Trzymaj w ryzach tłustą cerę!

Cera tłusta — jak o nią zadbać?

Cera tłusta powoduje szereg problemów w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Jej posiadacze toczą nierówną walkę z nadprodukcją sebum, efektem „świecącej się” skóry oraz innymi defektami estetycznymi, takimi jak wągry czy wykwity trądzikowe. Trochę prawdy tkwi jednak w powiedzeniu, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Skóra ze skłonnością do przetłuszczania ma bowiem też pewne zalety, które docenia się wraz z upływem czasu. Jej właściciele znacznie później dostrzegają pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek. Właściwa pielęgnacja nie tylko pozwala okiełznać cerę tłustą, ale też na długo zapewnia jej młodzieńczy wygląd. Sprawdź, czym charakteryzuje się skóra tłusta i poznaj tajniki pielęgnacyjne, które pozwolą utrzymać sebum w ryzach!

Charakterystyka cery tłustej

Cera tłusta ma szaro-żółtą barwę, która nierzadko przechodzi w kolor ziemisty. Charakteryzuje ją obecność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych i defektów estetycznych. Dostrzegalne jest występowanie zaskórników otwartych (czarnych punkcików) lub zamkniętych, które przybierają najczęściej postać krost z białą zawartością czy zmian ropnych. Znakiem rozpoznawczym cery tłustej jest efekt „błyszczenia się” skóry, który potocznie zwykło określać się mianem „świecenia”. Jest on skutkiem zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

W odróżnieniu od innych rodzajów cery skóra tłusta jest znacznie grubsza. Czyni ją to bardziej odporną nie tylko na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, ale także na postęp procesów starzenia. Nierzadko zdarza się, że posiadacze tego typu cery cieszą się gładką skórą nawet po ukończeniu 70. roku życia! Zgrubiała skóra bywa jednak sporym utrudnieniem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, albowiem uniemożliwia przenikanie aktywnych składników zawartych w kosmetykach.

Poznaj przyczyny skóry tłustej

Nadmiernemu przetłuszczaniu skóry sprzyja wiele różnych czynników. Największą rolę odgrywają zwłaszcza predyspozycje genetyczne, gdyż skłonność do cery tłustej jest dziedziczna. Wśród innych przyczyn wymienia się głównie wiek oraz płeć. Zdecydowanie częściej cera tłusta występuje u mężczyzn. Zaburzenia w pracy gruczołów łojowych są silnie powiązane z nadprodukcją androgenów, czyli hormonów męskich. Warto jednak podkreślić, że problem tłustej cery jest również powszechny wśród młodych kobiet, które zmagają się z dynamicznymi zmianami hormonalnymi w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Produkcję sebum intensyfikuje także ekspozycja na stres i choroby np. przewodu pokarmowego. Istotne znaczenie ma ponadto nieodpowiednia dieta: nadmiar węglowodanów, spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym i żywności wysokoprzetworzonej, a także stosowanie używek: papierosów oraz alkoholu.

Cera tłusta a trądzikowa

Wiele osób mylnie utożsamia cerę tłustą i trądzikową, a także miewa problemy z ich właściwym odróżnieniem. Prawdą jest, że oba typy skóry mają wiele cech wspólnych, za które odpowiada jedna przyczyna: zaburzenie pracy gruczołów łojowych. Będąca tego skutkiem nadprodukcja sebum powoduje, że posiadacze cery tłustej i trądzikowej zmagają się z problemem błyszczącej skóry twarzy oraz wieloma niedoskonałościami skórnymi. Warto jednak podkreślić, że u osób z cerą trądzikową obserwuje się większą skłonność do rozwoju stanów zapalnych, których objawem jest obecność krost i zmian ropnych, jak też pozostałych po nich blizn.

Cera tłusta a mieszana

Skłonność do przetłuszczania jest znakiem rozpoznawczym nie tylko cery tłustej, ale i mieszanej. W przypadku pierwszej nadmierna produkcja sebum występuje na całej twarzy. U posiadaczy cery mieszanej typowy efekt „świecenia” obserwuje się wyłącznie w strefie T (czoło, nos, broda). Policzki mają najczęściej cechy charakterystyczne dla skóry suchej. To powoduje, że cera mieszana wymaga dwutorowej pielęgnacji.

Przyjazna pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

W codziennej pielęgnacji tłustej skóry należy dążyć przede wszystkim do normalizacji pracy gruczołów łojowych, zachowując przy tym dbałość o dogłębne oczyszczanie oraz nawilżanie. Poznaj tajniki rutyny pielęgnacyjnej, które pozwolą Ci okiełznać problematyczną cerę tłustą!

Krok 1. Demakijaż

Podstawą codziennej pielęgnacji skóry tłustej należy uczynić demakijaż. Nadmiar sebum, kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na twarzy po całym dniu, blokują ujścia gruczołów łojowych. To zaś powoduje rozwój bakterii i stanów zapalnych, których skutkiem są nieestetyczne wykwity skórne. Posiadaczki cery przetłuszczającej się powinny wybierać do demakijażu kosmetyki z prostym i naturalnym składem, które są zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą od produktów syntetycznych. Na tym etapie rutyny pielęgnacyjnej sprawdzi się zwłaszcza olejek do demakijażu HydroCare, który rozpuszcza makijaż i pokrywa skórę delikatną warstwą okluzyjną. Zawarte w nim olej arganowy i olej z nasion słonecznika normalizują wydzielanie sebum i działają przeciwzapalnie, a olej jojoba reguluje proces keratynizacji naskórka i zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych.

Krok 2. Oczyszczanie

Osoby ze skórą przetłuszczającą się powinny unikać preparatów myjących na bazie alkoholu, które mają właściwości wysuszające. Naruszenie bariery hydrolipidowej podczas oczyszczania skóry aktywizuje mechanizmy obronne, prowadząc do nadprodukcji sebum. Warto więc wybierać kosmetyki, które pozwolą usunąć nadmiar łoju i zaspokoją wszystkie potrzeby skóry tłustej. Cerze tej przysłuży się żel oczyszczający do twarzy AquaFlora. Obecny w nim ekstrakt z maliny stabilizuje pracę gruczołów łojowych, a olejek z paczuli hamuje namnażanie grzybów i bakterii, minimalizując tym samym ryzyko stanów zapalnych i związanych z tym dolegliwości. Korzystny wpływ na przetłuszczającą się skórę ma również kojący wyciąg z lipy, a także rumianek i nagietek, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Uzupełnieniem codziennego oczyszczania powinno być systematyczne złuszczanie. Raz lub dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling, który pozwoli usunąć martwy naskórek oraz pozbyć się zanieczyszczeń zalegających w ujściach gruczołów łojowych. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi eksfoliacyjne zaleca się jedynie osobom, u których nie występują aktywne zmiany trądzikowe np. krosty, wysięki ropne. Tej części rutyny pielęgnacyjnej powinni unikać również wszyscy ci, u których wdrożono terapię dermatologiczną. W warunkach domowych zaleca się złuszczać skórę tłustą przy wykorzystaniu naturalnych peelingów. W przypadku cery tłustej rekomenduje się stosowanie peelingów drobnoziarnistych, takich jak: Peeling cukrowy rozmaryn i pomarańcza czy Peeling cukrowy Amaretto.

Krok 3. Tonizowanie

Skóra tłusta wymaga intensywnej tonizacji. Idealny tonik do jej pielęgnacji powinien mieć działanie normalizujące, antybakteryjne, przeciwzapalne i kojące. Ważne, by nie przesuszał skóry. Oczekiwania te spełni naturalny tonik HydraBloom Lipa-Lawenda od nLine. Jego unikalna formuła została wzbogacona o ekstrakt z lipy, który nie tylko wpływa na skórę ściągająco, ale dodatkowo przynosi jej ukojenie oraz redukuje podrażnienia i stany zapalne. Kwas mlekowy reguluje cykl odnowy komórek skóry i delikatnie peelinguje martwy naskórek, a panthenol intensyfikuje procesy regeneracyjne.

Krok 4. Odżywianie

Skóra tłusta wymaga intensywnej pielęgnacji, którą może zapewnić jej skoncentrowana formuła aktywnych substancji. Wnikając w głąb skóry, chronią one płaszcz hydrolipidowy. W wyborze serum dla cery tłustej warto unikać kosmetyków o działaniu komedogennym. W ryzach cerę tłustą utrzyma naturalne serum Delikatnej Harmonii, które doskonale kondycjonuje skórę problematyczną.

Krok 5. Nawilżanie

W codziennej pielęgnacji cery tłustej należy pamiętać również o nawilżaniuNaruszenie bariery hydrolipidowej i nadmierna ucieczka wody z naskórka aktywizuje mechanizmy obronne i zachęca gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. W konsekwencji problem tłustej cery staje się jeszcze bardziej dotkliwy. Warunkiem utrzymania skóry tłustej w dobrej kondycji jest osiągnięcie równowagi między nawilżeniem a natłuszczeniem. Zapewni to krem nawilżający do twarzy Aloes & Bambus. Dodatek olejku lawendowego zmniejsza zmiany zapalne towarzyszące zatykaniu porów i wykazuje działanie antyseptyczne, podobnie jak olej z nasion ogórecznika, który dodatkowo regeneruje skórę. Cerze tłustej przysłuży się również kwas cytrynowy, który ma właściwości eksfoliacyjne.

Podsumowanie

Cera tłusta niewątpliwie zasłużyła na niechlubne miano skóry problematycznej. Zaburzenia pracy gruczołów łojowych nastręczają wielu trudności i wymagają nie tylko cierpliwości, ale także znajomości zasad właściwej pielęgnacji. Wbrew powszechnemu mniemaniu skóra ze skłonnością do przetłuszczania wymaga zarówno głębokiego oczyszczenia, jak i silnego nawilżenia oraz odżywienia. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów rutyny pielęgnacyjnej może przyczynić się do nasilenia problemów i powodować dotkliwe konsekwencje. Warto więc zadbać o kompleksową pielęgnację cery tłustej, wykorzystując do tego celu bezpieczne kosmetyki. Trzeba też pamiętać, że skóra tłusta nie lubi kąpieli słonecznych. Ekspozycja na promieniowanie UV może powodować nie tylko dotkliwe poparzenia i podrażnienia, ale także przyczyniać się do przesuszenia. Determinowana promieniowaniem UV utrata optymalnego poziomu nawilżenia skóry nierzadko nasila łojotok. W przypadku skóry tłustej warto zadbać o odpowiednią fotoprotekcję, która zapewni bezpieczne korzystanie z dobrodziejstwa promieni słonecznych.

Twój koszyk