Olejek z bergamotki — właściwości i zastosowanie w pielęgnacji ciała

Olejek z bergamotki jest niewątpliwie jednym z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce cytrusowych olejków eterycznych. Jego prozdrowotne właściwości są szczególnie cenione w pielęgnacji ciała, pozwalając utrzymać skórę w dobrej kondycji. Niewiele osób wie, że to właśnie skórka bergamotki nadaje aromatyczny zapach popularnej herbacie Earl Grey. Dowiedz się, czym jest olejek bergamotowy, jakie ma właściwości i w jaki sposób wykorzystuje się go w pielęgnacji skóry!

Bergamotka — cytrusowy owoc z włoskiej krainy

Bergamotka, znana również pod nazwą citrus bergamia, jest połączeniem gorzkiej pomarańczy i cytryny. To stosunkowo niski i rozłożysty krzew, który wyróżnia się podłużnymi liśćmi i białymi, pachnącymi kwiatami. Jego żółto-zielone owoce przypominają swym wyglądem limonkę, a ich rozmiar osiąga zwykle 6-8 cm. Drzewo bergamotki wydaje przeciętnie 350-800 owoców, z których — w procesie zimnego tłoczenia — można pozyskać zaledwie 0,5-1 kg olejku.

Wprawdzie kolebką bergamotki jet Azja Południowo-Wschodnia, niemniej jej największe plantacje rozpościerają się we Włoszech. Miejscem, w którym szczególnie intensywnie kwitł handel tymi owocami, było położone w Lombardii Bergamo. To właśnie jemu te niepozorne zielone owoce zawdzięczają swoją nazwę. Warto jednak podkreślić, że prócz Włoch olejek z bergamotki produkuje się również w innych częściach świata: w Turcji, Brazylii, Argentynie i Maroku oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Jakie właściwości ma naturalny olejek z bergamotki?

Olejek bergamotowy charakteryzuje się cierpkim smakiem i świeżym zapachem, z dominantą cytrusowo-kwiatowej nuty aromatycznej. Ma nieocenione właściwości prozdrowotne, dzięki czemu znalazł wszechstronne zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się go choćby do aromatyzacji herbaty. Sprawdź, co decyduje o wyjątkowości olejku z bergamotki na tle innych naturalnych olejków eterycznych!

Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Olejek bergamotowy wykazuje silne działanie przeciwzapalne. W sposób naturalny łagodzi dolegliwości powodowane stanami zapalnymi skóry. Jest również powszechnie znany z właściwości przeciwbólowych. Odgrywa nieocenioną rolę w łagodzeniu uporczywych migren i napięciowych bólów głowy. Cytrusowy zapach bergamotki wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, redukując stany napięcia nerwowego i stres. Zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych i obniża napięcie mięśni.

Ma właściwości antyseptyczne

Dzięki zawartości związków, takich jak limonen czy linalol, olejek eteryczny bergamotowy wykorzystywany jest również w neutralizacji bakterii, wirusów czy grzybów. Badania dowiodły jego skuteczności w zwalczaniu wirusa opryszczki. Właściwości antyseptyczne sprawiają, że bywa uznawany za jeden z naturalnych środków dezynfekujących.

Wpływa na pamięć i koncentrację

Bergamotka skutecznie oddziałuje również na zdolności poznawcze. Aromaterapia olejkiem bergamotowym stymuluje układ nerwowy, a także wykazuje dobroczynny wpływ na procesy pamięciowe i koncentrację.

Odgrywa rolę naturalnego antydepresantu

Przyjmowanie olejku drogą doustną lub przezskórną wpływa na układ limbiczny, który jest odpowiedzialny za emocje oraz wspomnienia. Reguluje ciśnienie krwi, stabilizuje pracę serca oraz układ oddechowy. Z badań wynika, że zapach olejku eterycznego z bergamotki aktywizuje fale mózgowe alfa, które odpowiadają za stabilizację układu nerwowego oraz skłonność do wyciszania. Równocześnie redukuje poziom fal beta, które wykazują działanie stresogenne. Zapach aromatycznej bergamotki reguluje wydzielanie dopaminy i serotoniny, obniża poziom hormonu stresu, dzięki czemu ma zbawienny wpływ na skołatane nerwy. Stosując naturalną aromaterapię, zredukujesz stany niepokoju i zmęczenie, a także osiągniesz komfort psychiczny.

Poprawia jakość snu i pomaga w walce z bezsennością

Wspomniane już antydepresyjne działanie olejku bergamotowego docenią z pewnością wszyscy ci, którzy zmagają się z zaburzeniami snu. Wystarczy dodać kilka kropel olejku bergamotowego do dyfuzora, by zapewnić sobie spokojny nocny odpoczynek.

Ma działanie antyoksydacyjne

Eteryczny olejek bergamotowy zawiera sporą dawkę witaminy C, flawonoidy oraz polifenole, które są wysoce skuteczne w walce z wolnymi rodnikami. Neutralizując wolne rodniki, zapobiega uszkodzeniom komórek i tkanek oraz opóźnia procesy starzenia. Wpływ olejku bergamotowego na utrzymywanie skóry w dobrej kondycji i zapewnienie jej młodzieńczego wyglądu jest więc bezdyskusyjny.

Stabilizuje gospodarkę hormonalną

Lecznicze działanie olejku bergamotowego uwidacznia się również w stabilizacji gospodarki hormonalnej. Wywiera korzystny wpływ na regulację cyklu miesiączkowego i łagodzi dotkliwe skutki menopauzy.

Wspiera układ oddechowy

Olejek bergamotowy znajduje również zastosowanie w terapii schorzeń układu oddechowego. Przyjmowanie go doustnie bądź wykonywanie inhalacji z jego dodatkiem przyniesie ukojenie osobom zmagającym się z uporczywym kaszlem czy katarem.

Jest naturalnym dezodorantem

Niepowtarzalny zapach olejku bergamotowego sprawił, że odgrywa on rolę naturalnego dezodorantu. Jako składnik perfum i wód toaletowych, balsamów do ciała oraz płynów do kąpieli zapewnia skórze odświeżenie oraz przyjemny zapach. Walory aromatyczne bergamotki sprawiły, że jest ona także popularnym składnikiem odświeżaczy powietrza.

Podnosi libido

Citrus bergamia znany jest jako afrodyzjak, który sprzyja podnoszeniu temperatury w sypialni. Podnosi libido i poprawia ukrwienie narządów płciowych, czyniąc je bardziej wrażliwymi na bodźce seksualne.

Jak stosować olejek bergamotowy w pielęgnacji ciała?

Olejek bergamotowy słynie z wszechstronnego zastosowania. Najczęściej stosuje się go zewnętrznie, w formie olejku do masażu czy pielęgnacji ciała. Jego antyseptyczne, przeciwzapalne i tonizujące właściwości są sprzymierzeńcem skóry tłustej i trądzikowej. Sprzyja normalizacji produkcji łoju, minimalizuje zmiany skórne powodowane trądzikiem i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych. Po odpowiednim rozcieńczeniu z wodą może być wykorzystywany do przemywania zmian skórnych. Po olejek bergamotowy powinni również sięgnąć posiadacze włosów cienkich i zniszczonych. Ekstrakt z bergamotki ma dobroczynny wpływ na stan skóry głowy, zapewniając jej odżywienie. Wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Warto wiedzieć, że olejek bergamotowy ma bardzo silne działanie, a jego niewłaściwa aplikacja na skórę może doprowadzić do oparzeń. Trzeba pamiętać o bezpiecznym stosowaniu olejku na skórę, ponieważ intensyfikuje on wrażliwość na promienie UV.

Olejek eteryczny bergamotowy w kosmetykach naturalnych

Olejek z bergamotki jest jednym z najchętniej wykorzystywanych w produkcji kosmetyków olejków eterycznych. Taką sławę zapewniają mu nie tylko liczne właściwości pielęgnacyjne, ale również niepowtarzalny aromat, który wpływa na atrakcyjność kompozycji zapachowej. Z uwagi na względnie silne działanie olejek bergamotowy występuje najczęściej w zestawieniu z innym bazowym olejkiem eterycznym. W asortymencie marki nLine znajduje się w towarzystwie aromatycznej pomarańczy w olejku do ciała lub ylang-ylang i cytryny w pudrze do kąpieli. Miłośnicy orzeźwiającego zapachu bergamotki mogą go odnaleźć również w bogatej ofercie świec sojowych marki nLine.

Podsumowanie

Świat olejków eterycznych skrywa przed nami wiele tajemnic. Jedną z tych, którą niewątpliwie warto odkrywać, są zwłaszcza właściwości olejku bergamotowego. Podobnie jak inne olejki cytrusowe ma on szereg właściwości prozdrowotnych. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przynosząc ukojenie podrażnionej skórze. Jego walory aromaterapeutyczne koją zmysły, pomagają w walce ze stresem i zapewniają spokojny sen. Warto więc sięgać po bergamotkę w pielęgnacji ciała, poszukując jej zwłaszcza w kosmetykach z naturalnym składem.

Twój koszyk