Pielęgnacja stóp krok po kroku – jak zapewnić im zadbany wygląd?

Stopy każdego dnia wykonują ciężką pracę, dźwigając ciężar całego ciała. Podobnie, jak inne partie naszego ciała wymagają one starannej pielęgnacji. Bywa ona jednak problematyczna z uwagi na specyficzną budowę skóry stóp oraz jej odmienne potrzeby. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować stopy, by zapewnić im piękny wygląd, który z dumą będziesz eksponować. Sprawdź, jak stworzyć SPA w zaciszu własnego domu, w którym otoczysz troską swoje stopy!

Skóra stóp – co warto niej wiedzieć?

Skóra stóp jest obszarem, który wymaga szczególnej atencji podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Decyduje o tym przede wszystkim jej budowa, która zasadniczo różni się od struktury naskórka i skóry właściwej w innych częściach ciała. Czy wiesz, że skóra na podeszwie stóp jest aż 3-4 razy grubsza od skóry w innych partiach?

Skórę na stopach wyróżnia przede wszystkim bardzo rozbudowany naskórek, który w okolicy pięt osiąga grubość 4 milimetrów. Przejawia on silną skłonność do zwiększania grubości pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak dekompresja sił, nierówny rozkład ciężaru ciała czy deformacje kostne. W miejscach wysklepienia łuków, w których nacisk na podłoże jest nieporównywalnie mniejszy, skóra jest zdecydowanie cieńsza. Cechuje się silnym unerwieniem i unaczynieniem. Ta ostatnia właściwość jest niezwykle istotna, gdyż przyspiesza regenerację tkanek.

O odmienności skóry stóp decyduje również osobliwa gospodarka hydrolipidowa. W obu podeszwach znajduje się aż 300 tysięcy gruczołów potowych, co w sposób naturalny sprzyja nadmiernej potliwości. Brak gruczołów łojowych czyni skórę stóp bardzo podatną na przesuszenie.

Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji stóp!

Wiele osób w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych traktuje nieco „po macoszemu” stopy, koncentrując się wyłącznie na ich elementarnej higienie. Tymczasem z uwagi na budowę skóry oraz jej podatność na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych stopy wymagają szczególnej troski. Sprawdź, jakie etapy rutyny pielęgnacyjnej zapewnią im zadbany wygląd!

Wykonuj systematyczne kąpiele stóp

Stopy są dość wymagającym obszarem ciała. Podczas kąpieli należy wystrzegać się wysokiej temperatury wody, która może prowadzić do przesuszenia skóry. Prócz codziennych kąpieli, umożliwiających utrzymanie higieny, warto wykonywać również cykliczne kąpiele stóp, które polegają na ich moczeniu w ciepłej wodzie. Można wykorzystać do tego celu hydromasażer, który zapewni przyjemne doznania, przyniesie odprężenie zmęczonym stopom i zmniejszy napięcie mięśni. Jeśli nie posiadasz hydromasażera, wystarczy zwykła miska z ciepłą wodą. Doskonałe efekty pielęgnacyjne zapewni sól do kąpieli stóp, która odpowiednio nawilży i odżywi skórę, co jest szczególnie pożądane przez osoby zmagające się z dotkliwym problemem pękających pięt. Dodatek soli z Morza Martwego w soli kąpielowej Morskie ukojenie marki nLine oczyści i ujędrni skórę, a spirulina zniweluje obrzęki i niedoskonałości skóry, poprawiając jej koloryt. Po zakończeniu każdej kąpieli warto zadbać o dokładne osuszenie, zwracając uwagę zwłaszcza na przestrzeń między palcami, w której namnażają się grzyby i bakterie. Przeprowadzona w ten sposób kąpiel pozwoli Ci przygotować stopy do kolejnych etapów rutyny pielęgnacyjnej.

Pamiętaj o prawidłowym obcinaniu paznokci

Rozmiękczona podczas kąpieli skóra jest odpowiednio przygotowana do obcięcia paznokci oraz usunięcia skórek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta pozornie prozaiczna czynność może przysporzyć nie lada problemów i stać się przyczyną poważnych komplikacji zdrowotnych. Najczęstszym błędem jest zaokrąglanie paznokci. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami podologów, paznokcie powinny być obcinane „na prosto”. Wszelkie inne praktyki mogą doprowadzić do ich wrastania i spowodować bolesne stany zapalne, które wymagają specjalistycznego leczenia. W tym przypadku najczęściej rekomenduje się założenie klamry w gabinecie kosmetycznym, a w skrajnych i trudnych do opanowania sytuacjach – interwencję chirurgiczną.

Stosuj regularnie peelingi

Ważnym elementem pielęgnacji stóp jest złuszczanie. Wprawdzie skóra stóp jest pozbawiona gruczołów łojowych, niemniej – podobnie jak inne partie ciała – wymaga systematycznej eksfoliacji, która zapewni jej oczekiwaną, jedwabistą gładkość. Proces złuszczania martwego naskórka na stopach budzi nieustannie sporo kontrowersji. Ich przyczyną są zróżnicowane rekomendacje dotyczące jego techniki. Niezmienną popularnością cieszy się ścieranie zrogowaciałej skóry pumeksem lub specjalną tarką do stóp. Wprawdzie te sposoby dość szybko przynoszą widoczne efekty, niemniej w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się jedynie do nasilenia problemów. Nadmierne tarcie aktywizuje mechanizmy obronne skóry, nasilając proces rogowacenia.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie peelingu mechanicznego przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków. Peelingowanie stóp przynosi szereg różnorodnych korzyści: nie tylko służy usunięciu martwego naskórka, ale także pobudza mikrokrążenie. Wykonywany podczas tej czynności masaż stymuluje zlokalizowane w stopach receptory. Podczas gdy gruboziarnisty peeling zaleca się wykonywać raz w tygodniu, w przypadku peelingów drobnoziarnistych nie ma aż takich ograniczeń. W złuszczaniu skóry stóp sprawdzą się 100% naturalne peelingi do ciała od nLine: peelingi cukrowe Rozmaryn i pomarańcza oraz Amaretto, jak również peeling kremowy Cynamon. Warto rozważyć również zastosowanie specjalistycznych preparatów, takich jak skarpetki złuszczające czy maska na stopy, pamiętając o wyborze produktów z niedrażniącym składem.

Nawilżaj i odżywiaj skórę

Ostatnim etapem pielęgnacyjnego ABC stóp powinno stać się nawilżenie i głębokie odżywienie. Z uwagi na brak gruczołów łojowych skóra stóp łatwo ulega przesuszeniu, a co za tym idzie – wymaga systematycznego nawilżenia. Zaleca się więc stosowanie kremów nawilżających i masek. Pozytywne efekty przynosi również stosowanie naturalnych olejków do ciała, które zapewniają głębokie odżywienie, nawilżenie i natłuszczenie, ale także skutecznie minimalizują problem pocenia stóp. Olejki eteryczne, zawarte w olejkach do ciała marki nLine, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym zapobiegną również rozwojowi grzybicy czy innych szkodliwych patogenów. Mają działanie regenerujące i dezynfekujące, neutralizują nieprzyjemny zapach i wygładzają skórę, zapewniając stopom zadbany wygląd.

Jak dbać o stopy każdego dnia? Oto 4 kroki do zdrowych i pięknych stóp!

Omówione powyżej działania pielęgnacyjne mogą być niewystarczające, jeśli zbagatelizujemy codzienną dbałość o kondycję stóp. Co jeszcze możesz zrobić, by zapewnić im piękny wygląd?

Noś wygodne obuwie!

Zbyt ciasne buty oraz klasyczne szpilki mogą powodować uszkodzenia i otarcia naskórka, sprzyjając rozwojowi infekcji. Skutkiem tego są deformacje i inne nieestetyczne zmiany: halluksy, odciski, modzele czy nagniotki.

Wietrz stopy!

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie nasze stopy są wręcz „zamknięte” szczelnie w obuwiu, co sprzyja nadmiernej potliwości. By tego uniknąć, w miarę możliwości zapewnij stopom dostęp do powietrza. Noś wyłącznie bawełniane skarpetki, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Obserwuj kondycję skóry swoich stóp!

Systematycznie sprawdzaj stan skóry swoich stóp. Pojawiające się na nich zmiany mogą być nie tylko przejawem błędów pielęgnacyjnych, ale także sygnałem ostrzegawczym, który świadczy o niewłaściwym stanie zdrowia. Jeśli niepokoi Cię stan skóry na Twoich stopach, skonsultuj się z podologiem.

Chodź boso!

Czy wiesz, że w naszych stopach znajduje się aż 72 tysiące zakończeń nerwowych? Ich odpowiednia stymulacja wpływa na kondycję całego ciała i pozwala na intensywne doświadczanie otaczającego nas świata. Zapewnij sobie wspaniałe doznania podczas spaceru po trawie pokrytej rosą. Niektórzy twierdzą, że ma to działanie prozdrowotne.

Podsumowanie

W codziennej pielęgnacji koncentrujemy się w głównej mierze na twarzy oraz innych, bardziej eksponowanych partiach ciała. Jednym z najczęstszych grzechów jest bagatelizowanie potrzeb stóp. Ich zdrowy i piękny wygląd podczas sezonu wiosenno-letniego wymaga systematyczności w całorocznej pielęgnacji, również w okresie jesienno-zimowym, kiedy stopy są zwykle przyodziane skarpetami i ciepłym obuwiem. Warto wiedzieć, że z uwagi na inną strukturę skóry oraz podatność na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. W rutynie należy uwzględniać oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie oraz głębokie odżywienie. Tylko takie skoordynowane działania pielęgnacyjne zapewnią stopom zdrowy wygląd oraz zminimalizują skłonność do przesuszania skóry.

Twój koszyk