.

Podsumowanie

Pielęgnacja cery mieszanej bywa nie lada wyzwaniem, a prowadzona w sposób nieodpowiedni może skutkować nasileniem problemów. Gwarancją powodzenia jest zachowanie równowagi. Warto zadbać o uwzględnienie w rutynie pielęgnacyjnej regularnego oczyszczania, nawilżania i złuszczania. Należy unikać kosmetyków matujących, które mogą pogłębić problem przesuszenia policzków i zintensyfikować produkcję sebum. Nie zaleca się stosowania preparatów z substancjami drażniącymi i alergizującymi. Zdecydowanie najbezpieczniejszą i delikatną pielęgnację „niezdecydowanej” cerze mieszanej zapewnią organiczne komponenty, które wchodzą w skład kosmetyków z naturalnym składem od marki nLine.

Twój koszyk