Dobre mydło do rąk – czyli jakie?

Odchodzimy od czasów, w których mydło miało nam zapewniać wyłącznie elementarną higienę ciała. Dziś oczekujemy od tego kosmetyku znacznie więcej, poszukując obietnicy pielęgnacji dopasowanej do potrzeb naszej skóry. Czy wiesz, jakie cechy powinno mieć dobre mydło do rąk? Sprawdź, jakie mydło zapewni Twoim dłoniom oczekiwane efekty pielęgnacyjne i dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru tego kosmetyku.

Mycie rąk – fundament codziennej higieny ciała

Mycie rąk można bezsprzecznie uznać za fundament rutyny higienicznej całego ciała. Jak doniosłe ma znaczenie, mogliśmy się przekonać choćby podczas pandemii COVID-19. To właśnie częste mycie rąk uznano za jeden z najważniejszych sposobów chroniących przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. O tym, że słusznie, świadczą same liczby… Czy wiesz, że brak właściwej higieny dłoni odpowiada za 80% wszystkich infekcji? Wyodrębniono nawet kategorię chorób, którą zwykło określać się mianem „chorób brudnych rąk”. Skóra dłoni jest najbardziej podatna na różnego typu patogeny: bakterie, wirusy, grzyby. Każdego dnia dotykamy wielu powierzchni, przenosząc tym samym te drobnoustroje na nasze dłonie. Stąd już krótka droga do zakażenia błon śluzowych i infekcji organizmu. Ze statystyk wynika, że człowiek może mimowolnie dotknąć twarzy aż 20 razy w ciągu godziny! Całkiem niewinne przetarcie oka czy ust może mieć więc przykre konsekwencje zdrowotne. Mając to na uwadze, warto zadbać o mycie dłoni zgodnie z przyjętymi rekomendacjami.

Jak właściwie myć dłonie?

1. Rozpocznij mycie rąk od zmoczenia ich wodą! Dzięki temu usuniesz najtrudniejszy brud i zanieczyszczenia, a także przygotujesz skórę do dalszych czynności higienicznych.
2. Zaaplikuj środek myjący! Podczas jego rozprowadzania pamiętaj nie tylko o zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni, ale także o przestrzeniach pomiędzy palcami, w których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów.
3. Zwróć uwagę na czas mycia! Pośpiech w tej czynności nie jest wskazany. Zgodnie z rekomendacjami należy myć ręce min. 30 sekund. Tyle czasu potrzebujemy, by pozbyć się zdecydowanej większości patogenów. Najlepszy efekt można jednak osiągnąć, myjąc dłonie przez niecałą minutę.
4. Dokładnie osusz dłonie! Zaleca się wykorzystywać w tym celu jednorazowe ręczniki papierowe. Jeśli korzystasz z ręczników „łazienkowych”, zadbaj o ich systematyczną wymianę, by zapobiec namnażaniu patogenów.

Kosmetyki do mycia rąk – które wybrać?

Wprawdzie utrzymanie higieny dłoni jest niezwykle ważne, niemniej warto pamiętać, że zbyt częste mycie może naruszyć barierę hydrolipidową. Skutkuje to najczęściej przesuszeniem skóry, zwłaszcza u osób mających skórę suchą lub odwodnioną. Na rynku jest wiele różnych kosmetyków do mycia i pielęgnacji dłoni. Rozbudowaną kategorię stanowią zwłaszcza kosmetyki w płynie: mydło do rąk w płynie czy żele. Co prawda często rekomenduje się te produkty, ale trzeba mieć na uwadze pewne ich mankamenty. Płynne kosmetyki myjące składają się w większości z wody, co obliguje do odpowiedniej konserwacji. Stabilizatory i środki emulgujące znacznie wydłużają datę przydatności do użycia. Ilość substancji myjących w mydłach w płynie jest nieporównywalnie mniejsza od ich zawartości w mydle w kostce. Ostatnie ma dodatkowo lepsze właściwości spieniające, co przekłada się na większą wydajność w codziennym stosowaniu. Już niewielka ilość mydła dokładnie oczyszcza skórę rąk i ma działanie antybakteryjne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mydła do rąk do codziennej pielęgnacji?

Co prawda uznaliśmy już wyższość mydła w kostce nad płynnymi kosmetykami, aczkolwiek wybór tego produktu również nie jest sprawą prostą… Rynek tradycyjnych mydeł rozwija się od dekad, a w ostatnich latach przeżywa wręcz szczyt popularności. Konsekwencją tego jest sukcesywnie poszerzająca się oferta, która może przyprawiać o ból głowy podczas zakupu. Nie wiesz, które mydło tradycyjne zapewni Twoim dłoniom najlepszą pielęgnację i pozostawi skórę miękką? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Skład

Podczas wyboru tradycyjnego mydła w kostce należy sprawdzić przede wszystkim skład. Unikaj kosmetyków z dodatkami zapachowymi i barwiącymi oraz stroń od konserwantów! Te, często obecne w kosmetykach drogeryjnych komponenty często podrażniają skórę i wywołują niepożądane reakcje alergiczne: zaczerwienienie lub pieczenie, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować inne problemy skórne np. wysypkę. Warto sięgać po mydła z naturalnymi składnikami. Zawartość olejów naturalnych i ekstraktów roślinnych wspomaga naturalną barierę ochronną, skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Produkty do mycia z organicznym składem powinny na stałe zagościć zwłaszcza w kosmetyczce posiadaczy skóry ze skłonnością do alergii.

Właściwości nawilżające

Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia podczas mycia jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku dłoni. Ta część ciała zdecydowanie najczęściej podlega czynnościom higienicznym, a co za tym idzie – bywa szczególnie narażona na wysuszenie i powodowane tym dolegliwości: złuszczanie i pękanie naskórka, przerwanie ciągłości skóry i związane z tym ryzyko zakażeń i stanów zapalnych. By im zapobiec, warto sięgać po mydło, które zawiera składniki nawilżające. Obecność olejów w mydłach naturalnych nawilża skórę i zapewnia jej odpowiedni poziom natłuszczenia. To szczególnie istotne w przypadku dłoni, gdyż ich skóra (podobnie jak skóra stóp) jest niemalże pozbawiona gruczołów łojowych.

Bezpieczeństwo stosowania

Zanim zakupisz mydło, sprawdź, czy jest ono przebadane dermatologicznie i czy posiada certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo jego stosowania. Warto podkreślić, że mydła naturalne przed dopuszczeniem do użytku przechodzą cykl rygorystycznych testów, podczas których ocenia się ich wpływ na stan skóry. Wszystkie mydła 100% naturalne marki nLine pozyskały certyfikaty potwierdzające najwyższy poziom ich bezpieczeństwa. Delikatne mydła z naszej kolekcji zostały skomponowane z myślą o potrzebach różnych typów skóry. Zapewniają dokładne oczyszczenie i pozwalają uniknąć podrażnień, dzięki czemu poleca się je również do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej.

Podsumowanie

Dłonie potrzebują szczególnej atencji podczas codziennej pielęgnacji. Z uwagi na wysoką podatność na zabrudzenia i kontakt z różnymi drobnoustrojami wymagają częstej i dokładnej higieny, którą należy prowadzić w zgodzie z rekomendacjami. Delikatna skóra rąk jest dość wymagająca pod względem kosmetyków pielęgnacyjnych i produktów do mycia. W jej przypadku doskonale sprawdzą się zwłaszcza popularne w ostatnim czasie tradycyjne mydła w kostce, które w porównaniu do produktów w płynie są wydajniejsze. W wyborze tych kosmetyków warto kierować się przede wszystkim składem, bezpieczeństwem stosowania oraz właściwościami nawilżającymi. Zdecydowanie najlepszym wyborem staną się więc naturalne mydła do mycia rąk, które nawilżą skórę i zapewnią jej oczekiwane odżywienie za sprawą naturalnych olejów, ekstraktów roślinnych, witamin i minerałów.

Twój koszyk