Cera naczynkowa — jak dbać o skórę z pajączkami?

Na przestrzeni wieków „rumiane lico” postrzegano przez pryzmat symbolu zdrowia i witalności. Było więc ono pożądane zwłaszcza u dziewcząt i pełnych werwy młodzieńców. Dziś wiadomo, że „oblewanie się rumieńcem” bywa charakterystycznym przejawem skóry naczynkowej i wynika z jej podatności na działanie czynników zewnętrznych. Nie bez przyczyny cera naczynkowa jest określana mianem jednego z najbardziej kłopotliwych typów skóry. Ten niechlubny tytuł zawdzięcza zapewne wielu problemom, z jakimi muszą borykać się jej posiadacze. Dowiedz się, czym charakteryzuje się cera naczynkowa, jakie są jej najważniejsze przyczyny i poznaj zasady przyjaznej pielęgnacji.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa jest bardzo cienka i podatna na uszkodzenia. Jej najbardziej charakterystycznym przejawem jest prześwitująca, płytko osadzona pod skórą sieć czerwonych niteczek tzw. pajączków, które mają skłonność do szybkiego rozszerzania i spowolnionego obkurczania. Posiadacze wrażliwej cery naczynkowej zmagają się z kruchością lub nieszczelnością naczyń krwionośnych oraz ich wzmożoną przepuszczalnością, która odpowiada nierzadko za rozwój stanu zapalnego. Powodowane tym zaczerwienienia uwidaczniają się zwykle na twarzy, tworząc rumień, który obejmuje najczęściej okolice nosa, policzków oraz podbródka. Można go niekiedy zaobserwować także na szyi i dekolcie, rzadziej na kończynach dolnych. Tymczasowe zaczerwienienie z biegiem czasu ewoluuje w stale obecne teleangiektazje. W skrajnych przypadkach i przy poważnych problemach ze szczelnością naczyń krwionośnych różowo-czerwone sieci naczynek mogą przybrać postać sino-fioletowych krwiaków. Warto dodać, że typowemu dla skóry naczynkowej zaczerwienieniu towarzyszą zazwyczaj dotkliwe doznania: świąd oraz uczucie ściągnięcia i pieczenia.

U kogo najczęściej występuje skóra z pajączkami?

Problem pękających naczynek dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Zaczerwienienie skóry twarzy o tożsamym podłożu można zaobserwować także u mężczyzn, a niekiedy nawet u dzieci. Obecność drobnych pajączków jest częstą przypadłością niemowląt, które mają cienką i wrażliwą skórę. Warto jednak zaznaczyć, że w ich przypadku skłonność ta ustępuje samoistnie zwykle przed pierwszymi urodzinami.

O przyczynach pękających naczynek

Cera naczynkowa ma najczęściej podłoże genetyczne. Twarz pokryta pajączkami jest najlepszym dowodem na to, że typ cery jest zakodowany w naszym DNA. Jeśli więc Twoi rodzice są posiadaczami płytko unaczynionej skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczysz tę skłonność. Kluczowy wpływ na powstawanie pajączków ma także wiek. Procesy starzenia powodują powolny zanik włókien kolagenowych, czego skutkiem jest spadek elastyczności naczyń krwionośnych oraz ich kruchość.

Prócz genetyki i nieuchronnego upływu czasu na rozszerzanie i pękanie naczyń krwionośnych wpływa również szereg czynników zewnętrznych, takich jak:
• wahania temperatury i przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach;
• czynniki atmosferyczne np. promieniowanie UV;
• zmiany hormonalne typowe dla okresu ciąży i laktacji czy menopauzy, a także zaburzenia w gospodarce hormonalnej będące wynikiem procesów chorobowych;
• ogólnoustrojowa lub kontaktowa reakcja alergiczna;
• nadciśnienie tętnicze;
• silne emocje i stres;
• nieodpowiednia dieta: ostre przyprawy, alkohol, zbyt duża ilość cukru lub kofeiny;
• stosowanie kosmetyków o działaniu drażniącym;
• przyjmowanie leków powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych;
• wzmożona aktywność fizyczna np. uprawianie sportów wyczynowych.

Rozszerzone naczynka a trądzik różowaty

Wprawdzie skóra z pajączkami to głównie problem natury estetycznej, niemniej może stać się ona również przyczyną poważnych dermatoz. W skrajnych przypadkach prowadzi do rozwoju trądziku różowatego. Ta przewlekła choroba zapalna skóry wymaga specjalistycznego leczenia, najczęściej w gabinecie dermatologicznym.

Jak dbać o skórę z pękającymi naczynkami?

Cera naczynkowa to jeden z najbardziej problematycznych i wrażliwych rodzajów skóry. Wymaga więc podjęcia działań, które zapewnią wzmocnienie kruchych ścian naczyń krwionośnych i umożliwią ich obkurczanie. Jej posiadacze powinni nie tylko zadbać o przyjazną pielęgnację, ale także wprowadzić pewne modyfikacje w stylu życia. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć w walce z nieestetycznymi pajączkami!

Prowadź dietę, która wzmacnia naczynia krwionośne!

Jeśli masz cerę naczynkową, wyklucz ze swojego jadłospisu ostre przyprawy i wysokoprzetworzone produkty, które odpowiadają za magazynowanie toksycznych substancji w organizmie. Z ostrożnością sięgaj po cukry proste, gdyż powodują one skoki insuliny odpowiedzialne za nasilenie zaczerwienienia skóry twarzy. Bezwzględnie unikaj alkoholu oraz używek: palenia papierosów czy nadmiernej ilości kofeiny. Zawierające je kawa i herbata powodują wzrost ciśnienia tętniczego, które prowadzi z kolei do rozszczelnienia naczyń.

Stałym komponentem diety posiadaczy cery naczynkowej powinny stać się świeże warzywa i owoce. Jako źródło witamin i substancji mineralnych mogą one wpływać korzystnie na kondycję skóry poprzez wzmocnienie i uszczelnienie naczynek. W menu osób zmagających się z nieestetycznymi pajączkami nie powinno zabraknąć również nienasyconych kwasów omega-3.

Unikaj stresu!

Silne emocje prowadzą do nasilenia zmian rumieniowych. Unikanie czynników stresogennych zmniejszy liczbę sytuacji, w których Twoja twarz może oblać się nieestetycznym rumieńcem!

Postaw na przyjazną pielęgnację skóry naczynkowej!

Jeśli Twoja twarz pokrywa się pajączkami, zrezygnuj z gorących kąpieli. Do mycia wykorzystuj najlepiej letnią wodę z dodatkiem delikatnych środków myjących. Zaleca się rezygnację z ostrych gąbek czy szorstkich ręczników, które mogą podrażniać wrażliwą skórę naczyniową, na rzecz delikatnego i punktowego osuszania. Z umiarem korzystaj z dobrodziejstwa kąpieli w saunie.

Warto pamiętać, by sposób pielęgnacji cery naczynkowej dostosowywać do sezonu i charakterystycznych dla niego warunków atmosferycznych. Podczas gdy latem należy koncentrować się głównie na nawilżaniu i zabezpieczaniu skóry przed nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych, zimą zaleca się chronić ją zwłaszcza przed niekorzystnym wpływem mroźnego powietrza i zbytnim wysuszeniem, które jest powodowane przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach.

Wybieraj bezpieczne i delikatne kosmetyki do skóry naczynkowej!

Jeśli należysz do grona posiadaczy skóry płytko unaczynionej, unikaj kosmetyków o potencjalnie drażniącym oddziaływaniu. Zrezygnuj z produktów zawierających w swym składzie substancje syntetyczne, zapachowe i barwiące. W pielęgnacji skóry z pajączkami doskonale sprawdzą się kosmetyki naturalne z prostym i bezpiecznym składem. Osoby zmagające się z problemem pękających naczynek w codziennej higienie powinny stosować delikatne środki myjące, takie jak mydła naturalne marki nLine.

Warto zadbać, by w składzie kosmetyków do skóry naczynkowej znalazły się ekstrakty roślinne, które redukują stan zapalny. Najbardziej pożądane rezultaty w pielęgnacji tego typu skóry zapewnią rośliny, takie jak: nagietek lekarski, rumianek, dzika róża, miłorząb japoński, kasztanowiec czy arnika górska. Dobrym wyborem będą także kosmetyki z witaminami: A, E, K i C. Podczas gdy witamina A wpływa korzystnie na regenerację naskórka, witamina E (zwana powszechnie eliksirem młodości) wzmacnia włókna kolagenowe, które są rusztowaniem dla naczyń krwionośnych. Witamina C uszczelnia ściany kruchych naczynek, przywraca skórze jędrność, wyrównuje jej koloryt i redukuje przebarwienia, a także ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Witamina K może zaś okazać się pomocna nie tylko w minimalizacji przepuszczalności naczyń, ale również w rozjaśnianiu zaczerwienienia skóry i zapobieganiu obrzękom.

Rutyna pielęgnacyjna cery naczynkowej w 5 krokach

W codziennej pielęgnacji twarzy z cerą naczynkową warto postawić na zabiegi o charakterze łagodząco-wyciszającym, które zredukują stany zapalne, zminimalizują rumień oraz wzmocnią kruche ściany naczyń. Sprawdź, jak zadbać o twarz na kolejnych etapach rutyny pielęgnacyjnej!

Krok 1. Demakijaż

Cera płytko unaczyniona jest niezwykle wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego do demakijażu należy wybierać kosmetyki pozbawione alkoholu lub składników drażniących. Na tym etapie rutyny pielęgnacyjnej doskonale sprawdzą się np. olejki, które skutecznie usuwają resztki makijażu i codzienne zanieczyszczenia, bez konieczności mocnego pocierania skóry. Dobrym wyborem będzie olejek do demakijażu HydroCare. Jego naturalne składniki nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale także zaspokoją potrzeby cery naczynkowej już na początku pielęgnacji. Sprzymierzeńcem w walce z rozszerzonymi naczynkami jest ekstrakt z nasion ostropestu, który tworzy na skórze warstwę okluzyjną i zapobiega przesuszeniu. Olej makadamia chroni przed negatywnymi skutkami ekspozycji na promienie słoneczne, a olej z nasion słonecznika wzmacnia barierę naskórkową i zmniejsza podatność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Podobne właściwości wykazuje olej z kiełków pszenicy, który minimalizuje zaczerwienienia i widoczność pajączków.

Krok 2. Oczyszczanie

Delikatność i skuteczność powinna towarzyszyć pielęgnacji również na drugim etapie rutyny pielęgnacyjnej. Zaleca się myć twarz w letniej wodzie i osuszać ją punktowo, bez intensywnego pocierania. W codziennym oczyszczaniu tego typu skóry doskonale sprawdzi się żel AquaFlora, który ukoi wrażliwą cerę naczynkową dzięki unikalnej kompozycji naturalnych olejów i ekstraktów roślinnych. Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne zapewni połączenie rumianku i nagietka, a estry oleju z pestek granatu i ekstrakt z malin wzmocnią kruche ściany naczyń krwionośnych. Skóra naczynkowa polubi się z pewnością także z olejkiem z paczuli, który skutecznie hamuje procesy zapalne, intensywnie regeneruje i zmniejsza widoczność przebarwień.

Posiadaczki cery płytko unaczynionej powinny z dużą dozą ostrożności wykonywać zabiegi peelingowania. Przy tego typu skórze rekomenduje się zwykle unikanie peelingów mechanicznych. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie w tym przypadku delikatny peeling enzymatyczny.

Krok 3. Tonizowanie

Po dokładnym oczyszczeniu skóry dobrze jest użyć toniku bez alkoholu, który pomoże przywrócić skórze właściwe pH, ukoi i przygotuje do dalszych etapów pielęgnacji. Wszystkie te oczekiwania spełni niewątpliwie tonik HydraBloom Lipa-Lawenda. Połączenie lipy, lawendy i wyciągu z aloesu, a także panthenolu i kwasu mlekowego to doskonałe antidotum na problemy z pajączkami. Uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza zaczerwienienia, uspokaja skórę i łagodzi stany zapalne. Zapewnia delikatne oczyszczenie i przywraca skórze odpowiednie pH, pozwalając przejść do kolejnych kroków kompleksowej pielęgnacji.

Krok 4. Odżywianie

W rutynie pielęgnacyjnej skóry płytko unaczynionej nie można pomijać głębokiego odżywiania, które koi, wzmacnia naturalne bariery ochronne skóry oraz hamuje działanie wolnych rodników, opóźniając w ten sposób procesy starzenia. Serum Delikatnej Harmonii powstało z myślą o potrzebach skóry borykającej się na co dzień z nieestetycznymi pajączkami. Bezpieczną pielęgnację zapewni jej zwłaszcza olej tsubaki – prawdziwy koktajl witaminowy dla cery naczynkowej. Witaminy A i E regenerują skórę, a witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i wyrównuje koloryt cery. Zadowalające efekty w rewitalizacji tego typu skóry problematycznej i ochronie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych zapewnia też połączenie oleju z nasion dyni, oleju jojoba i oleju z nasion słonecznika.

Krok 5. Nawilżanie

Nawilżanie to konieczny etap czynności pielęgnacyjnych, który minimalizuje problemy cery naczynkowej i pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. Podobnie, jak na poprzednich etapach rutyny, warto sięgać po kosmetyki z niezbyt skomplikowanym składem, by zredukować tym samym ryzyko ewentualnych podrażnień. Doskonałym wyborem będzie więc krem nawilżający Aloes & Bambus. Bioferment z bambusa uszczelnia naczynia krwionośne, wyciąg z liści aloesu łagodzi podrażnienia i zaczerwienienie, a olejek lawendowy i olej z nasion ogórecznika redukują stany zapalne. Ekstrakt z algi brunatnej głęboko nawilża, a w połączeniu z kwasem cytrynowym wyrównuje koloryt cery i zmniejsza widoczność przebarwień.

Podsumowanie

Cera naczynkowa jest nie tylko problemem estetycznym, ale również dermatologicznym, gdyż może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Nie bez przyczyny określa się ją zatem mianem skóry kłopotliwej w codziennej pielęgnacji. Jej ponadprzeciętna wrażliwość wymaga działań, które zminimalizują negatywny wpływ czynników zewnętrznych, opóźnią procesy starzenia i zapobiegną zanikowi włókien kolagenowych będących rusztowaniem dla kruchych naczyń krwionośnych. Niewątpliwie pomocne w tym zakresie mogą okazać się kosmetyki naturalne, które zapewnią wrażliwej cerze naczynkowej bezpieczną pielęgnację na miarę jej potrzeb.

Twój koszyk