Aromaterapia – poznaj właściwości olejków eterycznych!

Ostatnie lata przyniosły sukcesywnie rosnącą popularność aromaterapii. Stymulujące funkcje zapachów fascynowały jednak ludzkość od zarzewia dziejów. Czy wiesz, że wykorzystywane w aromaterapii olejki eteryczne wytwarza się z kilku tysięcy roślin o różnych odmianach? Sprawdź, czym jest aromaterapia i jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Poznaj właściwości najpopularniejszych olejków naturalnych i dowiedz się, jaki wpływ mają na nasze zdrowie i samopoczucie!

Aromaterapia – u źródeł popularności olejków eterycznych

Aromaterapia bywa określana mianem jednej z wielu gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Ma bardzo odległy rodowód. Z zachowanych materiałów źródłowych wynika, że lecznicza moc zapachu była powszechnie znana w najstarszych cywilizacjach. Starożytni kapłani oraz znachorzy używali prymitywnych metod aromaterapeutycznych do uzdrawiania i oprawy rytuałów religijno-kulturowych. Już Hipokrates rekomendował pacjentom codzienne kąpiele i masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych. Hindusi uznawali je zaś za klucz do duszy i rozumu człowieka. Na przestrzeni wieków rola olejków eterycznych sukcesywnie rosła, co poświadcza fakt, że często uznawane były za symbol bogactwa i cenny dar. We współczesnych czasach chętnie sięga po nie w aromaterapii, wykorzystując do kąpieli, inhalacji, masażu czy pielęgnacji skóry.

Olejki eteryczne a olejki zapachowe

Względnie często olejki zapachowe utożsamia się z olejkami eterycznymi. Warto jednak zaznaczyć, że praktyka ta jest błędna, a oba typy olejków znacząco się od siebie różnią. Podczas gdy tak powszechne olejki zapachowe (syntetyczne) powstają z substancji chemicznych, źródłem ich eterycznych odpowiedników są rośliny, zarówno świeże, jak i suszone. Olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin lub elementów drzewa (pnia, gałęzi, liści, igieł, nasion, korzenia, żywicy) w procesie destylacji parą wodną, wytłaczania, ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi lub absorpcji w tłuszczach na zimno.

Olejki syntetyczne cechują się intensywniejszym zapachem, który jest nawet 10-krotnie silniejszy od olejków naturalnych. Warto jednak zaznaczyć, że to olejki eteryczne wykazują właściwości prozdrowotne i są cenione za działanie terapeutyczne.

Poznaj prozdrowotne właściwości olejków eterycznych!

Olejki eteryczne mają niezwykle szerokie zastosowanie w aromaterapii. Tę niebywałą popularność zawdzięczają przede wszystkim oddziaływaniu na ludzkie zmysły. Roztaczany przez nie aromat intensywnie stymuluje węch, a co za tym idzie – jest silnym bodźcem dla umysłu człowieka. W dotychczasowych badaniach naukowych potwierdzono bezdyskusyjne oddziaływanie olejku naturalnego na dobrostan psychiczny człowieka. Wskazano, że olejki eteryczne mają właściwości relaksujące, minimalizują stan napięcia emocjonalnego oraz redukują poziom hormonu stresu.

Aromaterapia olejkami eterycznymi ma potwierdzone działanie terapeutyczne. Łagodzi napięciowe bóle głowy, więc może okazać się pomocna w zwalczaniu uciążliwych stanów migrenowych, wobec których leczenie farmakologiczne okazuje się zawodne. Olejki wspierają naturalne mechanizmy odpornościowe organizmu, pełniąc nierzadko funkcję pomocniczą w terapii osób zmagających się z chorobami układu oddechowego (astmą, alergią oraz sezonowymi infekcjami górnych dróg oddechowych).

Jako komponent kosmetyków olejki eteryczne są także elementem przyjaznej pielęgnacji różnych rodzajów skóry. Z ich dobroczynnego wpływu mogą korzystać nie tylko szczęśliwi posiadacze skóry normalnej, ale także osoby ze skórą problematyczną: wrażliwą i trądzikową.

Przegląd najpopularniejszych olejków eterycznych

W rezultacie intensywnych poszukiwań odkryto sporą liczbę różnych olejków eterycznych. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej wykorzystuje się niewiele spośród nich. Poznaj najpopularniejsze olejki naturalne i sprawdź ich właściwości!

Naturalny olejek lawendowy

Olejek eteryczny lawendowy ma lekki zapach, który jest zdominowany przez ziołowo-kwiatową nutę. Pozyskuje się go z dojrzałej lawendy, która nie bez przyczyny w aromaterapii bywa znana jako naturalny antydepresant. Jest ceniona przede wszystkim z uwagi na kojące i relaksujące działanie. Stymuluje układ nerwowy, minimalizując stan napięcia emocjonalnego i niepokoju. Naturalny olejek lawendowy to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemem bezsenności. Nie są to bynajmniej jedyne jego cenne właściwości. Lawenda słynie również z działania antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Przez niektórych bywa wykorzystywana jako repelent, służąc do odstraszania owadów. Warto dodać, że olejek lawendowy jest jednym z nielicznych, które można aplikować na skórę bez obaw o ewentualne podrażnienia.

Olejek różany

Olejek z drzewa różanego jest jednym z najbardziej znanych, a co za tym idzie — najchętniej wykorzystywanych w kosmetyce i aromaterapii naturalnych olejków. Pozyskuje się go z kwiatów róży damasceńskiej, która figuruje również pod nazwą róży z Damaszku. Stabilizuje układ nerwowy, przynosi ukojenie zmysłom i pozwala odzyskać wewnętrzną równowagę. Z powodzeniem bywa wykorzystywany podczas medytacji i staje się elementem codziennych uspokajających rytuałów. W ramach ciekawostki należy dodać, że olejek z drzewa różanego to jeden z najdroższych na świecie. Jeden kilogram olejku wytwarza się z pięciu ton kwiatów róży!

Olejek eteryczny pomarańczowy

Naturalny olejek pomarańczowy powstaje w procesie zimnego tłoczenia dojrzałych skórek pomarańczy. W aromaterapii ceni się go za właściwości rozluźniające i redukujące stres. W branży kosmetycznej znajduje zaś powszechne zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry dojrzałej i trądzikowej. Redukuje stany zapalne skóry, przyspiesza proces gojenia, sprzyja pobudzaniu krążenia oraz wykazuje właściwości antycellulitowe. Olejek pomarańczowy to doskonały pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Jego rozpylenie w pomieszczeniu pozwala otoczyć się zapachem soczystej pomarańczy i niweluje inne przykre doznania dla zmysłu węchu. Wdychanie nuty zapachowej pomarańczy jest szczególnie polecane w sezonie jesienno-zimowym osobom podatnym na infekcje górnych dróg oddechowych.

Olejek eteryczny bergamotowy

Olejek bergamotowy pozyskuje się w procesie ekstrakcji z owoców bergamoty — rośliny, której naturalnym regionem występowania jest urokliwa włoska Kalabria. W aromaterapii naturalny eteryczny olejek z bergamotki jest wykorzystywany z powodzeniem w łagodzeniu stanów napięcia emocjonalnego i wykazuje wysoką skuteczność w poprawie nastroju. Hamuje produkcję hormonu stresu, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Wedle niektórych teorii zastosowanie naturalnego olejku z bergamotki w postaci wziewnej lub miejscowej (na skórę) wpływa nie tylko na emocje, ale również na pamięć długotrwałą oraz zapobiega zespołowi chronicznego zmęczenia. Wspomniany owoc ma także działanie antyseptyczne, przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

Olejek eteryczny ylang-ylang

Olejek ylang-ylang otrzymuje się w procesie ekstrakcji kwiatów jagodlinu wonnego, który bywa określany mianem wiecznie zielonego drzewa. Jest uznanym antydepresantem, wpływa na stymulowanie układu nerwowego i obszarów odpowiedzialnych za kontrolowanie emocji w mózgu. Stabilizuje ciśnienie i pracę serca, a także jest znany z właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, redukując znacznie poziom leukocytów. Warto podkreślić, że w wielu kręgach kulturowych traktuje się go jako afrodyzjak, który ma podnieść temperaturę związku w sypialni. Więcej na temat właściwości olejku ylang-ylang poczytasz w artykule: Ylang-ylang – olejek eteryczny o niezwykłych właściwościach.

Warto zaznaczyć, że opisane powyżej olejki naturalne nie zamykają listy ekstraktów, po które warto sięgać w różnej postaci. Wśród innych, równie cennych dla zdrowia, samopoczucia czy kondycji skóry można wymienić: olejek cytrynowy, olejek goździkowy, olejek tymiankowy, olejek cynamonowy, olejek z drzewa herbacianego, naturalny olejek eukaliptusowy.

Jak stosować olejki eteryczne w domowej aromaterapii?

Olejki eteryczne to dobrodziejstwo płynące wprost z natury. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość samodzielnego wykorzystania w aromaterapii prowadzonej w zaciszu własnego domu. W ostatnich latach popularność zyskuje zwłaszcza rozpylanie olejku za pomocą nawilżacza powietrza, dyfuzorów czy kominków, które pozwalają długo raczyć nasze zmysły ulubionym zapachem.

Warto jednak wiedzieć, że aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych może przybierać także inną, równie atrakcyjną postać. Mowa w miejscu tym o pielęgnacji skóry z użyciem olejków do ciała lub o używaniu świec zawierających w swym składzie różne nuty zapachowe olejków.

Zastosowanie olejków eterycznych w pielęgnacji ciała

Niektórych olejków eterycznych nie zaleca się stosować w wersji nierozcieńczonej na powierzchnię skóry, gdyż mogą one wywołać podrażnienia i silne reakcje alergiczne. Doskonałą alternatywą będzie więc sięgnięcie po kosmetyki, które zawierają w swym składzie olejki eteryczne np. olejki do masażu ciała.

Warto pochylić się zwłaszcza nad kosmetykami naturalnymi, które prócz dobroczynnego wpływu olejków eterycznych zapewnią naszej skórze bezpieczną pielęgnację. Asortyment nLine zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby pod względem kosmetyków z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Znajdziesz w nim zarówno sole do kąpieli, jak i olejki do ciała.

Świece naturalne – korzystaj z dobrodziejstwa aromaterapii w zaciszu własnego domu!

Doskonałym wyborem dla każdego miłośnika aromaterapii są świece z dodatkiem olejków eterycznych. W ich wyborze warto jednak kierować się składem. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują świece sojowe, które mają znaczną przewagę nad triumfującymi do niedawna świecami parafinowymi. Parafina to powstała w procesie destylacji ropy oleista ciecz, która w trakcie spalania wytwarza toksyczne substancje. Przy długim stosowaniu może wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

W odróżnieniu od świec parafinowych, świece sojowe są w pełni bezpieczne. Ich komponentem bazowym jest wosk sojowy, który powstaje z niemodyfikowanych genetycznie ziaren soi. Podczas spalania nie wytarza szkodliwych oparów, dzięki czemu świece sojowe mogą być z powodzeniem stosowane nawet w domach zamieszkałych przez dzieci czy kobiety w ciąży. W trakcie spalania świece sojowe osiągają niższą temperaturę, co wpływa nie tylko na wysoki poziom bezpieczeństwa w ich użytkowaniu, ale także pozwala dłużej cieszyć się blaskiem ogników i ulubionym zapachem.

Wosk sojowy doskonale komponuje się z olejkami eterycznymi, pozwalając tworzyć unikalne kompozycje z różnymi nutami zapachowymi. Wypalanie świecy sojowej w pomieszczeniu ma stymulujący wpływ na zmysły. W zależności od doboru aromatu świeca z dowolnym olejkiem może koić lub pobudzać, dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Podsumowanie

Aromaterapia jest bardzo popularną metodą terapeutyczną, która dzięki zastosowaniu olejków eterycznych ma nieoceniony wpływ na stymulowanie zmysłów, zdrowie i samopoczucie. W wyborze jej formy warto kierować się nie tylko emocjami, ale także rozsądkiem, łącząc różne korzyści. Doskonałą alternatywą jest wybór kosmetyków naturalnych z dodatkiem olejków eterycznych. Taka kompilacja pozwoli nie tylko stymulować zmysły, ale także zadbać o skórę dzięki właściwej i bezpiecznej pielęgnacji.

Twój koszyk