Mydło w kostce — poznaj 5 korzyści z jego stosowania!

Od kilku lat mydło w kostce przeżywa prawdziwy renesans. Niegdyś zapomniane i owiane złą sławą, dziś jest jednym z produktów kosmetycznych najczęściej używanych do pielęgnacji całego ciała. W czym tkwi sekret tego ponadczasowego kosmetyku i co decyduje o jego wielkiej popularności? Poznaj 5 najważniejszych korzyści ze stosowania mydła w kostce i dowiedz się, dlaczego mydło z naturalnym składem jest najlepszym wyborem dla Twojej skóry!

Mydło w kostce — kosmetyk wszech czasów?

Mydło jest kosmetykiem o bardzo odległym rodowodzie. Z zachowanych materiałów źródłowych wynika, że prymitywna sztuka jego produkcji była znana już mieszkańcom starożytnej Babilonii. Datowane na 1550 r. p.n.e. dokumenty dowodzą, że ówcześni Egipcjanie wytwarzali mydło z połączenia olejów zwierzęcych i roślinnych soli alkalicznych. Podczas gdy składnikami starożytnych mydeł były przede wszystkim popiół drzewny i oleje pochodzenia zwierzęcego, w średniowieczu coraz chętniej w produkcji kosmetyków myjących sięgano po oleje roślinne. Najpopularniejsze wówczas mydło Aleppo było kompozycją oliwy z oliwek i oleju laurowego. Pochodzące z Syrii mydło trafiło do Europy dzięki handlarzom i uczestnikom wypraw krzyżowych. Na kontynencie europejskim mydlarstwo rozwinęło się zwłaszcza w Hiszpanii. Używane na ziemiach Korony Kastylii słynne mydło kastylijskie wytwarzano z popiołu rośliny zwanej solanką. Wprawdzie w kolejnych stuleciach można było zaobserwować popularyzację mydła, ale prawdziwy przełom w jego historii przypadł na XVIII wiek. Odkrycie sody kalcynowanej, a później sody kaustycznej zapoczątkowało dynamiczny rozwój przemysłu mydlarskiego, w który zaangażowali się potentaci światowego rynku kosmetycznego.

Opisując historię mydła, warto wspomnieć kilka słów o naszej rodzimej tradycji mydlarstwa. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza osoba Cypriana Zabłockiego, którego ambicją było spopularyzowanie na ziemiach polskich powszechnego na Zachodzie środka myjącego. Po zakończeniu służby żołnierskiej w szeregach napoleońskich Zabłocki założył własną mydlarnię. W obawie przed wysokimi kosztami cła zdecydował się spławienie Wisłą skrzynek z mydłem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że skrzynie wyrzucił za burtę… Po dotarciu do Gdańska okazało się, że skrzynie były nieszczelne, a znajdujące się w nich zapasy mydła uległy rozpuszczeniu. Pomysł na intratny interes mydlarski stał się więc przyczyną wielkich długów jego inicjatora, a powszechnie znane porzekadło „wyjść jak Zabłocki na mydle” zagościło na stałe w słowniku polskich przysłów.

Dlaczego warto sięgać po mydło w kostce w codziennej pielęgnacji ciała? Poznaj 5 korzyści!

Przytoczona powyżej krótka historia mydła w kostce dowodzi jego wielkiej popularności na przestrzeni dziejów. Wprawdzie przez pewien czas zainteresowanie tym kosmetykiem nieznacznie spadło, niemniej obecnie znów przeżywa apogeum popularności. Sprawdź, co decyduje o przewadze kostki myjącej na tle mydeł w płynie!

Kostka myjąca jest wydajniejsza od mydła w płynie

Powszechne przekonanie o wysokiej wydajności mydeł w płynie jest błędne. Z uwagi na fakt, że składają się one w większości z wody, konieczne jest wykorzystanie substancji konserwujących: środków emulgujących i stabilizatorów. Ilość substancji myjących w płynnych kosmetykach jest więc nieporównywalnie mniejsza aniżeli w mydłach w kostce, w których substancje myjące są silnie skondensowane. Kostka mydła powstaje w trakcie procesu zmydlania, który polega na połączeniu olejów roślinnych z silnymi alkaliami. Dzięki temu mydło w kostce ma zdecydowanie lepsze właściwości spieniające, które decydują o większej wydajności w codziennym zastosowaniu.

Tradycyjne mydło to oszczędność dla naszej kieszeni

Wspomniana już wysoka wydajność mydła w kostce jest niezwykle korzystna dla naszego portfela. Pozwala dłużej cieszyć się ulubionym kosmetykiem, minimalizując związane z tym wydatki na zakup kolejnego produktu. W perspektywie długoterminowej przynosi więc znaczne oszczędności dla domowego budżetu. Warto dodać, że tradycyjne mydło w kostce ma długą datę przydatności do użytku. Tę właściwość zawdzięcza zwłaszcza mniejszej ilości wody, która znacznie skraca czas przydatności płynnych środków myjących.

Kostka mydła to wierność ekologii i idei less waste

Decydując się na zakup mydła w kostce, angażujemy się w walkę o środowisko naturalne. Płynne środki myjące wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które zapewnia im zwykle plastikowe opakowanie. W odróżnieniu od nich, do pakowania mydła w kostce wykorzystuje się najczęściej podlegającą recyklingowi makulaturę.

Niebagatelne znaczenie ma również uszczuplanie procesów technologicznych w produkcji mydła. Szczególne zasługi w tym zakresie należy przyznać zwłaszcza mydłom naturalnym, które stosunkowo często są efektem produkcji rzemieślniczej. Myjące kostki typu handmade to nie tylko atrakcyjny kosmetyk, ale też wielka korzyść dla środowiska. Rzemieślnicza produkcja mydła zmniejsza zużycie wody i emisję gazów cieplarnianych. Wybierając naturalne mydło w kostce typu handmade, minimalizujemy nasz ślad węglowy!

Mydło tradycyjne zmieści się w każdym bagażu

Jednym z największych atutów kostki myjącej jest jej niewielki rozmiar. Dzięki temu zmieści się w każdym plecaku czy torebce, nie sprawiając większych kłopotów. Rozmiar sprawia, że jest najlepszym wyborem dla podróżników, dla których miejsce w bagażu podręcznym jest na wagę złota. Bezdyskusyjnym atutem jest podzielność kostkowanego mydła oraz możliwość jego porcjowania w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Kostkowane mydło jest odpowiedzią na różne potrzeby skóry

Podczas gdy przez wiele dekad oferta mydeł była dość ograniczona, aktualnie ich rynek jest niezwykle bogaty. Zróżnicowanie komponentów czy kompozycji zapachowych sprawia, że każdy może znaleźć kosmetyk odpowiadający potrzebom własnej skóry czy najbardziej wysublimowanym preferencjom zapachowym.

Na co zwrócić uwagę w wyborze naturalnego mydła w kostce?

Kluczowym motywem wyboru mydła do codziennej higieny ciała należy uczynić przede wszystkim recepturę. Decydując się na mydło w kostce, warto sugerować się zwłaszcza składem i sięgać po kosmetyki z naturalnymi komponentami. Tego typu produkty są rekomendowane dla różnych typów skóry, zapewniając bezpieczną pielęgnację. Warto wybierać przede wszystkim produkty z dodatkiem olejów roślinnych, takich jak: olej kokosowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek czy masło shea. Podczas gdy olej kokosowy dokładnie oczyszcza skórę, olej rycynowy sprawia, że staje się ona bardziej nawilżona, miękka i zregenerowana.

W jaki sposób mydło naturalne wpływa na stan naszej skóry?

Mydło naturalne to doskonały kosmetyk nie tylko do regularnej higieny dłoni, ale i codziennej pielęgnacji całego ciała. Sprawdź, w jaki sposób ta niepozorna kostka myjąca wpływa na kondycję naszej skóry!

Oczyszcza i nawilża

W połączeniu z wodą naturalne mydło w kostce tworzy emulsję składającą się z miceli. To właśnie one odpowiadają za wychwytywanie brudu i jego rozpuszczanie, a co za tym idzie — zapewniają skuteczność w oczyszczaniu i gwarantują pożądaną higienę skóry.

Mydła naturalne wpływają korzystnie na funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Warto w tym miejscu rozprawić się z pokutującym przez wiele lat mitem o wysuszającym działaniu tradycyjnego mydła w kostce i zaznaczyć, że o jego właściwościach nawilżających decyduje zwłaszcza skład. Osoby poszukujące dogłębnego oczyszczenia i nawilżenia powinny sięgnąć po mydła zawierające w swym składzie pokrzywę, marchewkę i dynię. Warto wybierać też produkty z dodatkiem glinki i węgla aktywnego, które normalizują produkcję sebum i są szczególnie pomocne w walce z uciążliwymi zaskórnikami. Mydła z tym komponentem docenią niewątpliwie posiadacze cery mieszanej i tłustej.

Odżywia i regeneruje

Mydło naturalne ma również nieocenione właściwości odżywcze. Regeneruje uszkodzony naskórek i minimalizuje zapalenia skóry. Na pielęgnację z wykorzystaniem łagodnej kostki myjącej powinni więc zdecydować się posiadacze skóry wrażliwej. Doskonałe odżywienie i regenerację mogą zapewnić produkty z dodatkiem czarnuszki, lanoliny czy borowiny. Mydła z awokado są zaś najlepszym wyborem dla wszystkich tych, którzy chcą zminimalizować podrażnienia i nadmierne przesuszenie skóry, będące wynikiem działania czynników zewnętrznych. W poszukiwaniu silnego odżywienia skóry warto uzupełnić rytuał pielęgnacyjny o dobroczynny wpływ olejków. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza mydlana kompozycja Mydło Drogocenne Olejki od marki nLine.

Minimalizuje ryzyko alergii

Delikatne mydło w kostce to bezpieczny kosmetyk. Naturalne komponenty minimalizują ryzyko podrażnień skóry, które są częste w przypadku stosowania mydeł w płynie zawierających bardziej agresywne substancje myjące. Posiadacze skóry skłonnej do podrażnień powinni mieć w swej kosmetyczce zwłaszcza Mydło Delikatne marki nLine. Dodatek olejku ryżowego i ekstraktu ze słodkich migdałów to gwarancja delikatnej pielęgnacji skóry ciała. Naturalne mydło ma także działanie hipoalergiczne, niemniej warto zaznaczyć, że jego skuteczność to kwestia indywidualna i zależna od stanu skóry.

Ma właściwości lecznicze

Największą zaletą naturalnych mydeł w kostce jest ich prosty skład, w którym dominują składniki organiczne. Powszechnie znana siła natury sprawia, że niektóre z mydeł tradycyjnych miewają wręcz właściwości lecznicze. Takie działanie ma choćby mydło ziołowe z dodatkiem olejków: laurowego i rozmarynowego.

Podsumowanie

Mydło w kostce jest kosmetykiem o bardzo długiej i burzliwej historii. Mimo krótkotrwałych spadków popularności nadal cieszy się wielkim uznaniem i jest postrzegane za produkt o ponadczasowym charakterze. Poświadcza to niewątpliwie sukcesywnie rozwijający się rynek mydeł naturalnych, które są doskonałą alternatywą dla produktów zawierających substancje syntetyczne. Zapewniają one bezpieczną pielęgnację każdego typu skóry, pozwalając czerpać z wszystkich korzyści mydła w kostce.

Twój koszyk